Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Už i mne postihla závislost po Harry Potterovi. Po letech, kdy jsem ho přehlížel a nevnímal, jsem skoukl tři díly na DVD a přečet další tři díly v knížce.
Poslední díl mne docela dostal, pokud se nepletu a má jich být celkem 7, tak toho zůstalo celkem dost na závěr.
Nechtěně se mi i podařilo objevit různou úroveň překladů, ať gramatickou, stylovou nebo dokonce i obsahovou.
Zároveň mne potěšila skutečnost, že tvořitelé rozsáhlejších světů byli Angličani, ať už to jsou pánové David Herbert, Terry Pratchett, Douglas Adams nebo J.R.R. Tolkien.
Pokud se nepletu, tak poslední díl vyjde snad do roka, tak to máme na co čekat, dlouhé měsíce
Tiskni
Sdílej:
Sleduju, co se napsalo a řeklo o vývoji děje, co bylo v tisku, že poslední díl mají být skoro jatka. Tak jen doufam, že to Harry a Hermiona přežijou.
Čekám, že nás ve finále moc velké obraty potkat nemůžou, když chce autorka nepokazit dobrý dojem. Tj. překvapení se dočkáme určitě, ale nějaké zásadní zrady snad ne? Ukáže se, jak se zapojí další čarodějnické školy, jak moc je Voldemortova moc a bytí ohroženo objevením oněch předmětů, jejichž je tak málo. Vrtá mi hlavou, kdo je to ten R.A.B. - i ten by mohl pohnout jazýčkem vah?
Hrával jsem dřív Diablo I, mám pocit, že forma existence "tele-killing" by byla schopná použití i v reálu, v soubojích. I když Harry Potter a použití magie je asi spíš "jako Nox", než "jako Diablo", něco komornějšího? Jedna rána a dost, tak to v Diablu nechodilo
Zároveň mám pocit, že Brumbál konec 6. dílu spíš vzdal, nezvlád ho takticky, na to, jaká mi připadal být kapacita, se moh chovat líp takticky.
Zatím mi asi největší radost udělal konec 4. dílu, že Harry dostal pusu