plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Byl jsem kdysi ucho, dostal jsem ZX spectrum, snil jsem, jak se naučím programovat, co všechno se mi povede. Nebylo z toho nic, kromě pár pokusů v basicu. Pak přišlo Atari 130XL (nebo XE?), tam už to bylo fakt hlavně paření. Na gymplu přišel Karel a nějaká teorie, čili většnou primitivní hraní.
Vlastního kvacha jsem měl až na vejšce, v roce 95, "výhodně" jsem koupil použitý počítač a upgradoval ho. Tutu cestu po mé zkušenosti nikomu nedoporučuju, hlavně při tom poměru vložených peněz a získaného výkonu. Takže jsem moh tvořit svuj první výtvor v pascalu, pamatuju na odsazování o 1 (!) mezeru, fakt natvrdle jsem to psal. Kluci mi ukázali, že místo spouštění tp je lepší bp, měl nejaký featury. K tomu jsem byl poučen, jak používat trace a step a sledování hodnot proměnných, čili pak už jsem se dost rychle dokopal ke zprovoznění ošetřování pozic šachových figur.
V letňáku už jsem moh perlit sám a pomoct dvěma klukům, ještě větším zoufalcům, než jsem byl, se semestrálkama. Jedinej zadrhel jsem měl při mé snaze o dokonalost, jak sklopit ve volném rovnoběžném promítání úhlopříčky zobrazovaných objektů - bylo to něco na práci s graph.tpu. Taky pamatuju, jak se mi kamarád chlubil, jak mu v assembleru maká grafický kurzor myši, měl tam nějakého "ducha", postavičku, co mu "tancovala", jak hýbal myší.
FAVku se mi dokončit nepodařilo, zjistil jsem, jak je těžké u nás získat práci v oboru, když v tom oboru ani nejste :-/. Tak jsem aspoň využil dostupnosti zahraničního kapitálu a stal se jeho zaměstnancem. Za ty peníze to stálo, měl jsem v průměru o 30-50% víc než kamarád z vejšky, co dělal správce sítě. Akorát on si spokojeně linuxoval a časem se dostal do Prahy a "natrhnul mi" ... něco, má teď několik let náskok ve znalostech, i díky školením. Drbali jsme spolu, chtěli jsme se pokusit o napsání "myslícího" programu, já měl nějaké základy ze školy i pochycené myšlecnky ze sci-fi (Měsíc je drsná milenka), co má systém umět, Honza měl svoje námitky, tak jsme se nedostali dál, než k teoretickému rozboru.
V současnosti jsem na ČVUT, připadá mi, že je vhodné studovat a rozvíjet se směrem k telekomunikacím, jeden důvod je, že mne to baví, další to, že rád koordinuji, preferuji tvůrčí práci, kde musím vymýšlet a hledat řešení - což třeba programování se mi nezdá takové být. Pokud se bude svět vyvíjet někam k "informačním dálnicím", tak by práce v oboru měla být furt, časem bude mít každá elektrická mrcha v domácnosti připojení k netu, čili síťové protokoly & spol budou třeba furt. Kolega odchází do jedné velké firmy, o dost si má polepšit a zase říká, že v telekomunikacích už je plno, že bych fakt měl jít na škole spíš na silnoproud, tak jak mi říkají další lidé. Prý ČEZ rozebral celý ročník. Nepamatuju, že bych se někdy řídil tím, že někde je to výhodnější.
Jak vy vidíte vaše perspektivy?
Tiskni
Sdílej:
Leoši, já jsem si všim, že hledáte programátora v javě. Dobrej určitě nejsem. Muj problém je i to, že honim víc věcí a elite nejsem v ničem.
Mně na programování vadí, že sedíš od rána do večera u kompu a jsi z toho auf. Přiznávaj to i spolužáci z Plzně, že po těch 4-5 letech toho maj dost. Jeden dělá v kolektivu asi 15 lidí a povýšil na toho manažera a teprv teď je vysmátej.
Řekněme takhle: jsou lidi, co je něco baví jako koníček a živit se tim nechtějí. A pak se diví, že nestíhají, když toho chtěj zvládnout tolik.
Bral jsem ji málo vážně. K tomu přispělo, že holky jsem bral vážně moc
Mam dojem, že jsem byl asi devátý nebo desátý kruh. Na cvíčka na analýzu jsme měli p. Špůra a hlavně chodil s náma Cézar (Cézare, jezdíte na víkend domů? (do Venezuely )). Na soustředění v Poříčí jsme byli při Euro 96 se strojařema.
V tom případě musíš znát Lucifera, žhavýho fanouška Siliconů, prej zůstal na FAVce.
Mam na něj snad maila a founa, kdyby Lucifer nebyl abstinent, bylo by všechno veselejší
Proč? Aspon jedna rozumná se časem ukáže a těm nerozumným se budeš muset naučit vyhýbat.
i to chce cvik, zkušenost a píli
Hm, já dělam 14.2. jednu zkoušku, 16.2. je když tak další termín. Čili rezerva je i další termíny, toho 14. jdu na první.
Termín je plnej? Tak tam zkuste jít, rozhodující je přece to, co je v indexu, ne? U nás Bílek aspoň tvrdí, že je člověk = mohlo by to tak projít.
Jeden bývalý kolega je teď v Austrálii, meje tam prý teď nádobí, říká, že je adslko sice strašně levný, ale stejně to jsou vydřiduši, za data jsou strašný poplatky.
Fiiiha, 4 termíny z analýzy do konce zkouškovýho, 3. a 4. už jsou obsazený. To abych to udělal v tom mym :-/
... ale každej tvrdí, že se po doutníku poto ...