Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Mam k jedné současné záležitosti ze dvou různých míst informaci, že něco buď výpadek napájení byl nebo nebyl. A takhle bych to měl potvrzené. Tj. že existuje metoda, jak to zjistit a už na ni kdysi přišel nějakej českej student.
Do správy železa jsem kdysi jen nakouk, v pascalu se psalo přes unity do asembleru. Tak nějak bych si to představoval, že by to šlo, někam zapsat. Heslo BIOSu šlo změnit poškozením crc součtu BIOSu. Byl jsem u diskuse, kdy se dva znalejší hádali, co je efektivnější, jaká metoda konkrétního systémového volání ... dnes mam z toho jen matné vzpomínky.
Muj povzdech je spíš o tom, že (i) amatéři umí překvapit.
Ještě si vzpomenu na to, že to měla být srovnatelná práce, ty 4 instrukce, jako jiného stovky řádků kódu. V praxi jsem to makat neviděl.
Otázkou pak je, kolik tak která paměť potom snese přepisů i jaká je režie procesu.
Když mi tvrdí dvě strany, že u nich dobrý, tak by mi pomohlo vědět, komu trhat hlavu ... obrazně.
Neumí to nějaká lepší UPS?
Jestli stačí čistě byl/nebyl, tak stačí relé s přídržným kontaktem. Když nejde proud tak odpadne a při dalším zapnutí už nepřiskočí. Jeho stav by se dal kdyžtak připojit třeba na paralelní/sériový port a číst programem + po přečtení zase poslat impulz (nebo ručně) aby přiskočilo a mohlo hlídat dál.
Případně stačí jen cívka relé na síť a kontakty na čítač (třeba 4-bit) s malou baterií, třeba od biosu - při výpadku pošle impulz a čítač v binární soustavě počítá. Číslo by se dalo opět přečíst sériovým/paralelním portem třeba každou minutu a ukládat do logu, po přečtení by se čítač vynuloval.
Co se týče zápisku, tak mě napadá možná čtení impulzů sítě na nějakym portu. Teoreticky by stačil udělat dělič napětí z 325V (230Vef) na 5V, usměnit a prohnat komparátorem (vytvoří logickou hodnotu co PC snese) - při připojení na PWM by se "větrák" teoreticky točil rychlostí 50RPM (případně 100RPM při dvoucestnym usměrnění) a odchylka od toho čísla třeba o 2 "otáčky" by se dala považovat za výpadek.....a samozřejmě logovat. Možná by se to stíhalo i dřív než se ve zdroji vybije kondenzátor a PC "umře", otázka je jak rychle se bude číst hodnota
Architektura ibm-pc se snad o tolik za posledních 16 let nezměnila, aby ten mnou zmiňovaný úspěch nešlo zopakovat či rozvinout. Či aby něco takového nešlo nasadit i jinde.
Na sysmana jsem už kdysi odpověď dostal
Je pravda že já nejsem programátor, takže když slyším registr, tak si představim integr. obvod s pár nohama a několika hradly
Doplněk: kdyby tohle byl muj čistě soukromej problém, tak si ho vyřešim a nepíšu ho sem ... sem bych napsal jen nějaký závěr či podělení se o tom, co za to stojí a co má smysl.
Tiskni
Sdílej: