V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas jsem impulzivní až moc. Jednou to odnesla na notebooku jedna klávesa. V duchu si řikam, že jestli noťas vydržel tohle a odešla jen jedna klávesa, tak zlatý IBM
Zkoušel jsem s tím stavem žít nějakou dobu, snad půl roku, změna rychlosti psaní byla dost poznat, když už jsem musel dávat pozor, co mačkam a vracet se, bylo nutné "n" mačkat jen z jistých úhlů, jinak nereagovalo.
Nakonec jsem se to rozhodl řešit, inspirací mi byl Jirka N., který z e-baye koupil procesor Pentium-M a vyměnil jím Celeron, který je v noťasu, vyšlo ho to prý na ~ 600Kč, místo několik tisíc (zřejmě tabulková cena?). Na e-bayi jsem příslušné klávesnice našel za 30$, co jsem slyšel, tak doprava dělá taky "jednou tolik", tedy snad 10-20$? Vim, o lidech, co tam kupují častěji, ale nepotkávám je tak často, abych si vzpomněl, na co se jich zeptat. Registraci na e-bayi jsem přerušil ve chvíli, kdy jsem neměl u sebe identifikaci internetové platební karty. Pak mi ještě Jirka N. sdělil, že přes PayPal je bráno i pojištění v případě nedodání zboží.
Každopádně souběžně jsem sondoval i v servisech v Čechách, jaké nabízejí služby a jaká je jejich úroveň. Jeden mne odradil tím, že je dodací doba šest týdnů. Našel jsem pak podělení se o zkušenost, že někdo má nejlepší zkušenost s Českým servisem. Po vyřešení mého problému můžu už říct to samé, příště mne tam taky uvidí, pokud budu něco potřebovat. Klávesnici sice neměli na skladě, ale vyměnili mi na počkání ono postižené písmenko, navíc mi ještě vyčistili klávesnici ... sám jsem se na to těšil, že po skončení záruky se jako správnej kutil podívam dovnitř. Už mne to tak nepálí, když je jako nový.
Tento zápisek je součástí mého díku za jejich služby.
Tiskni
Sdílej: