Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak to na mne došlo taky. Ale vlastně si zato mohu sám. Od neděle jsem snil krásný sen. Včera jsem se byl nucen probudit. Smůla. Ale vlastně jsem to čekal. A vlastně je to i dobře, nemusím řešit případné nepříjemné následky vazby minulosti.
Když se to veme kolem a kolem, tak tento sen jsem snil už přes půlrok, jenže to ta vazba, ještě byla funkční. Když jsem se konečně rozhodl, že seru na vazbu a jdu do toho, tak to šlo až příliš jednoduše, až příliš lehce. Mile mne potěšilo, když mi v náručí sdělila novinu, že už měsíc vazba není. Jenže vazba prý byla zrušena z její strany, a tak těžko říct, jestli to nejní ještě horší, ale co, neřešit.
A tak se neuvěřitelné stalo skutkem a já svůj sen snil naživo. Bylo to docela fajn, akorát, stejně jako ve snech tam prostě některé detaily neseděly, takové malé chyby v matrixu. Třeba to, že hned druhou společnou noc. Navíc jsem byl hrozně ospalý a dlouho už jsem ne— no nic, teď už to je stejně jedno.
Pak přišlo pomalé probuzení, když byl najednou cítit hrozný chlad. Buďto jsem opravdu na nic, a nebo si prostě chtěla jen odreagovat od té předchozí vazby, byla velmi dlouhá. Tak jsem se zeptal, jestli ten chlad je jen přechodný, nebo ne, no a zjistil jsem, že asi ne. Tak jsem se šel ožrat na oslavu, o které jsem zaslechl mezi řečí v úterý, když se dopíjel sud s kolemjdoucími. Pak jsem se vykecal své nejlepší kamarádce a teď mne bolí hlava a ani nevím, proč to sem cpu, ale asi se potřebuju ještě trochu vykecat.
Ale vlastně je to dobře. Prostě ty drobné chyby v matrixu nikdy nevěští nic dobrého. No kdyby někdo identifikoval, kdo vlastně jsem a o kom mluvím, prosím, nepište to do komentářů, mohlo by to zbytečně způsobit problémy.
Tiskni
Sdílej: