Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Nechal jsem si u jednoho účtu v počítači "velice snadné" heslo, koukam před chvílí, jak to, že mam vytížení procesoru na 100%, kouknu do htopu, vidím toho uživatele připojenýho z mně neznámý ajpiny, shodím síť (etc/init.d/network stop), změnim mu heslo a zjišťuju na www.ripe.net, co je to zač - a vidím
"ABUSE CONTACT: abuse@demon.net IN CASE OF INTRUSIONS, ILLEGAL ACTIVITY, ATTACKS, SCANS, PROBES, SPAM, ETC."
Ona ajpina byla 83.107.175.208. Akorát mi vrtá hlavou - to si mne někdo našel náhodou?
V logu (/var/log/messages) vidím: 23:40:14 localhost sshd[8939]: Accepted password for guest from ::ffff:83.103.175.208 port 1261 ssh2
a 23:40:37 localhost passwd(pam_unix)[8993]: password changed for guest
. Ve 23:45:59 jsem shodil síť, shodil ty dva procesy, co podle htopu žraly celý výkon, jeden se jmenoval "x" a druhý buď "/x" nebo ".x", byla v jeho jménu diakritika. Nějak je mi z toho blbě, když vidim, co všechno nevim, jaká je internet džungle.
Tiskni
Sdílej:
To není střelba naslepo, to jsou masivní plošné scany. Když se toho vyzkouší dostatečně mnoho, tu a tam se něco ujme.