Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Díky Aničce jsem hledal odpověď na Vězňovo dilema a našel dost zajímavý článek o ekonomii.
<cituji část>Začnu tím nejkontroverznějším, ale také nejzajímavějším a nejnovějším. Je to několik měsíců, co jsem se dozvěděl o práci australského ekonoma Steve Keena. Keen argumentuje, že v rovnováze je cena vždy stejná, nezávisle na tom, kolik firem na trhu je. Tedy, jinými slovy, cena při konkurenci by se měla vyrovnat ceně monopolní (tedy ceně, která je dána pouze poptávkou). Ačkoli to má zatím jenom na jednoduchém modelu, a samozřejmě předpokládá perfektně racionální chování a přístup k informacím, jistě je zřejmé, o jak radikální kritiku jde. Když jsem to viděl poprvé na jeho stránkách [1], nevěřil jsem tomu, ale přečetl jsem si pak jeho článek [2], a jsem naprosto přesvědčen, že je to správně (a nejen já - vůbec je podezřelé, že lidé mimo ekonomii - například fyzici a biologové - to snášejí daleko lépe než ekonomové samotní). Mimochodem - ten 8-stránkový článek (aspoň matematicky vzdělaným lidem) objasní řadu věcí lépe než většina učebnic.</cituji část>
Tiskni
Sdílej:
spousta lidí tvrdí o ekonomii, že to není (exaktní) věda, spíš něco na úrovni sociologie.Spis by me zajimalo, kdo tvrdi, ze to exaktni veda je.
... jako ekonom jen s bakalářským titulem musím ten článek prohlásit za populární nesmysl.Chapeme :P
maximalice tohoto modelu vede k zdrogování 99% populace a jejich udržování na nitrožilní výživě, kterou připravuje zbylé 1%, které v pravidelných intervalech rotuje, aby si "všichni užili".Coz je presne to, o co se soucasny prumysl prostrednictvim agresivniho marketingu a s pozehnanim ideologie "volneho trhu" tak zoufale snazi...
??? Dyť se dá Vesmír předplatit a pak mam i přístup na jeho web. Dostal jsem tak i to cd s deseti ročníkama časopisu jako bonus.
Jak tak shrnu komentáře i článek, tak mne těší zjištění, že se nedá se "šmejdama" dlouhodobě soutěžit. Stejně tak zjištění, že jsem si nevšim, že by někdo bral na vědomí neprávní prostředí. A jeden ze závěrů pro mne je, že bych se měl mnohem lépe naučit anglicky.