V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Požádala mne známá o vyčištění noťasu Fujitsu Siemens Amilo Pro V2055. Na webu jsem moc dokumentace nenašel, jak rozebírat.
Takže jsem se musel spoléhat na selský rozum a na ty střípky, kde se tvrdí, že hrubá síla je potřeba ... výměna procesoru, uživatelská dokumentace a mauál 2.
Jsem docela zaskočenej, jak jsou některé díly zacvakávací. Asi to je normální. Kdo má zkušenost jen s thinkpadem, tedy Vencour, pak těžko může hodnotit, co je a neni normální a kvalitní.
Vlastním cílem je vyčištění, pokud se povede, doplnim.
Čas t+1 minuta ... to už to je? No fajn ... takže lze rozebrat zvrchu, jemnym šroubováčkem odlípnout tu lištu o šířce cca 4 cm mezi panty a klávesnicí, zespoda pod baterkou je jeden šroubek, odmontovat před tim, opatrně nadzvedávat. Klávesnice má takový drobný západky, seshora zase tim drobnym šroubováčkem odcvakat.
Pořád jsem se dobejval zespoda, nemuselo bejt
Čas cca t+3h30 minut ... tak asi pr*ser, na desce je něco seškvařený ... zítra zkusim eletrikářsky zkušenější nechat zhodnotit stav desky, jak a čim čistit a když tak by měla bejt nová deska levnější, než novej noťas. Podle papírů je tohle Fujitsu nějakej Celeron-M na 1.6GHz (?), čili docela slušný na kancelářskej stroj.
17.10.2009: jejda, kšanda od napájení, to, co je vidět u LEDek, modrej pásek, to nebylo propojený. Po zapojení zase displej černej, takže jako při začátku hledání řešení. Dál: postup je snad u rozebírání jasnej, jemnym něčim, třeba šroubováčkem, odebrat pás mezi pantama a klávesnicí, odebrat klávesnici, odšroubovat spodek, displej se zřejmě musí povolit taky - za současnéo prohnutí onoho spodku, horní části. Víc krát bych to nerad opakoval. Místa pro šroubky by bylo lepší očíslovat, jsou asi jen tři druhy šroubků, dobře by se popisovalo.
Ohledně mých potíží s displejem ... chtěl jsem zkusit zjišťovat, zda je to displejem, grafikou, deskou ... když je černo na displeji, mohl by noťas bootovat z cdromky. A prd, nesvítí, nečte, takže buď chyba hned v detekci železa nebo bootování jen z disku ... mimo to ani nepípne, težko si něco domejšlet ...
27.10.2009: konečně jsem to dones někomu od fochu elektrického. Dle jeho oka má být základní deska propálená do druhé vrstvy. Čili v našich podmínkách neopravitelná.
Tiskni
Sdílej:
Fotky bejt můžou. Ono totiž skončilo v klávesnici "nějaké" množství piva, tak mam zjistit, co s tim je.
Ad šroubky a patenty, hlavní je rozlišit, jak asi by měla rozborka/sborka následovat. U thinkpada se klávesnice vyndavá taky vlastně seshora. Hmm.
Fotky doplněny, při zpětném skládání poznam, jak moc jsou všeříkající, co odkud kam vede. Nakonec to rozebírání takvá hrůza nebyla.
Vadí souvětí, vsuvky, přístavky? Něco jiného? Čeština je krásný jazyk, tak proč ho i bohatě neužívat?
Dík za připomenutí. Už jsou fuč.
Pane doktore, mne všichni ignorujou ...
Další, prosím ...
Snad nějakej Google archiv by ten obrázek držel, jinak už k mání neni, stejně tak předpokládam, že ty wokna byly aktivovaný a už snad jinde nainstalovat nepůjdou? I proto by mi to snad mohlo být fuk.
Předpokládam, že by se mohlo stát, že budu mít jen jednu šanci s tim něco dělat, s čištěnim a tak, takže radši budu víc krát měřit a jednou řezat.