Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
A hele, já mam hal bez policykitu i bez consolekitu ...
# qlist -U sys-apps/hal sys-apps/hal (X acpi crypt kernel_linux laptop)a zlobí mne na noťasu jen audio tlačítka, který navíc ani zatim neřešim. Nějak nedělaj to, co maj. To v archu si asi nejde vybrat, když to tu řešíš? Předpokládam, že v gentoo si vybrat můžu ...
# eix hal [I] sys-apps/hal Available versions: 0.5.11-r9 (~)0.5.12_rc1-r6 0.5.12_rc1-r7 0.5.12_rc1-r8 (~)0.5.13-r2 {X acpi apm consolekit crypt debug dell disk-partition doc kernel_FreeBSD kernel_linux laptop policykit selinux} Installed versions: 0.5.13-r2(23:50:22 10/11/09)(X acpi crypt kernel_linux laptop -apm -consolekit -debug -dell -disk-partition -doc -kernel_FreeBSD -policykit -selinux) Homepage: http://www.freedesktop.org/wiki/Software/hal Description: Hardware Abstraction Layer
# ps aux | grep "hal" root 3532 0.0 0.0 7636 780 pts/1 S+ 17:33 0:00 grep halCo se mě týče, hal běží jenom v době mezi updatem (a automatickým startem) a /etc/init.d/hal stop A dokud mě někdo nepřesvědčí, že mít další praštěnou mezivrstvu mezi hardwarem a softwarem je dobrý nápad, tak to tak taky zůstane.
No jo ...
# /etc/init.d/hald status * status: stopped(grep nic nenašel)
Fajn, dík za odpověď. Kompilování mi nevadí, USE flagy a škálovatelnost se mi moc líbí. Před měsícem, dvěma, jsem začal používat tenhle noťas a ještě mi nepřišlo důležitý se piplat se všim. Na r51e mi s2ram nechodilo, na r61 jo a je dost nakažlivý ... nebootovat, nečekat na s2disk, jen uspat.
Časem jsem se dozvěděl, že nový HAL přechází od PolicyKitu ke ConsoleKitu.
Já jsem zase někde četl, že všechny ty *Kity mají HAL postupně nahradit. Ale netuším proč, zvlášť když vlastně dělají víceméně totéž a i jejich konfigurace jako by té HALové z oka vypadla...
In May 2008, HAL developer David Zeuthen announced his intention to deprecate HAL, mainly because its complexity and redundancy with other libraries in the Linux environment. [2] The only missing part in those libraries would be a centralized service to enumerate existing devices, signal adding/removal of devices and merging and classifying available hardware information in one point. DeviceKit is the new library providing those services, while the hardware is supposed to be accessed through other libraries instead of HAL or DeviceKit.
The only missing part in those libraries would be a centralized service to enumerate existing devices, signal adding/removal of devices and merging and classifying available hardware information in one point...Jasne, a ja myslel, ze to dela udev, no ale proc znovu nevynalezt kolo, ze?
NetowrkManager --no-daemon
)?