Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Už i mne postihla závislost po Harry Potterovi. Po letech, kdy jsem ho přehlížel a nevnímal, jsem skoukl tři díly na DVD a přečet další tři díly v knížce.
Poslední díl mne docela dostal, pokud se nepletu a má jich být celkem 7, tak toho zůstalo celkem dost na závěr.
Nechtěně se mi i podařilo objevit různou úroveň překladů, ať gramatickou, stylovou nebo dokonce i obsahovou.
Zároveň mne potěšila skutečnost, že tvořitelé rozsáhlejších světů byli Angličani, ať už to jsou pánové David Herbert, Terry Pratchett, Douglas Adams nebo J.R.R. Tolkien.
Pokud se nepletu, tak poslední díl vyjde snad do roka, tak to máme na co čekat, dlouhé měsíce
Tiskni
Sdílej:
Sleduju, co se napsalo a řeklo o vývoji děje, co bylo v tisku, že poslední díl mají být skoro jatka. Tak jen doufam, že to Harry a Hermiona přežijou.
Čekám, že nás ve finále moc velké obraty potkat nemůžou, když chce autorka nepokazit dobrý dojem. Tj. překvapení se dočkáme určitě, ale nějaké zásadní zrady snad ne? Ukáže se, jak se zapojí další čarodějnické školy, jak moc je Voldemortova moc a bytí ohroženo objevením oněch předmětů, jejichž je tak málo. Vrtá mi hlavou, kdo je to ten R.A.B. - i ten by mohl pohnout jazýčkem vah?
Hrával jsem dřív Diablo I, mám pocit, že forma existence "tele-killing" by byla schopná použití i v reálu, v soubojích. I když Harry Potter a použití magie je asi spíš "jako Nox", než "jako Diablo", něco komornějšího? Jedna rána a dost, tak to v Diablu nechodilo
Zároveň mám pocit, že Brumbál konec 6. dílu spíš vzdal, nezvlád ho takticky, na to, jaká mi připadal být kapacita, se moh chovat líp takticky.
Zatím mi asi největší radost udělal konec 4. dílu, že Harry dostal pusu