Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před dlouhou dobou jsem tady psal něco o hardwaru, který se dá použít pro časová hesla (TOTP) https://www.abclinuxu.cz/blog/Tomik/2022/11/totp-a-bezpecnostni-klice-ii.Pro soukromé účely používám USB tokeny, ale v práci jsem skončil u aplikace v telefonu (prostě tam frčí TOTP, Fido se nepoužívá, některé aplikace Fido nepodporují). Začalo mi lézt krkem to věčné matlaní po telefonu, tak jsem se porozhlédl, jak to to dělat jinak. USB tokenům jsem se už věnoval dříve, teď to bude o hardwarových tokenech, které po naprogramování fungují úplně samostatně.
Nejprve si popišme výchozí situaci a požadavky
A teď pár bodů, které obhajují použití HW tokenů. Trošku to smrdí paranoiou, ale nakonec, jak vím, že po mě nejdou?
Po nějakém tom hledání jsem natrefil na zařízení Token2. V mém minulém článku jsem od té firmy zmiňoval jejich zařízení přes USB, ale teď budu psát o samostatných zařízeních, lidově přezdívaných kalkulačka, i když se na nich nic počítat nedá. Můj základní požadavek byl, aby to bylo malé. Nakonec jsem ze studijních důvodů koupil 2 kousky.
Prvnímu říkají Molto (na zadní straně obalu se dočtete, že to je z italštiny a znamená to mnoho) a má 10 slotů na data, říkají jim profily. https://www.token2.eu/shop/product/token2-molto-1-i-multi-profile-totp-hardware-token. Vypadá trošku jako kalkulačka a dají se nastavit všechny parametry TOTP.
Druhému říkají MiniOTP, asi protože má většího bratříčka, který je potom OTP. https://www.token2.eu/shop/product/token2-miniotp-2-i-programmable-card-with-time-sync-totp-hardware-token Celkově je jednodušší, má jen jeden slot, umí jen nejčastěji používanou variantu TOTP, tj. 30s, 6 číslic, nastavit se dá jen hashovací algoritmus.
Oba kousky jsou docela tenké, takže se pohodlně vejdou do dokladů, nebo třeba do knížky.
Víceprofilová verze má už následovníka, který umí až 100 profilů a dokonce se dá zapojit jako klávesnice, takže není potřeba přepisovat kódy ručně. Ale zase je mnohem větší a navíc v rozporu s požadavky nahoře.
Tolik k základnímu popisu, teď se podívejme, na co se musíme při používání připravit.
Token2 se tváří jako švýcarská firma. E-shop mají na adrese token2.com. Když si potřebovali vyjasnit něco s dodací adresou, tak mi psala paní z domény token2.ch, popisek u platby kartou byl popisek TOKEN2 FR a balíček přišel z Lyonu. Nakonec to vysvětluje popisek na obalu - Designed in Switzerland (srovnej s "Designed in California"), ale nenašel jsem žádné "Made in".
Zaplatil jsem si rychlejší doručení, aby se balíček nedostal do spárů České pošty. Za týden přišla obálka formátu A4, kde se krčily 2 malé kartičky. Obě jsou kupodivu podobně velké, zřetelně menší než platební karta.
Na webu Token2 si najdeme link na správné aplikace, bohužel nemají jednu univerzální. Aplikace pro Molto vypadá asi tak, jako bych ji navrhoval já, a to ještě před 20 lety. MiniOTP je na tom trošku líp. Použití je popsané na webu, v zásadě to je stejné jako jiné TOTP aplikace, jen se na konci musí data dostat přes NFC do hardwaru. Zejména v případě Molto se vyplatí číst návod pečlivě a pomalu.
Kromě aplikace pro mobilní platformy mají i nějaký Python skript pro "stolní" počítače, ale jenom pro Linux a Mac OS X. K tomu ještě nabízejí NFC čtečku, kdybyste ji ještě neměli. Ale nezkoušel jsem, tak nemohu sloužit se zkušenostmi.
Zkoušel jsem cvičně naprogramovat několik profilů, a mám z toho několik postřehů
Molto:
MiniOTP
Používání Molto Na první pohled vypadá displej jako na běžné kalkulačce, ale má 2 řádky, takže písmenka jsou docela drobná. Displej se trošku leskne, takže při horších světelných podmínkách si ho musím naklánět.
Ke zobrazení kódu stačí zmáčknout zapínací tlačítko a objeví se kód pro poslední používaný profil. Potom se dá tlačítky 0-9 přepínat na jiný profil, pokud to je potřeba.
Příjemné je, že na displeji je (vlevo) indikátor, jak dlouho bude ještě kód platný. Když platnost vyprší, objeví se nový kód. Kromě toho, ještě je tam indikátor baterky (vpravo), aby člověk věděl, kdy shánět nový token. Po nějaké době se displej vypne (konfigurovatelné mezi 15 sekundami a 2 minutami).
MiniOTP Má displej podobně velký jako Molto, ale zobrazuje se na něm jenom kód, takže čísla jsou velká. Navíc to je asi nějaký e-ink, takže se neleskne. Stačí jenom zmáčknout zapínací tlačítko a objeví se kód. Narozdíl do Molta, není tady žádný další indikátor a kód se nepřegeneruje, když ten původní vyprší. Displej se po nějaké době vypne, stejně jako u Molta.
Zapínací tlačítko se mi špatně mačkalo, nemá takový ten typický proklik.
Přiznejme si, že pro většinu uživatelů je použití HW tokenu zbytečná komplikace, když má někdo palce přirostlé k telefonu, tak nepotřebuje další krabičku. Nicméně své zákazníky si najde. Pár příkladů:
Tiskni
Sdílej: