plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)
Možná jsou zde uvedené postupy už zastaralé, ale i to mne obohatí, když budu pozorovat, jak se něco zavedeného změnilo, při porovnání oněch změn snad i pochopím, proč se tak stalo a jaké to mělo/má souvislosti.
(Čas od času vidím v htopu zatížení přes 50% od X-deferglyphs - nebo jak se to jmenuje, dvakrát jsem to killnul a shodil tím celý systém, takže emipiricky jsem vyzkoušel, že "takhle ne" )
Tiskni
Sdílej:
Když nevíš jak dál, je čas, přečíst si návod...Patří k mým nejoblíbenějším. Kdo uhodne, jaká trojice administrátorských pravidel je podle mě nejtrefnější?
Zatím jsem objevil locate a postupy na zapomenuté rootovské heslo.
to ze killnes X server neznamena ze ti neco spadloZnamená, spadly Xka :) plus vše co na nich jelo. Ale spíš než spadlo to shodíš.
Pokud budu zadávat at, tak ho musím oddělit Ctrl+d, jinak se mi vykoná vše možné, co za tím napíšu.