Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
bezkontaktní placení je velmi pohodlnépro tajné služby
Přijde mi krapet egoistický, že si myslíš, že po tobě můžou jít tajný služby.Je to pravda, zatím po mně jde jenom magistrát.
A krapet blbý, když si myslíš, že čtení bezdrátovejch karet (nebo čeho se tu vlastně bojíte) jim nějak jejich sledování vás usnadní...Nebojím se sledování přes to, že by mi na ulici nějakou čtečkou četli z batohu kartu a tak zjistili, kde jsem - proto jsem nemluvil o RFIDech, ale platbách. Vadí mi, že pak kde kdo ví, kdy jsem kde za kolik nakupoval.
To je nejake divne, ze sa neda nastavit limit na 0. :DJe to informace z oficiálního dopisu od Era (a asi i ČSOB), kterým mi oznámili zavedení této karty. WTF? To všichni všude platíte kartou?
výběr je pár kačkami zpoplatněn, tak když nakupuju, tak platím kartou jak to jen jdeJak pisu dole, zaprodana duse kvuli desetikorune mesicne... :-P
Ne, většinou vyberu z bankomatu větší částku a pak platím hotovostí. Někdy je to trochu komické, např. když v Alze vyberu z bankomatu Fia a jdu ty peníze nastrkat o pár metrů vedle do platebního terminálu Ale co, hotovost stejně potřebuji, je tam bankomat mojí banky, tak prostě vyberu cenu nákupu + potřebnou hotovost a je to.
njn, ale já stejně hotovost potřebuji, tak když už tam jsem, vyberu víc. Alternativou by byl cash back, ale tam bývají limity, typicky přes to nevybereš tolik, kolik ti dá bankomat. A nastrkat těch pár papírovek do platebního terminálů mi nedělá problém. To už je větší opruz to naťukávání čísla objednávky – mohli by tam mít třeba čtečku QR kódů, které bych ukázat displej mobilu.
… mohli by tam mít třeba čtečku QR kódů, které bych ukázat displej mobilu.Už jsi poslal feature request?
To je nejake divne, ze sa neda nastavit limit na 0. :DAni ne, ty transakce se IMHO autorizují offline.
nicméně mohu říci, že jsem to zapomněl vypodložit, a skleněný talíř přežilA tak to jsem ani nečekal, že by se mu něco stalo. Já takhle nedávno smažil knihu, která pískala všude v obchodech. Pak jsem ten čip v ní přeřízl nožem a stejně to nezabralo. Co nevyřešil nůž vyřešily 3 vteřiny v mikrovlnce. PS: Kniha byla z Levných knih, ne kradená.![]()
no tak ona v tom místě vznikne docela vysoká teplota, a sklo má docela tendenci praskat teplotními rozdíly - i to varné, pokud je rozdíl dostatečnýnicméně mohu říci, že jsem to zapomněl vypodložit, a skleněný talíř přežilA tak to jsem ani nečekal, že by se mu něco stalo.![]()
To ses ale dopustil poškozování cizí věci (karta patří bance). Tak bych se tím raději nechlubil veřejně a v případě odhalení dělal, že se to poškrábalo samo
Takze dovtedy si budem uzivat pohodliaChapu to spravne ze kartou platis bezne, ne jako my paranoici kteri to mame jenom jako zalohu? Nebudu ti rikat co mas delat. Nicmene ja osobne jsem kdysi davno par mesicu platil vetsinu veci kartou a kdyz me potom prichazeli vypisy z banky, kde bylo presne rozepsany "kdy, kde, za kolik" jsem nakupoval tak me to docela znervoznovalo...
To je samozrejme nerealnyCryptography anyone?
Takze dovtedy si budem uzivat pohodlia (a pohodlne to fakt je)Koukám, že tenhle názor docela převládá. I co jsem se bavil se známými. Osobně to moc nechápu. Kolik to ušetří, 5 sekund? Jestli z peněženky vytáhnu hotovost nebo kartu ... nevidím rozdíl.
Já už Poštovní spořitelně jednoznačně sdělil, že pokud do února 2016, kdy mi končí platnost současné karty, nepřehodnotí svůj postoj, pak u nich účet zruším. Pokud nás bude víc, je určitá šance, že si to rozmyslí.
IMHO na používání bezkontaktních plateb netlačí ani tak banka sama, ale spíš karetní společnosti. Pro banku je pak prostě jednodušší, než se s nimi dohadovat, přesunout problém na zákazníky. Teď je jen důležité, aby existovala aspoň jedna banka, která se politice "všechny karty musejí být bezkontaktní" vzepře.
Já už Poštovní spořitelně jednoznačně sdělil, že pokud do února 2016, kdy mi končí platnost současné karty, nepřehodnotí svůj postoj, pak u nich účet zruším.Budeš bez účtu, nebo jsi našel nějakou banku, která se nechová svinsky? Po zavedení poplatků v mBank (navzdory slibům) je snad jediná jakž-takž použitelná banka Fio.
je snad jediná jakž-takž použitelná banka Fio.... která ovšem ne-bezkontaktní karty také vyřadila z nabídky a neumožňuje nastavit limit bezkontaktních plateb
a že pokud bych tu funkci opravdu nechtěl, budu muset požádat o novou kartu
Tak tohle vypadá nadějně, to by byla výrazná změna k lepšímu. Když se pokoušeli výměnu karty za bezkontaktní vnutit mně, musel jsem novou kartu odmítnout, takže mi stará platí dál do původního konce platnosti, ale byl jsem upozorněn, že pokud bych dostal z jakéhokoli důvodu novou kartu (včetně toho, že by např. stará přestala fungovat), byla by už bezkontaktní.
Jestli je opravdu možné vyžádat si normální kartu, byl by to obrovský pokrok v přístupu banky.
Ja tam (CS) volal minuly tyden a na infolince mi rekli, ze to jeste NEJAKY cas pujde a pak uz ne... Kazdopadne zustavam u kontaktni kartyJestli je opravdu možné vyžádat si normální kartu, byl by to obrovský pokrok v přístupu banky.
Neověřované platby jsou nízké, takže velkou škodu udělat nejde. Někdo mi ukradne peněženku a typicky mi na hotovosti způsobí větší ztrátu, než kolik mu dovolí karta bez zadání PINu.
Nevím, kolik hotovosti u sebe obvykle nosíte vy, ale v mém případě 500 Kč násobených číslem, které mi banka odmítá sdělit (o možnosti některého z těch činitelů zvolit ani nemluvě), ale z podstaty věci bych ho odhadoval někdo kolem pěti (kdyby se musel PIN zadata při každé druhé platbě, těžko by se mohlo prohlašovat za výhodu, že není potřeba zadávat PIN), může být vyšší poměrně snadno.
Navíc tu kartu (přesněji: dvě karty) mám v peněžence, takže v případě ztráty/odcizení peněženky je potřeba počítat i se ztrátou z nich.
Teoretické riziko zneužití tu asi je, ale kolik je dokumetovaných příkladů, že se to fakt takto stalo?spousta, STFW
No, protoze penize, ktere fyzicky u sebe nemate, tak hure kontrolujete a vice utracite. Ono je neco jineho otocit kazdou korunu pri placeni v ruce nebo jen zadat PIN.
Tím si nejsem úplně jistý. Jasně, vytáhnout z peněženky bankovku, počítat drobné, to člověku víc bleskne hlavou, kolik zrovna platí, než když stačí mávnout nějakou kartičkou kolem terminálu. Ale na druhou stranu nejsem zase takový cifršpión (a počítám, že většina lidí není), abych měl z hlavy přehled, kolik hotovosti mi proteklo rukama za poslední týden, měsíc, rok… zatímco na výpisu z účtu mám všechno a můžu si to na korunu přesně sečíst, seskupit podle dnů, týdnů, měsíců nebo podle obchodů (to už dá trochu víc práce, ale v zásadě to jde).
Spíš v tom vidím snahu o získávání větší kontroly nad klienty a informací, které se dají vytěžovat (skrze různé BI systémy).
Protoze prace s hotovosti neco stoji. Spocitat, pretridit, prace pokladni, rozdeleni na pobocky, prevoz bezpecnostni agenturou,... Takze klidne 4% nakladu.
Tohle je spíš motivace pro obchodníky, než pro banky a karetní společnosti – ty to používají leda jako argument k přesvědčování těch obchodníků, ale z jejich kapsy to nejde. Banka si může účtovat za výběr z bankomatu, za výběr nebo vklad na pobočce.
Co jsem se ale potkal s tim, ze nekdo(klidne i ja) ztratil hotovost nebo nekdo prochlastal par tisic a prilis dlouho se to pak neresilo.
Tam si aspoň člověk může říct: „jsem blbec, že beru tolik peněz do hospody“ nebo „neměl jsem tolik chlastat“. Ale když bude mít obchodník cinknutý terminál tak, aby kopíroval karty a zaznamenával PIN nebo účtoval vyšší částky než zobrazuje na displeji, tak s tím nic neuděláš, absolutní bezmoc.
Můžu sice pečlivě kontrolovat účtenky a všechny si je schovávat a pravidelně kontrolovat oproti výpisům z účtu, ale to už pak můžu rovnou platit hotovostí, bude to pohodlnější.
O něco lepší jsou platby mobilem, kde si vlastně člověk nosí s sebou vlastní terminál (klávesnici, displej, kryptografické zařízení), kterému může víc věřit (samozřejmě by to měl být svobodný software a neměl bys mít zavirovaný mobil). Ale pořád je tam ten problém se soukromím – necháváš za sebou digitální stopu, prakticky každý tvůj krok lze dohledat i roky zpátky, lze tato data vytěžovat, hromadně zpracovávat, prodávat.
U mne je to spíš naopak. Výpisy z účtu polo-automaticky importuju do KMyMoney a pak mám vcelku dobrý přehled, kolik kam zmizelo. Oproti tomu u hotovosti se mi každou chvilku stává, že se korunky rozkutálely a já nevím kam. Stovka tu, pade támhle a po chvilce je pár tisíc neznámo kde.No, protoze penize, ktere fyzicky u sebe nemate, tak hure kontrolujete a vice utracite. Ono je neco jineho otocit kazdou korunu pri placeni v ruce nebo jen zadat PIN.Tím si nejsem úplně jistý. Jasně, vytáhnout z peněženky bankovku, počítat drobné, to člověku víc bleskne hlavou, kolik zrovna platí, než když stačí mávnout nějakou kartičkou kolem terminálu. [...]
Ale zatim jsem se osobne nepotkal s nekym, komu nekdo vykradl ucet.Ze známých osobností např. Fuka.
Ono by se dalo sledovat, kudy po krámě který zákazník chodí a pak mu třeba na displeje promítat vhodné reklamy nebo mu do příští návštěvy přeskládat zboží na regálech. Ani bych se nedivil, kdyby se to tu do pár let objevilo a ovčané si nadšeně pořizovali nové věrnostní kartičky, které umožní sledování jejich trasy skrze supermarket. Od TomTomu se nakoupí informace, kudy a kdy ten člověk jezdí autem, od Googlu, co dělá na webu… A pak už jen stačí připojit jejich ledničku a záchodovou mísu a bude to kompletní.
Pak by stačilo pár čidel u regálů a při dnešních kapacitách výpočetní techniky by nebyl problém vysledovat o jaké zboží se který zákazník zajímá.No, to je geniální konspirace, která se ovšem dá vyřešit prostě tak, že si přečtou účtenku. V Tescu má navíc každý druhý i klubovou kartu, ke které se nákup páruje. Z té pak můžou těžit data nejenom o co se zajímá, ale taky o tom, co skutečně kupuje a na základě toho mu posílat recommendations a různé slevy. Druhá věc je, že spousta lidí si pořídí tu věrnostní kartu a tohle je pro ně žádoucí činnost. Nejen že jim to nevadí, naopak, chtějí, aby jim obchod zasílal slevy a doporučení, na základě kterých se poté rozhodují. Prostě tak ušetří a je to pro ně pohodlnější. Linuxáci mají tendenci vnímat vše moc Orwellovsky, zatímco vše spěje spíš k Huxleymu.
