Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak. Od převzetí ATI společností AMD už uplynul snad půlrok, a já stále čekám, kdy už konečne prý "pro-linuxové" AMD udělá v ATI pořádek.... Je jasné, že kdo vydá výkonou grafiku s opensource ovladači, nebo otevřenou specifikací, pravděpodobne převálcuje v Linuxovém segmentu své konkurenty. Přesto se zatím stále nic u AMD neděje... A tak tu máme jen Intel, který se sice dal na opensource, ale zatím má jen integrovaná řešení...
Jaký bude podle vás vývoj v tomto roce?
A) AMD se pochlapí a začne podporovat Linux i v segmentu grafik
B) nVidia, osamocená mezi dvěma giganty (AMD, Intel) dá za vděk rozvíjejícímu se Linuxovému trhu a přejde na opensource (v její situaci se bude každý bod počítat)
C) AMD a nVidia budou tak dlouho vykládat "jak to nejde", až jim Intel jednoho dne vytře zrak a přijde se samostatnou grafikou
Tiskni
Sdílej:
TuxCluster : No nevím, nevím. Nehodlám se tady zapojít do nějakého 100 stránkového flamu, ale já mám problém spíše opačný. Po roce používání openSUSE a Debianu nejsem schopen v zaostalých windows vůbec pracovat! Připadám si tam jak bez ruky. V težkopádném, nic neumožňujícím systému. RAM mám zaplněnou tak z poloviny a to mi ani systém neswapuje. Jediné co mi chybí je ignorace Linuxu ze strany něketrých výrobců HW, ale když si člověk koupí kvalitní řešení Intel+Intel, tak nemá žádný problém. Mimo to, stačí si porovnat jak se s HW vyrovnává nová VISTA a třeba nové openSUSE nebo Fedora či Mandriva. Osobně jenom nainstaluju a funguju, VISTU jsem neměl možnost zkoušet (ani zkoušet nebudu), ale nářků na nekompatibilitu jsem četl dost.... Takže návrat do Windows? Připadal bych si jak v době kamenné!(hulanforum) Je vidět, že se opět potvrzuje ono známé pravidlo, že čím kratší dobu člověk používá linux, tím radikalnější má kecy. Já osobně bych to viděl, že ten rok bude ve skutečnosti tak maximálně půlrok.
http://www.abclinuxu.cz/Profile/13522
AMD se pochlapí a začne podporovat Linux i v segmentu grafikA ATI(AMD) snad Linux u svých produktů nepodporuje??? Chtělo by to lépe formulovat
vim ~/.emacs