Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Potkam čas od času chytré i zajímavé lidi. Na FAVce kdysi v Plzni jsem slyšel o semestrálce zajišťující informování o výpadku napájení. Jak moc by se mi teď hodilo.
Mělo se jednat buď o projekt v rámci FAVky nebo o zkušenost a práci na nějaké průmyslovce. Program obsahoval 4 instrukce, které zjistily asi úbytek proudu nebo čeho a zapsaly to někam, zřejmě na disk nebo do nevyužité části BIOSu ... (jak si to poradilo se synchronizováním disku fakt nevim).
Mohlo se to stát někdy v letech 1995-97, kdy bylo toto dílo napsáno, čili možná v asembleru a na woknech. Přesto princip by mohl zůstat stejný a použitelný i v dnešní době. Nevíte o něčem takovém něco víc?
Jak tak o tom přemýšlím, tak něco takového by stálo za patentování. Ať už mám na patenty jakýkoliv názor.
Tiskni
Sdílej:
Mam k jedné současné záležitosti ze dvou různých míst informaci, že něco buď výpadek napájení byl nebo nebyl. A takhle bych to měl potvrzené. Tj. že existuje metoda, jak to zjistit a už na ni kdysi přišel nějakej českej student.
Do správy železa jsem kdysi jen nakouk, v pascalu se psalo přes unity do asembleru. Tak nějak bych si to představoval, že by to šlo, někam zapsat. Heslo BIOSu šlo změnit poškozením crc součtu BIOSu. Byl jsem u diskuse, kdy se dva znalejší hádali, co je efektivnější, jaká metoda konkrétního systémového volání ... dnes mam z toho jen matné vzpomínky.
Muj povzdech je spíš o tom, že (i) amatéři umí překvapit.
Ještě si vzpomenu na to, že to měla být srovnatelná práce, ty 4 instrukce, jako jiného stovky řádků kódu. V praxi jsem to makat neviděl.
Otázkou pak je, kolik tak která paměť potom snese přepisů i jaká je režie procesu.
Když mi tvrdí dvě strany, že u nich dobrý, tak by mi pomohlo vědět, komu trhat hlavu ... obrazně.
Neumí to nějaká lepší UPS?
Jestli stačí čistě byl/nebyl, tak stačí relé s přídržným kontaktem. Když nejde proud tak odpadne a při dalším zapnutí už nepřiskočí. Jeho stav by se dal kdyžtak připojit třeba na paralelní/sériový port a číst programem + po přečtení zase poslat impulz (nebo ručně) aby přiskočilo a mohlo hlídat dál.
Případně stačí jen cívka relé na síť a kontakty na čítač (třeba 4-bit) s malou baterií, třeba od biosu - při výpadku pošle impulz a čítač v binární soustavě počítá. Číslo by se dalo opět přečíst sériovým/paralelním portem třeba každou minutu a ukládat do logu, po přečtení by se čítač vynuloval.
Co se týče zápisku, tak mě napadá možná čtení impulzů sítě na nějakym portu. Teoreticky by stačil udělat dělič napětí z 325V (230Vef) na 5V, usměnit a prohnat komparátorem (vytvoří logickou hodnotu co PC snese) - při připojení na PWM by se "větrák" teoreticky točil rychlostí 50RPM (případně 100RPM při dvoucestnym usměrnění) a odchylka od toho čísla třeba o 2 "otáčky" by se dala považovat za výpadek.....a samozřejmě logovat. Možná by se to stíhalo i dřív než se ve zdroji vybije kondenzátor a PC "umře", otázka je jak rychle se bude číst hodnota
Architektura ibm-pc se snad o tolik za posledních 16 let nezměnila, aby ten mnou zmiňovaný úspěch nešlo zopakovat či rozvinout. Či aby něco takového nešlo nasadit i jinde.
Na sysmana jsem už kdysi odpověď dostal
Je pravda že já nejsem programátor, takže když slyším registr, tak si představim integr. obvod s pár nohama a několika hradly
Doplněk: kdyby tohle byl muj čistě soukromej problém, tak si ho vyřešim a nepíšu ho sem ... sem bych napsal jen nějaký závěr či podělení se o tom, co za to stojí a co má smysl.