No, to je geniální konspirace, která se ovšem dá vyřešit prostě tak, že si přečtou účtenku. V Tescu má navíc každý druhý i klubovou kartu, ke které se nákup páruje. Z té pak můžou těžit data nejenom o co se zajímá, ale taky o tom, co skutečně kupuje ...pokud rozlišuješ mezi "o co se zajímá" a "co skutečně kupuje", jak můžeš říct, že stačí přečíst účtenku, kde je právě jen to druhé? já třeba v marketech celkem pravidelně brousím kolem některých regálů a kontroluju, jestli se nerozhodli něco vyprodávat a slevnit na cenu, kterou jsem ochoten akceptovat, ale dokud to neslevní (čili v některých případech nikdy) to nekoupím, takže z pouhé účtenky se nepozná, o které zboží se zajímám ...
já třeba v marketech celkem pravidelně brousím kolem některých regálů a kontroluju, jestli se nerozhodli něco vyprodávat a slevnit na cenu, kterou jsem ochoten akceptovat, ale dokud to neslevní (čili v některých případech nikdy) to nekoupím, takže z pouhé účtenky se nepozná, o které zboží se zajímám ...Tudíž je pro obchod irelevantní, že chodíš kolem těch regálů. Znalost že by sis to možná koupil pro ně není užitečná, pokud to nezlevní. Pokud to zlevní, tak si to koupíš stejně a tudíž se to promítne do účtenky a dá se s tím operovat. Pokud ty předměty nějak rozloží do kategorií a zanalyzují v čase, dojde jim docela dobře co by sis koupil i bez toho, aniž by museli sledovat každý tvůj krok. Celé se to dá ještě vylepšit matchováním s podobností ostatních zákazníků, díky čemuž by se predikce mohla podstatně zlepšovat a trefit se třeba u 90% nakupujících. Cíle obchodu jsou imho v zásadě dva:
Tudíž je pro obchod irelevantní, že chodíš kolem těch regálů.
Právě že ne, tyhle informace můžou být ještě cennější. Když zákazník o něčem uvažuje, tak může chybět strašně málo, aby se ho podařilo ke koupi přesvědčit. Obchodník může získat tyhle zákazníky „na hraně“ skoro zadarmo, jen musí vědět, na co a na koho cílit.
Znalost že by sis to možná koupil pro ně není užitečná, pokud to nezlevní.
Cena není jediné kritérium. A dokonce i ten, kdo si myslí, že mu jde o cenu a vymetá všechny slevy, může ve výsledku nakupovat iracionálně a neekonomicky, mít horší poměr cena/hodnota něž někdo jiný, nebo nakoupit věci, které vůbec nepotřebuje.
Důchodcům tam můžou přibalit dárek pro vnoučata, ekologům tam napíšou, že je to zelené, sportovcům, že je to zdravé atd. A nemusí to být přímo u toho zboží – ta informace, která tě má přesvědčit ti může přijít e-mailem, na letáku do schránky, v reklamě na webu atd.
Na webu už to funguje, stačí něco hledat Googlem nebo si prohlížet nějaké stránky a už máš takových reklam najednou plný web (pokud to neblokuješ). Obchodníci budou chtít, aby to stejně fungovalo i AFK – zastavíš se někde mezi regály a je to.
Právě že ne, tyhle informace můžou být ještě cennější. Když zákazník o něčem uvažuje, tak může chybět strašně málo, aby se ho podařilo ke koupi přesvědčit. Obchodník může získat tyhle zákazníky „na hraně“ skoro zadarmo, jen musí vědět, na co a na koho cílit.To by musel být cílený i prodej na jednoho konkrétního zákazníka. Pokud to aplikuješ na skupinu, tak to imho nebude fungovat jinak, než manipulací ceny.
Důchodcům tam můžou přibalit dárek pro vnoučata, ekologům tam napíšou, že je to zelené, sportovcům, že je to zdravé atd. A nemusí to být přímo u toho zboží – ta informace, která tě má přesvědčit ti může přijít e-mailem, na letáku do schránky, v reklamě na webu atd.Tohle funguje už teď.
Na webu už to funguje, stačí něco hledat Googlem nebo si prohlížet nějaké stránky a už máš takových reklam najednou plný web (pokud to neblokuješ).Já blokuju veškerou reklamu všude, kde to jen jde. Když ne pluginem (který teda 90% věcí chytí), tak určitou slepotou, kde to co se tváří jako reklama je automaticky ignorováno (což zašlo tak daleko, že jsem podvědomě ignoroval i firemní emaily, které používají moc formátování a pak z toho byl zpětně průser). Není to jen o reklamě, ale i o oblečení, kde dávám přednost věcem bez loga.
