Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Měl jsem možnost přičuchnout k několika dílům Star Treku, dokud ho AXN sci-fi bude dávat, tak budu mít 2x denně posvícení 
Od nicku Lore jsem dostal svolení na zveřejnění následujícího ...
Na TrekkiesCz jsem našel kouzelné definice ... snad se nebudou zlobit, že jim takhle dělam reklamu 
Bezejmenný praporčík? Osoba navlečená do červené uniformy se smlouvou pouze na jednu epizodu, jejíž jediným životním účelem je vrhnout se mezi kapitána a letící kámen, nůž, meč, kulku, phaserový výboj, fotonové torpédo a jakýkoliv jiný objekt, který by mohl kapitánovi způsobit újmu....
Enteprise? USS Enteprise, NCC - 1701, je vlajkovou lodí Hvězdné Flotily a ergo kladívko má proto na palubě ten nejdrsnější a nejelitnější výkvět personálu Hvězdné flotily. Je hrdinkou většiny seriálů a všech filmů a jejím úkolem je odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal. V současnosti je ve službě loď s kódovým označením NCC - 1701 E, a podle slov Picarda se Flotila Enterprise jen tak nezbaví, protože "v abecedě zbývá ještě dost písmen."
Hvězdná loď? Hvězdná loď je převážně kovová věc uzpůsobená k ochraně křehkých lidských schránek před malebným prostředím vakua. Každý druh schopný cest warpem má svou vlastní verzi hvězdné lodi - některé se ježí hlavněmi zbraní, jiné bateriemi senzorů, a jiné se ježí jen tak, aby se neřeklo. Správná hvězdná loď je vybavená spoustou zařízení pro rozptýlení posádky, rozumným množstvím zbraní, přiměřeně silným štítem a dělá "vhúúúúš" pokaždé, když proletí kolem kamery.
Hvězdná flotila? Vesmírná síla Federace. Její lodě zkoumají neznámá místa v Galaxii a ochraňují slabé a bezbranné od silných a ozbrojených. Zpravidla často strká nos tam, kam by radši neměla, ale to už je úděl hrdinů.
Spojená Federace Planet? Spojená Federace Planet představuje nejkladnější sílu ve vesmíru Star Treku, ačkoliv je to paradoxně lidská vládní organizace. Je to však Spojená Federace, a proto kromě lidí je v ní i mnoho jiných druhů, které chtějí ochranu či jen pomoci na cestě za poznáním - kromě lidí jsou to například Vulkánci či Betazoidi. Průzkumnou silou Federace v rozlehlém oceánu vesmíru je Hvězdná flotila, jejíž neohrožená vlajková loď USS Enterprise a její ještě neohroženější posádka se často vydává na cesty tam, kam se dosud zdravý rozum nevydal.
Technoblábol? Technoblábol se vyskytuje v seriálech či filmech pokaždé, když se scénaristi zaženou do úzkých tím, že na problém, který posádce vymysleli, nemají logické rozuzlení. Tak tedy vymyslí přehršli technických řešení, z nichž ani jedno nedává smysl, ale hezky zní, a technoblábol je na světě. Jediná rasa z Trekkies, která je schopna jim alespoň částečně rozumět, jsou inženýři.
P.S. Galaxy quest jsem si zamiloval dřív, než Star Trek a Star Wreck, když jsem viděl, tak mi došlo, proč je takovej, že musí bejt jinej, aby vyniklo poselství Star Treku.
Tiskni
Sdílej:
Já v tom vidim frázi ve smyslu "a tudíž".
Jsem Loskutus...ehm, ne,... Jsem Lokaktus... ne. Zatraceně... Sakra proč musím mít zrovna já vždycky tak pitomý jméno?!a
Jsem Lokutus z Borgu. Odpor je... ehm, odpor je... ...marný! Odpor je marný. Vaše... ehm... ... vaše ... Sector not found. Error reading drive C:
Na youtube jsem našel jedno video a z něj jsem skoro ... smíchy 
Prostě, Star Trek a Beatles ... boží 
I toto stojí za zvěčnění ...
Za poslední týden jsme viděli, jací mohou být lidé ve svých nejhorších chvílích, ale nemůžeme, nesmíme to použít jako výmluvu pro ukončení snu, který začal tady, protože v tom případě by noční můry naší minulosti zvítězily. Chci, abyste se místo toho podívali do budoucnosti a začali tím, že všichni vzdáme čest lidem, díky nim tu dnes večer jsme. Představují nás všechny, jací jsme v našich nejlepších chvílích.
Ještě před sto lety existovala otázka, na kterou neznal odpověď žádný člověk na Zemi, která nás nutila ke studiu hvězd a snům o cestách k nim: Jsme sami? Naše generace má to privilegium, že na tuto otázku zná odpověď. My všichni jsme průzkumníci pohánění touhou vědět, co je za obzorem, co je za naším pobřežím. A přesto, čím víc zkušeností jsem nasbíral, tím silnější bylo vědomí skutečnosti, že bez ohledu na to, jak daleko cestujeme nebo jak rychle se tam dostaneme, ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
(Jonathan Archer)
Koukam na datum Prvního kontaktu, vidim reklamu na ST filmy na ipodu ... jen pro MAC a PC ... tak do toho se mi zatim nechce. Snad až s tim novym noťasem, někdy v budoucnu
, jestli vůbec.