Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Jedna velká lítací akce letos proběhla. Výsledky jsou takové nejednoznačné. Podle všeho víc splnili své úkoly obránci a Luftwaffe neuspěla ve svém ambiciózním plánu vyčistit nebe.
Pokračování se plánuje na 22.10.2011, zřejmě.
Při limitu 128 lidí na jeden server je zamýšleno letět na 4 serverech najednou, nad 4 částmi naší republiky, s tím, že by štáb mohl mít zálohy a ty nasazovat dle svého uvážení tam, kde bude chtít hasit nebo vyvolat požár. Uvažuje se o vícedenní akci.
Zmiňováni jsou zahraniční dobrovolníci, kteří by pravděpodobně letěli v barvách RČS. Doslova zahraniční, plánuje se oslovení virtuálních pilotů z okolních zemí, čímž by se podle všeho mohlo jednat o neoficiální Mistrovství Evropy ve Šturmovi.
Jak jsem pozoroval, nikdo z účastníků akce Palba - SVK 1938 nelitoval své účasti. Není známá dokonalejší, použitelnější aplikace pro daný účel lítání, než je omodovaný Šturmovik Il-2. I při všech výtkách, jež k němu jsou.
Už organizace akce Palba - SVK 1938 byla "na palici". Sám vidím ponaučení pro další podobné akce. Nezbývá než doufat, že i organizace ještě větší monstr akce proběhne, pokud k ní skutečně dojde, v pohodě a k všeobecné spokojenosti.
Nemam přehled, kolik by mohlo být pilotů ze zahraničí. Teoreticky by mohlo letět celkem až 500 lidí. Na nováčky by se určitě místo našlo. Čas budou mít na přípravu, věřím, že jim vyjdou mazáci vstříc. Mně taky kluci pomohli dost.
Čeká se na příchod Battle of Britain, nástupce Šturma, už několik let. Prý pak piloti přejdou na něj. Tohle by mohlo být důstojné rozloučení.
EDIT zatím se jedná pouze o rozpracování návrhu a hledání cest, zjišťování možností, jak by toto šlo realizovat.
Tiskni
Sdílej:
Noo, to máte jen postřehy a dojmy jednotlivých lidí ... další příspěvek je i v ČSL vs.Lw (II.) od Johana.
Já ho koupil na Palmovce za cca 250 anglickou verzi, Il-2 1946 je doporučovaná jako "all in one". V linuxu mi maká až na připojení na jisté servery s modem War Birds of Prey (= to je jeden z doplňků, rozšíření). Jo a force feedback mi taky nejde, ještě jsem ho neřešil, lítam bez něj. Je k tomu, abyste měl zpětnou vazbu, když drncaj kolečka o zem, když vás někdo zasáhne, když jsou turbulence.
Single se hrát dá, multi player je o dost jiné kafe.
Pokud vám něco říká lítání, kosmonautika, spolupráce v týmu apod., neváhejte a přidejte se ... připomínam, že na mym stroji (thinkpad R61, 4GB RAM, gentoo x86-64) jsem měl při té akci Palba - SVK 1938 slušnou cukaturu ... takže pro hratelnost to chce nějaké slušné železo.
Možná Vás navnadim ... a udělam jednomu člověku reklamu ... One day a Pocta Štukám.
Tak teď už tomu rozumim, já jsem si předtím myslel, že pořádáte nějaké bojůvky v terénu a vy mastíte simulátor IL-2 . Jste sice trošku ulítlí (nic ve zlém), ale je to hezké, kdo si hraje, nezlobí :)
Tenhle IL-2 jsem kdysi zkoušel hrát a moc mi to nešlo a ani bych to dneska už neuměl. Ale bez joysticku je to stejně na prd, žejo? :). Ale koukám , že je Iljušin stále nepřekonaný simulátor, o když už je skoro deset let starý. Jak dlouho trvá taková virtuální bitva?
Noo, jsou akce, které jsou za dvě hodiny odlítané. Palba se letěla 16 hodin, od 6h do 22h. Když se někde lítá na serverech, mapa se restartuje a) když jsou cíle splněny, b) po několika desítkách minut (např. 90), odhadem.
Sám lítám na joyi, lidi maj i pedály, náhlavní soupravy pro ohlížení se ... jak je kdo do toho zapálený.
A že si hrajem? Adrenalinu tam bývá moc. Navíc občas jsou fakt pěkné krajinky pod érem. Při Palbě se i točil den podle hodin, červánky apod. jsme taky zažili.
Palba se letěla 16 hodin, od 6h do 22h.Ty bláho, tak to mi vyrazilo dech
Sám lítám na joyi, lidi maj i pedály, náhlavní soupravy pro ohlížení seNo vida, ono se lítá i s pedály. Co je to za zařízení, ta náhlavní souprava?
Ta náhlavní souprava je na rozhížení se ... měl jsem na mysli Track IR, asi toho bude ještě víc.
K těm šestnácti hodinám ... už dříve jsem dával linky na pravidla, historii a mapy. Tedy že za smrt byl distanc na 3 hoďky například.