Obchodníci budou chtít, aby to stejně fungovalo i AFK – zastavíš se někde mezi regály a je to.Konkrétně třeba v Tescu tuhle reklamu mají v podobě obrazovky, kde běží shoty na nějaké čistící prostředky a další crap. Já jsem introvert, takže nevím, jak moc je to relativní, ale pokus mi něco cíleně (kdyby mě to třeba oslovilo) nacpat by vzbudil přinejlepším znechucení, v horším pak agresi. Co u mě funguje je doporučení od známých či autorit. Pokud mi někdo řekne "je to dobrý produkt, jsem s ním spokojený", tak si ho koupím mnohem pravděpodobněji, než kdyby mi ho cpala reklama, či dokonce snad lidský prodavač. Recommendation algoritmy na mě většinou nefungují, ať už jde o hudbu (i když last.fm se po zabanování pár tisíc tracků skoro chytalo), knihy, nebo filmy, kde jsou imho nepropracovanější (viz netflix prize). I na youtube se chytnu tak na jednu suggestion ze sta. U ostatních lidí by to teoreticky mohlo fungovat, ale těžko říct. Pokud bude reklamy moc, nastává imho to co jsem popsal - reklamní slepota, i kdyby byl recommendation algoritmus sebelepší.
... nebo nakoupit věci, které vůbec nepotřebuje.přesně na tohle cílím
Cíle obchodu jsou imho v zásadě dva:
- aby jsi utratil co nejvíc
Technická poznámka: obchodu je úplně jedno, kolik zákazník utratí. Podstatné je, kolik obchod vydělá. Bude-li mít na zboží za 150 Kč (absolutní) obchod marži vyšší než na srovnatelném zboží za 200 Kč, bude pochopitelně zákazníka tlačit spíš do toho prvního, nebudou-li proti tomu stát jiné faktory (třeba že to druhé je zlevněné kvůli blížící se expiraci).
viz Alza a ten její zelený zmrd, od té doby dávám přednost czc
Mimozemšťan je mi celkem ukradený, spíš bych ocenil, kdyby trochu vylepšili algoritmy tak, abych v "personalizované nabídce fajn věciček právě pro mne" opakovaně nenacházel MS Office, antiviry a další věci, které jsem si nikdy nekupoval a u nichž netuším, proč by si měli myslet, že s tím hodlám začít.
Technická poznámka: obchodu je úplně jedno, kolik zákazník utratí. Podstatné je, kolik obchod vydělá. Bude-li mít na zboží za 150 Kč (absolutní) obchod marži vyšší než na srovnatelném zboží za 200 Kč, bude pochopitelně zákazníka tlačit spíš do toho prvního, nebudou-li proti tomu stát jiné faktory (třeba že to druhé je zlevněné kvůli blížící se expiraci).Pravda.
Mimozemšťan je mi celkem ukradený, spíš bych ocenil, kdyby trochu vylepšili algoritmy tak, abych v "personalizované nabídce fajn věciček právě pro mne" opakovaně nenacházel MS Office, antiviry a další věci, které jsem si nikdy nekupoval a u nichž netuším, proč by si měli myslet, že s tím hodlám začít.Imho to tam cpou každému.
Tudíž je pro obchod irelevantní, že chodíš kolem těch regálů. Znalost že by sis to možná koupil pro ně není užitečná, pokud to nezlevní. Pokud to zlevní, tak si to koupíš stejně a tudíž se to promítne do účtenky a dá se s tím operovat.no, a co třeba že toho zboží mají N kusů, zatímco lidí, co by o něj měli zájem po slevě je třeba 3N? jak z těch účtenek poznají, jestli když navezou dalších N kusů za tu nižší cenu, tak se jim to prodá (a ještě bude zájem o další), anebo prodají další nanejvýše jednotky kusů a zbytek jim tam zůstane ležet? jak podle účtenek rozliší situaci, kdy lidé něco moc nekupují, protože jim je to drahé, a tedy mají to slevnit, anebo to nekupují protože je místní trh přesycen a všichni, kdo to chtěli, už to doma mají, a mají to převézt do jiné provozovny? - i to přecenění, i ten převoz, něco stojí, tak to asi nebudou dělat jen tak zkusmo, jestli to zabere ...
Pokud ty předměty nějak rozloží do kategorií a zanalyzují v čase, dojde jim docela dobře co by sis koupil i bez toho, aniž by museli sledovat každý tvůj krok. Celé se to dá ještě vylepšit matchováním s podobností ostatních zákazníků, díky čemuž by se predikce mohla podstatně zlepšovat a trefit se třeba u 90% nakupujících.to můžeš dělat u potravin a dalších věcí, co se kupují "denně", těžko to ale napasuješ na jednorázovky, notabene pokud jde o sezónní zboží, nedovedu si představit získat takto dostatečný vzorek (v našich podmínkách)
jak podle účtenek rozliší situaci, kdy lidé něco moc nekupují, protože jim je to drahé, a tedy mají to slevnit, anebo to nekupují protože je místní trh přesycen a všichni, kdo to chtěli, už to doma mají, a mají to převézt do jiné provozovny? - i to přecenění, i ten převoz, něco stojí, tak to asi nebudou dělat jen tak zkusmo, jestli to zabere ...Proč ne? Prostě to zlevní, třeba na den, jen omezený počet výrobků. Z toho jak lidi chodí kolem regálů to rozhodně nepoznají o nic moc lépe, asi jen stěží se tam budou dělat fronty, aby si lidi mohli to zboží prohlídnout a zase vrátit zpátky.
Jaký je váš názor?Vzhľadom na to, že žijeme v malom nezaujímavom štáte, tak cieľom útokov sa stanú najprv lukratívnejšie ciele vo väčších a bohatších krajinách. V jednej banke, som žiadal o zrušenie funkcionality a dúfal som, že ten čip dokážu preprogramovať alebo čo. Nakoniec boli schopní len nastaviť limit na nulu. V druhej banke som si to ustriehol a zatiaľ mám kartu, bez tejto funkcionality. Záložný plán bolo urobiť žiletkou dobre mierený rez na mieste kadiaľ prechádza anténa. Proti silnému svetlu sa to dá nájsť. Čo sa týka bezpečnosti - každá slečna za prepážkou a každá banka bude tvrdiť, že to je bezpečné, že to funguje len na malú vzdialenosť a že peniaze v prípade problémov vrátia. Akékoľvek argumenty sú zbytočné, rovnako ako napr. pokusy preukázať, že SSL môže byť použité nesprávne. O vzdialenosti rozhoduje kvalita rádiového vysielača/prijímača a už sa vyskytli úspešné pokusy na podstatne väčšiu vzdialenosť než bolo deklarovaných 5-7cm. A tvrdeniu o vracaní peňazí uverím, až si v novinách prečítam 10 dôveryhodných príbehov, ako to banka peniaze vrátila. Bez právnika a súdneho sporu. Do tých čias budem kontaktný thankyouverymuch.
Považuji se za člověka co docela na bezpečnost a soukromí dbá... Ale jako bát se standardně toho, že bude banka/tajná služba/daňový úřad/etc. vědět že jsem si třeba koupil rohlíky v Žabce, to mi hlava nebere...Ty ses schizofrenik? Jinak si ten rozpor v prvnim a druhym odstavci nedokazu vysvetlit. Jinak nezjisti jenom zes koupil rohliky v zabce, ale KDY, KDE, JAK CASTO se POHYBUJES, KOLIK tam platis, atd. To me prijde celkem neslucitelny s "povazuji se za cloveka co dba na soukromi" Jinak RFID blocking wallet uz existuji. Do budoucna planuju koupit, zatim jsem tam nenasel zadnou ktera by me osobne vyhovovala...
To je blbost co píšeš, já tě snad nutím aby ses vzdával svého soukromí?Nenutis me do toho tak ze bys ty informace ze me chtel fyzicky vymlatit, ale veta:
Ale jako bát se standardně toho, že bude banka/tajná služba/daňový úřad/etc. vědět že jsem si třeba koupil rohlíky v Žabce, to mi hlava nebere.je podle me jasnej pokus o psychologickej natlak.
Ale argument "nedělám nic špatného, tak se nemám čeho bát" je dobrý argument. Protože až budu chtít dělat něco špatného tak samozřejmě musím změnit své chování tak, abych nebyl tak snadno dohledatelný.Jsem přesvědčen, že už něco špatného děláš. Stejně jako všichni ostatní, které znám.
A k tomu zbytku: udivuje mne, že hodně lidem vadí "ztráta soukromí" ve formě platby kartou, ale zajímavé je, že jim nevadí například ty spousty kamer rozesetých všude možně.Samozřejmě, že vadí.
Jinýmy slovy, to, že v nějakém krámě nezaplatí kartou ještě nutně neznamená, že někdo nebude vědět, že do onoho krámu chodím každou sobotu v 9 hodin ráno.Face recognition naštěstí pořád ještě funguje dost mizerně.
+1 když na strom v parku čůraj psi, je to ok, když se na něj vyčůrá člověk, co jde ve tři v noci z hospody, nikde ni živáčka, ni mrtváčka, kterého by pohoršil, je to přinejmenším znečištění veřejného prostranství ok, tak třeba maj v obci dostatek veřejných WC anebo to má z hospody tak blízko/rychle, že to vždy vydrží, nebo prostě nechodí do hospody, tak zkusíme něco jiného ... co třeba překročení maximální povolené rychlosti (při předjíždění, přesně u cedule, která povolenou rychlost mění, na dávno dokončené stavbě, kde zůstalo dočasné značení, na kole bez cyklopočítače nebo i s ním, apod.)? když jsem zmínil to kolo, co jízda v protisměru, po chodníku, mimo cyklostezku při povinnosti ji použít ... a co poctivé ukazování změn směru, a vůbec všechny nešvary zde onehdy propírané v souvislosti s nějakou tou akcí cyklobuzen?Ale argument "nedělám nic špatného, tak se nemám čeho bát" je dobrý argument. Protože až budu chtít dělat něco špatného tak samozřejmě musím změnit své chování tak, abych nebyl tak snadno dohledatelný.Jsem přesvědčen, že už něco špatného děláš. Stejně jako všichni ostatní, které znám.
ano, trošku vylhaný argument - kdo kde řekl, že mu kamery nevadí?A k tomu zbytku: udivuje mne, že hodně lidem vadí "ztráta soukromí" ve formě platby kartou, ale zajímavé je, že jim nevadí například ty spousty kamer rozesetých všude možně.Samozřejmě, že vadí.
nechci kazit tvůj optimismus, ale face recognition je vpodstatě slepá větev, AFAIK teď frčí pohybové vzorce, které se mění podstatně hůř než vizáž (a tuším, že už jim to funguje docela dobře)Jinýmy slovy, to, že v nějakém krámě nezaplatí kartou ještě nutně neznamená, že někdo nebude vědět, že do onoho krámu chodím každou sobotu v 9 hodin ráno.Face recognition naštěstí pořád ještě funguje dost mizerně.
Nevím, za jakého důvodu se sem dostala témata jako "cyklobuzny", močení ve tři ráno v parku nebo jakési překročení rychlosti.to byly náhodné protipříklady na Ale argument "nedělám nic špatného, tak se nemám čeho bát" je dobrý argument., které měly ilustrovat, že lidé dělají špatné věci zcela běžně, pročež se mají čeho bát
Naopak vím, proč jsem do tohoto zatáhl ty kameryJe to proto, že například bezkontaktní platební kartu (nakonec žádnou kartu) člověk používat (zatím) nemusí, kdežto ony kamery, které se zhusta nasazují všude možně člověk neovlivní, a to je, myslím si větší ztráta soukromí, než nějaká platba kartou. ok, ale existence většího zla jaksi nezdůvodňuje přehlížení zla (možná) menšího
a proč se o nich ten člověk nezmínil (a psal jsem tam slovo například).proč?
Ale jo, beru to. Každý má právo na svoji vlastní paranoiudovolím si spojit sA někdo si zase chce užívat komfortu civilizace 21. století
... neboť jsem nebyl zatím nikým popotahován a myslím si, že až budu, tak to ale rozhodně nebude proto, protože používám platební kartu.co až na tebe někdo v roce 2020 vytáhne, že v tvých transakcích z roku 2014 našel, že jsi přispěl na návrh referenda o nějaké ožehavé otázce, a kvůli tomu přijdeš o práci?
Jsem přesvědčen, že už něco špatného děláš. Stejně jako všichni ostatní, které znám.Asi ano, protože dodržet v naší drahé vlasti veškeré zákony dokáže asi jen Chuck Norris
Mince a bankovky dám klidně do jedné, ale karty není od věci mít zvlášť
Tiskni
Sdílej: