Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
A hele, já mam hal bez policykitu i bez consolekitu ...
# qlist -U sys-apps/hal sys-apps/hal (X acpi crypt kernel_linux laptop)a zlobí mne na noťasu jen audio tlačítka, který navíc ani zatim neřešim. Nějak nedělaj to, co maj. To v archu si asi nejde vybrat, když to tu řešíš? Předpokládam, že v gentoo si vybrat můžu ...
# eix hal [I] sys-apps/hal Available versions: 0.5.11-r9 (~)0.5.12_rc1-r6 0.5.12_rc1-r7 0.5.12_rc1-r8 (~)0.5.13-r2 {X acpi apm consolekit crypt debug dell disk-partition doc kernel_FreeBSD kernel_linux laptop policykit selinux} Installed versions: 0.5.13-r2(23:50:22 10/11/09)(X acpi crypt kernel_linux laptop -apm -consolekit -debug -dell -disk-partition -doc -kernel_FreeBSD -policykit -selinux) Homepage: http://www.freedesktop.org/wiki/Software/hal Description: Hardware Abstraction Layer
# ps aux | grep "hal" root 3532 0.0 0.0 7636 780 pts/1 S+ 17:33 0:00 grep halCo se mě týče, hal běží jenom v době mezi updatem (a automatickým startem) a /etc/init.d/hal stop A dokud mě někdo nepřesvědčí, že mít další praštěnou mezivrstvu mezi hardwarem a softwarem je dobrý nápad, tak to tak taky zůstane.
No jo ...
# /etc/init.d/hald status * status: stopped(grep nic nenašel)
Fajn, dík za odpověď. Kompilování mi nevadí, USE flagy a škálovatelnost se mi moc líbí. Před měsícem, dvěma, jsem začal používat tenhle noťas a ještě mi nepřišlo důležitý se piplat se všim. Na r51e mi s2ram nechodilo, na r61 jo a je dost nakažlivý ... nebootovat, nečekat na s2disk, jen uspat.
Časem jsem se dozvěděl, že nový HAL přechází od PolicyKitu ke ConsoleKitu.
Já jsem zase někde četl, že všechny ty *Kity mají HAL postupně nahradit. Ale netuším proč, zvlášť když vlastně dělají víceméně totéž a i jejich konfigurace jako by té HALové z oka vypadla...
In May 2008, HAL developer David Zeuthen announced his intention to deprecate HAL, mainly because its complexity and redundancy with other libraries in the Linux environment. [2] The only missing part in those libraries would be a centralized service to enumerate existing devices, signal adding/removal of devices and merging and classifying available hardware information in one point. DeviceKit is the new library providing those services, while the hardware is supposed to be accessed through other libraries instead of HAL or DeviceKit.
The only missing part in those libraries would be a centralized service to enumerate existing devices, signal adding/removal of devices and merging and classifying available hardware information in one point...Jasne, a ja myslel, ze to dela udev, no ale proc znovu nevynalezt kolo, ze?
NetowrkManager --no-daemon
)?