Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
std::fstream
má jak RAII konstruktor, tak ale i non-RAII funkce.
Co si myslíte o použití RAII?
Šifrovací klíč by měl jít do konstruktoru. Asi by bylo lepší pro něj vytvořit vlastní třídu (která bude dělat samotné šifrování), obzvlášť pokud vyžaduje více než jeden parametr.Jj, budu to asi muset celý rozdělit do více objektů, minimálně vnitřně...
Pokud opravdu potřebujete vědět délku celého souboru (proboha, jaký algoritmus to je?)Steganografický
bool foo(Something ** ret) { try { ret = barThrowsSomething(); return true; } catch(...) { return false; } }
Dalsi pikantni veci pri je pouzivani vyjimek v multithreaded aplikacich. Muze se vam stat, ze vyhozena vyjimka bude odchycena v kontextu uplne jineho vlakna.Takhle fungují v multithreaded aplikacích signály (tedy minimálně v Linuxu) a i když je možné, že se kdysi vyjímky mohly implemenotovat pomocí nich, žádný moderní runtime nic takového, pokud vím, nedělá.
Ale mezi námi, myslíte si, že pouhé předání struktury v C je binárně kompatibilní s jinými jazyky? Není. I to se může rychle zhroutit.Samozřejmé to není (padding,...), nicméně dá se to zajistit.
Výjimky nejsou binárně kompatibilní, ale stejně tak nejsou binárně kompatibilní ani struktury, ani řada věcí z C.A to je co za argument? Vy zas bijete černochy?
Omlouvám se za svou drzost, že jsem si dovolil napsat jak to je.Já proti tomu nic nenamítal, ono to tak opravdu je (ano, pane Ponkrác, máte pravdu!), já jen namítal, že to je irelevantní.
Problém je programátor, který si myslí, že jediná nekompatibilita mezi binárními součástmi modulu jsou C++ exceptions.Ale vždyť to tady přece nikdo netvrdil.
Ve skutečnosti kdo umí, tak nekompatibility vyřešíOk, chceš použít knihovnu, od který máš k dispozici binárku zkompilovanou kompilátorem Y a ty používáš kompilátor X. Máš jinou možnost než přejít na kompilátor Y, přestože z různých důvodů nechceš?
Fakt se stydím, že jsem měl dokonce drzost napsat ještě tento příspěvek po Vaší káravé výtce.O tom silně pochybuju
IAnyIfc *anyobj=new AnyObj<Potomek>(foo); try { anyobj->throwAsPtr(); } catch (Predek *bar) { //převedeno z potomka na předka } catch (...) { //není kompatibilní }Pokud by někdo věděl, jak udělat dynamic_cast podle typeinfo, byl bych mu vděčný. V MSVC jsem našel jednu neveřejnou funkci, která to dělá, ale pak to není platformovně nezávislé. Má prototyp zhruba tento:
void *dynamicCastFn(void *src, const typeinfo &from, const typeinfo &to);
void* __dynamic_cast(void *what, // objekt, který chcete castovat const __cxxabi1::__class_type_info *from, // třída, pod kterou ten objekt vystupuje teď const __cxxabi1::__class_type_info *to, // třída, pod kterou chcete, aby ten objekt vystupoval int hint); // nápověda, pro full scan použijte -1Tahle funkce vrátí buď pointer na objekt vystupující pod požadovanou třídou (může, ale nemusí být stejný s
what
) nebo nullptr
, pokud to nejde převést. Trochu problém může být dostat se k class type info (nezkoumal jsem to, ale je to skryté někde ve vtable).
Pokud vám stačí konverze od potomka na předka, můžete rovnou použít virtuální metodu std::typeinfo pro castování výjimek
bool std::typeinfo::__do_catch(const std::typeinfo *target, // typeinfo třídy, pod kterou chcete, aby ten objekt vystupoval void **what, // pointer na pointer na objekt, který chcete castovat (může se změnit) unisgned outer) const; // Indikuje počet vnějších ukazatelů a jejich kvalifikace, podle zdrojáků by tam zřejmě měla být 1 nebo 3