Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Mam k jedné současné záležitosti ze dvou různých míst informaci, že něco buď výpadek napájení byl nebo nebyl. A takhle bych to měl potvrzené. Tj. že existuje metoda, jak to zjistit a už na ni kdysi přišel nějakej českej student.
Do správy železa jsem kdysi jen nakouk, v pascalu se psalo přes unity do asembleru. Tak nějak bych si to představoval, že by to šlo, někam zapsat. Heslo BIOSu šlo změnit poškozením crc součtu BIOSu. Byl jsem u diskuse, kdy se dva znalejší hádali, co je efektivnější, jaká metoda konkrétního systémového volání ... dnes mam z toho jen matné vzpomínky.
Muj povzdech je spíš o tom, že (i) amatéři umí překvapit.
Ještě si vzpomenu na to, že to měla být srovnatelná práce, ty 4 instrukce, jako jiného stovky řádků kódu. V praxi jsem to makat neviděl.
Otázkou pak je, kolik tak která paměť potom snese přepisů i jaká je režie procesu.
Když mi tvrdí dvě strany, že u nich dobrý, tak by mi pomohlo vědět, komu trhat hlavu ... obrazně.
Neumí to nějaká lepší UPS?
Jestli stačí čistě byl/nebyl, tak stačí relé s přídržným kontaktem. Když nejde proud tak odpadne a při dalším zapnutí už nepřiskočí. Jeho stav by se dal kdyžtak připojit třeba na paralelní/sériový port a číst programem + po přečtení zase poslat impulz (nebo ručně) aby přiskočilo a mohlo hlídat dál.
Případně stačí jen cívka relé na síť a kontakty na čítač (třeba 4-bit) s malou baterií, třeba od biosu - při výpadku pošle impulz a čítač v binární soustavě počítá. Číslo by se dalo opět přečíst sériovým/paralelním portem třeba každou minutu a ukládat do logu, po přečtení by se čítač vynuloval.
Co se týče zápisku, tak mě napadá možná čtení impulzů sítě na nějakym portu. Teoreticky by stačil udělat dělič napětí z 325V (230Vef) na 5V, usměnit a prohnat komparátorem (vytvoří logickou hodnotu co PC snese) - při připojení na PWM by se "větrák" teoreticky točil rychlostí 50RPM (případně 100RPM při dvoucestnym usměrnění) a odchylka od toho čísla třeba o 2 "otáčky" by se dala považovat za výpadek.....a samozřejmě logovat. Možná by se to stíhalo i dřív než se ve zdroji vybije kondenzátor a PC "umře", otázka je jak rychle se bude číst hodnota
Architektura ibm-pc se snad o tolik za posledních 16 let nezměnila, aby ten mnou zmiňovaný úspěch nešlo zopakovat či rozvinout. Či aby něco takového nešlo nasadit i jinde.
Na sysmana jsem už kdysi odpověď dostal
Je pravda že já nejsem programátor, takže když slyším registr, tak si představim integr. obvod s pár nohama a několika hradly
Doplněk: kdyby tohle byl muj čistě soukromej problém, tak si ho vyřešim a nepíšu ho sem ... sem bych napsal jen nějaký závěr či podělení se o tom, co za to stojí a co má smysl.
Tiskni
Sdílej: