Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Tiskni
Sdílej:
De facto jedinej, zato zásadní, problém jsme měli u polarizace antény - cpali jsme tam horizontální a teprv při vertikální nám to maká. Máme hw AP, Alfu AIP-w630, má 4 10/100 porty, 3 z nich jsme využili = teď už si lebedíme.
Mám DWL-520+, ndiswrapper 1.8, wpa_supplicant 0.5, kernel 2.6.15-gentoo-r1 a problémy se stabilitou jsem nepozoroval. Pravda, několik měsíců trvalo, než jsem všechno vychytal
Občas jsem měl problémy s určitými verzemi ndiswrapperu, nebo wpa_supplicantu, ale stačilo se vrátit k předchozí verzi a počkat na opravu.
Mám dvě síťovky : Marvel Yukon 88E001/8003/8010 PCI Gigabit Ethernet Controller, na tu jedu jak v Mandrivě, předtím i v Mandraeku a i ve win XP Profi naprosto vpoho. Druhá je Nvidie, i ta fachá vpoho v obou systémech.
Než wifi vychytáte chvilku to trvá a jsou s tím potíže. My máme od hot spotu asi stejně daleko jako Vy a po několika úpravávách, zjm. antén, jsme bez problémů.U Wifi to chce pár věcí vyzkoušet a vychytat pak to běhá skvěle. Je to připojení skoro zadarmo a vyplatí se. I ta rychlost může být vyšší.
Je to tak, wifina je téměř zadara, ale chce to trochu úsilí. Nám ji instalil manželův kolega, rádoby odborník. Rychle jsme s ním ukončili spolupráci, protože mu připadalo normální porušovat požární předpisy. / AP s externím napájením ve výtahové šachtě bez povolení, apod./. Jinak zbytek lezení po střeše a směrování antény už dělal manžel sám, včetně výměny antén. Od poslední výměny antény za směrovou 17 dB Yagi jsme zcela bez problémů. Více blog Vencour. Stojí za to vydržet drobné problémky. Já už nic jiného než wifi nechci.
Když nemam pevnou, tak wifi = od 300 do 500, xDSL je za cca 300-400 za pevnou + dalších aspoň 400 = je to poznat.
Kdybysme mohli mít adslko, tak do něj jdem. Ale dostupný dslam neni v plánu (Snad až s adsl2, možná, že se něco změní v zapojení ústředny)
P.S. našich x GB na wifině bysme na dsl vyčerpali za prvních pár dní. Kdybych měl čas na to koukat, tak sosam přednášky z AVC SH ČVUT dál.
Může být, na našem AP jsme postupně 2x upgradovali fw a teď už je "skoro bez chyb".
Nebylo by lepší zkusit nějaké jiné zařízení pro ověření, že je možný příjem na 1. kanále? Tj. pro vyloučení rušení a tak.