plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Překvapila mne vlastní žena, už je v linuxu snad zběhlejší, než já
Zkusili jsme v jejím kompu abcLinuxuLive a Knoppix, v jednom šel zvuk (s mudulem od intelu) na oss, v jednom nešla síť. Pak jsem něco dělal u sebe a házela na mne termíny, co slyšim od těch lepších - dělá mi radost, panenka
Tiskni
Sdílej:
Pak jsem něco dělal u sebe a házela na mne termíny, co slyšim od těch lepších
Jak praví klasik: kdo chvíli močil, již močí opodál… :-)
Konkrétně: patlam se s javou do školy, v prvnim semestru chtěj něco na způsob databáze, program de facto mam, ještě tam chci dodělat práci se souborem, v JBuilderu mam po přeinstalaci MDV2006 zase potíže nacpat mu dobře cesty s packagema. Teď už jen mi u jedný třády hlásí "špatný formát" (bad class file). Tak jsem to chtěl ručně překompilit, zda to skousne, chtěl jsem nastavit cesty k java a javac a má milá na mne "to přece nastavíš v .bash_profile". To mně přijde na začátečníka dost dobrý
Jééé, takový chvály...to si ani nezasloužím..
Zatím mi to tak těžké nepřipadá. Taky po hodinách strávených čtením diskuzí a FAQ...,tady se dá najít fakt téměř všechno. A pak už to stačí jen vyzkoušet.
Jinak mi stejně bude trvat pár let než tomu budu rozumět tak, jak chci .-)
Já myslím, že už jsme to proflákli při srovnávání koček
Nedávno jsem potřebovala něco nastavit a obšlehla jsem přesně to, co tam někdo popisoval. A šlo to. ale je fakt, že někdy to moc srozumitelné rady nejsou.
Jo, jo, pravdu díš.)
Jo, asi jo. P.S. kočky jsme obě pozdravovali
Máme velké distribuční plány