Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před dlouhou dobou jsem tady psal něco o hardwaru, který se dá použít pro časová hesla (TOTP) https://www.abclinuxu.cz/blog/Tomik/2022/11/totp-a-bezpecnostni-klice-ii.Pro soukromé účely používám USB tokeny, ale v práci jsem skončil u aplikace v telefonu (prostě tam frčí TOTP, Fido se nepoužívá, některé aplikace Fido nepodporují). Začalo mi lézt krkem to věčné matlaní po telefonu, tak jsem se porozhlédl, jak to to dělat jinak. USB tokenům jsem se už věnoval dříve, teď to bude o hardwarových tokenech, které po naprogramování fungují úplně samostatně.
Nejprve si popišme výchozí situaci a požadavky
A teď pár bodů, které obhajují použití HW tokenů. Trošku to smrdí paranoiou, ale nakonec, jak vím, že po mě nejdou?
Po nějakém tom hledání jsem natrefil na zařízení Token2. V mém minulém článku jsem od té firmy zmiňoval jejich zařízení přes USB, ale teď budu psát o samostatných zařízeních, lidově přezdívaných kalkulačka, i když se na nich nic počítat nedá. Můj základní požadavek byl, aby to bylo malé. Nakonec jsem ze studijních důvodů koupil 2 kousky.
Prvnímu říkají Molto (na zadní straně obalu se dočtete, že to je z italštiny a znamená to mnoho) a má 10 slotů na data, říkají jim profily. https://www.token2.eu/shop/product/token2-molto-1-i-multi-profile-totp-hardware-token. Vypadá trošku jako kalkulačka a dají se nastavit všechny parametry TOTP.
Druhému říkají MiniOTP, asi protože má většího bratříčka, který je potom OTP. https://www.token2.eu/shop/product/token2-miniotp-2-i-programmable-card-with-time-sync-totp-hardware-token Celkově je jednodušší, má jen jeden slot, umí jen nejčastěji používanou variantu TOTP, tj. 30s, 6 číslic, nastavit se dá jen hashovací algoritmus.
Oba kousky jsou docela tenké, takže se pohodlně vejdou do dokladů, nebo třeba do knížky.
Víceprofilová verze má už následovníka, který umí až 100 profilů a dokonce se dá zapojit jako klávesnice, takže není potřeba přepisovat kódy ručně. Ale zase je mnohem větší a navíc v rozporu s požadavky nahoře.
Tolik k základnímu popisu, teď se podívejme, na co se musíme při používání připravit.
Token2 se tváří jako švýcarská firma. E-shop mají na adrese token2.com. Když si potřebovali vyjasnit něco s dodací adresou, tak mi psala paní z domény token2.ch, popisek u platby kartou byl popisek TOKEN2 FR a balíček přišel z Lyonu. Nakonec to vysvětluje popisek na obalu - Designed in Switzerland (srovnej s "Designed in California"), ale nenašel jsem žádné "Made in".
Zaplatil jsem si rychlejší doručení, aby se balíček nedostal do spárů České pošty. Za týden přišla obálka formátu A4, kde se krčily 2 malé kartičky. Obě jsou kupodivu podobně velké, zřetelně menší než platební karta.
Na webu Token2 si najdeme link na správné aplikace, bohužel nemají jednu univerzální. Aplikace pro Molto vypadá asi tak, jako bych ji navrhoval já, a to ještě před 20 lety. MiniOTP je na tom trošku líp. Použití je popsané na webu, v zásadě to je stejné jako jiné TOTP aplikace, jen se na konci musí data dostat přes NFC do hardwaru. Zejména v případě Molto se vyplatí číst návod pečlivě a pomalu.
Kromě aplikace pro mobilní platformy mají i nějaký Python skript pro "stolní" počítače, ale jenom pro Linux a Mac OS X. K tomu ještě nabízejí NFC čtečku, kdybyste ji ještě neměli. Ale nezkoušel jsem, tak nemohu sloužit se zkušenostmi.
Zkoušel jsem cvičně naprogramovat několik profilů, a mám z toho několik postřehů
Molto:
MiniOTP
Používání Molto Na první pohled vypadá displej jako na běžné kalkulačce, ale má 2 řádky, takže písmenka jsou docela drobná. Displej se trošku leskne, takže při horších světelných podmínkách si ho musím naklánět.
Ke zobrazení kódu stačí zmáčknout zapínací tlačítko a objeví se kód pro poslední používaný profil. Potom se dá tlačítky 0-9 přepínat na jiný profil, pokud to je potřeba.
Příjemné je, že na displeji je (vlevo) indikátor, jak dlouho bude ještě kód platný. Když platnost vyprší, objeví se nový kód. Kromě toho, ještě je tam indikátor baterky (vpravo), aby člověk věděl, kdy shánět nový token. Po nějaké době se displej vypne (konfigurovatelné mezi 15 sekundami a 2 minutami).
MiniOTP Má displej podobně velký jako Molto, ale zobrazuje se na něm jenom kód, takže čísla jsou velká. Navíc to je asi nějaký e-ink, takže se neleskne. Stačí jenom zmáčknout zapínací tlačítko a objeví se kód. Narozdíl do Molta, není tady žádný další indikátor a kód se nepřegeneruje, když ten původní vyprší. Displej se po nějaké době vypne, stejně jako u Molta.
Zapínací tlačítko se mi špatně mačkalo, nemá takový ten typický proklik.
Přiznejme si, že pro většinu uživatelů je použití HW tokenu zbytečná komplikace, když má někdo palce přirostlé k telefonu, tak nepotřebuje další krabičku. Nicméně své zákazníky si najde. Pár příkladů:
Tiskni
Sdílej: