Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Občas jsem impulzivní až moc. Jednou to odnesla na notebooku jedna klávesa. V duchu si řikam, že jestli noťas vydržel tohle a odešla jen jedna klávesa, tak zlatý IBM
Zkoušel jsem s tím stavem žít nějakou dobu, snad půl roku, změna rychlosti psaní byla dost poznat, když už jsem musel dávat pozor, co mačkam a vracet se, bylo nutné "n" mačkat jen z jistých úhlů, jinak nereagovalo.
Nakonec jsem se to rozhodl řešit, inspirací mi byl Jirka N., který z e-baye koupil procesor Pentium-M a vyměnil jím Celeron, který je v noťasu, vyšlo ho to prý na ~ 600Kč, místo několik tisíc (zřejmě tabulková cena?). Na e-bayi jsem příslušné klávesnice našel za 30$, co jsem slyšel, tak doprava dělá taky "jednou tolik", tedy snad 10-20$? Vim, o lidech, co tam kupují častěji, ale nepotkávám je tak často, abych si vzpomněl, na co se jich zeptat. Registraci na e-bayi jsem přerušil ve chvíli, kdy jsem neměl u sebe identifikaci internetové platební karty. Pak mi ještě Jirka N. sdělil, že přes PayPal je bráno i pojištění v případě nedodání zboží.
Každopádně souběžně jsem sondoval i v servisech v Čechách, jaké nabízejí služby a jaká je jejich úroveň. Jeden mne odradil tím, že je dodací doba šest týdnů. Našel jsem pak podělení se o zkušenost, že někdo má nejlepší zkušenost s Českým servisem. Po vyřešení mého problému můžu už říct to samé, příště mne tam taky uvidí, pokud budu něco potřebovat. Klávesnici sice neměli na skladě, ale vyměnili mi na počkání ono postižené písmenko, navíc mi ještě vyčistili klávesnici ... sám jsem se na to těšil, že po skončení záruky se jako správnej kutil podívam dovnitř. Už mne to tak nepálí, když je jako nový.
Tento zápisek je součástí mého díku za jejich služby.
Tiskni
Sdílej: