abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 18:11 | Zajímavý software

  Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 15:33 | IT novinky

  Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 00:55 | Upozornění

  GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 18:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 09:00 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  29.1. 23:00 | Komunita

  Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  29.1. 20:00 | Nová verze

  Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 9
  27.1. 13:11 | Bezpečnostní upozornění

  Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 16
  27.1. 08:00 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  27.1. 00:11 | Nová verze

  Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Výdaje na elektřinu mi meziročně
   (71%)
   (19%)
   (8%)
   (1%)
   (1%)
  Celkem 405 hlasů
   Komentářů: 5, poslední 18.1. 12:48
  Rozcestník

  Žáby počtvrté

  20.11.2018 17:41 | Přečteno: 2666× | MeaningOfLife | poslední úprava: 4.12.2018 21:16

  Jan Drnek - Žáby na prameni
  Už dva roky je venku finále Žab a tak jsem si z nich zase se svolením autora vypsal nějaké perličky a perly. Tak abych moc nenapovídal a jen ilustroval půvab jiné, fiktivní, historie. Dříve jsem se už o tomto světě taky rozepsal - Tesat! (jiný Mnichov), Ani tohle se nestalo (28. říjen 1938), Tak je to se vším v této zemi (Žáby III) a Den D, hodina H (rekonstrukce aneb taky jsem tam byl :-D )


  19. července 1942 - Moskva

  Komunisté nevedli vlastenecké, ale osvobozenecké války. To vědomí pražského žižkovského Klému kupodivu pramálo uklidňovalo. Cítil se tak trochu hříšníkem, protože se stále nemohl zbavit lítosti nad tím, že i on nenávratně ztratil svou vlast, což by jako správný komunista cítit neměl. Jeho vlastí byl pražský dělnický Žižkov a dělničtí kluci z onoho Žižkova teď budou možná rukovat do buržoazní armády, aby bojovali za zájmy německých a teď i českých fabrikantů. Pokud se Kléma někdy do vlasti vrátí, bude to již docela jiná země.
  Jak napsal kterýsi klasik: Doma jsi tam, kde tě oběsí. Komunisté hodlali ono heslo poněkud otočit: Doma jsi tam, kde můžeš věšet druhé.
  (strana 16-17)

  24. července 1942 - Praha

  Dámy a pánové, poslanci.
  Demokracie je velkým darem civilizace. Nikdy v lidských dějinách nežilo takové množství lidí v politických systémech, které jim umožňují chovat se, myslet, mluvit a psát svobodně, v souladu s jejich vlastním svědomím nebo zájmem. Tato svoboda nás nabíjí kreativitou a chutí tvořit. Silný a dobře spravovaný stát je povinen vytvářet pro tuto naši práci a tvorbu předpoklady, cesty a nestranná, pro všechny stejná pravidla. Proto jsou demokratické země nakonec vždy bohatší a silnější než diktátorské režimy. Demokracie má však také svá úskalí.
  Říkáme, že moc vychází z lidu, že vlády a lidmi zvolení poslanci mají za úkol udělat a zařídit to, co si lid, který je zvolil, přeje. Ale kdybychom se zeptali všech občanů našeho státu na to, co si vlastně opravdu přejí, a kdybychom mohli lidem píchnout nějaké sérum pravdy, kdyby alespoň na chvíli hovořili opravdu upřímně, od většiny z nich bychom se pravděpodobně dozvěděli, že jejich skutečnou touhou je nedělat nic, nenamáhat se, nemít žádnou odpovědnost, být chráněni před každou nepříjemností a mít všeho dostatek. Od další, chvála Bohu menší, skupiny občanů bychom se dozvěděli, že jejich zájmem je ovládat druhé lidi a poroučet jim a ponižovat je. Jen nepatrný počet občanů by nám pravděpodobně po pravdě řekl, že touží něčemu společnému a vznešenému sloužit do roztrhání těla, bez ohledu na zisk a výhody, že touží po tom, aby jejich život měl obecně platný smysl.
  Tak to ovšem s lidstvem je a bylo vždy. Naše národy v tom nejsou o nic lepší nebo horší než jiné národy. Jsme pouze nedokonalí lidé. Kdyby vlády a parlamenty měly vyhovovat skutečným touhám a přáním většiny svých voličů, naše civilizace by rychle degenerovala v poživačné líné stádo, které by jiní honili bičem, dojili a občas zahnali na jatka. Naše demokracie by se rychle proměnila v bezuzdnou anarchii, kde by platil jen zákon silnějšího. Přání lidu a prospěch lidu zdaleka není totéž. Naše civilizace a naše demokracie prosperuje právě tehdy, když v jejím čele stojí muži a ženy, kteří mají vizi, myšlenku a ideu, kteří těmto svým hodnotám a vizím slouží a prosazují je v politickém boji, často i přes odpor a tak říkajíc - proti srsti svých voličů. Demokracie funguje, když zájmy a ideje jsou v rovnováze a v harmonickém souladu. Demokracie funguje a prosperuje tehdy, když se vlády tak úplně neřídí tím, co chce volič, ale tím, co je pro celek dobré, když slouží voličům tím, že je kultivují i přes jejich odpor, že je k něčemu dobrém vedou a třebas i nutí. Demokracie funguje tehdy, když má ve svém čele skutečné autority, které se nebojí lid, společnost i národ formovat. Ale ten, kdo formuje, stojí často na hraně pokušení diktovat.
  V posledních deseti letech jsme byli všichni svědky toho, jak v sousedním Německu získala moc nacistická diktatura. Adolf Hitler nezačal ihned s represemi. Slíbil, že bude sloužit německému národu a pozdvihne jej k slávě a velikosti. Viděli jsme, že šikovný manipulátor, který má lákavou vizi, dokáže přimět voliče, aby jej dobrovolně zvolili. Dalo by se říci, že nacismus, jakkoliv byl odpornou ideologií, vyrostl a dostal se k moci právě z vůle německého lidu. Kdyby byly dnes v Německu volby a kdyby nacistická strana nebyla zakázána, našlo by se ještě mnoho Němců, kteří by Hitlera volili. Ani systém, v němž se volby opakují vždy po několika letech, není zárukou prospěchu voličů, neboť ti mohou být zmanipulováni a dezinformováni. Poslanci, volení jen na pár let, mohou být tím spíše motivováni, aby nepracovali pro lid a národ, ale aby využili těch několika let k práci na vlastním prospěchu. Korupce a podvody, zneužívání politické moci, to přece známe. Ani nám to není cizí. Ne pro Němce, ale právě pro nás a ne náhodou bylo Masarykem vymyšleno heslo: Nebát se a nekrást. Mnozí ale čtou nepozorně a Masarykovo heslo pochopili jako: Nebát se krást.
  Sálem zašuměla vlna smíchu a pobavení. Rašín se na chvilku odmlčel a pak pokračoval.
  Z výše řečeného vyplývá, že pojistkou demokracie není samotný lid, její voličstvo, ale charakter idejí, hodnot a myšlenek, kterým chtějí sloužit ti, kteří nás žádají o naše hlasy. My dobře víme, že ti, kterým dáme svůj hlas a které zvolíme, budou muset často jednat proti našim lenivým a pohodlným, sobeckým nebo i horším zájmům, že nám jejich nařízení a vláda půjdou často proti srsti, že nás budou muset omezovat a nutit. Máme jedinou záruku, že toto omezování a nucení nakonec bude nakonec k našemu dobru. Tou zárukou je vědět, komu a čemu, jaké myšlence a ideji ten který politik hodlá sloužit a zda to myslí opravdu a nepřetvařuje se. Toto je věc, kterou musíme důkladně zkoumat, než dáme svůj hlas. Jde totiž o to, aby strany na svých kandidátkách předkládaly lidu k volbě jen samé skutečné elity. Odborné, vzdělané, zodpovědné, mravné a ušlechtilé autority. Nikdo jiný na kandidátku nepatří.
  Vůle lidu je sama o sobě nespolehlivá. Mnoho voličů je neinformovaných, mnoho voličů podléhá laciným heslům a líbivým nabídkám, včetně mne samotného. Mnoho voličů fanaticky slouží svým stranám, jako by to byly náboženské sekty nebo podnikatelské firmy, které je živí. Žádná strana nemůže reprezentovat celý národ právě proto, že je to jen strana, jen část celku národa. Základem státu nejsou strany, ale ideje. Zárukou demokracie není tedy lid, nejsou to politické strany a jejich soupeření, není to opakování voleb. Zárukou demokracie je idea služby. Něco musí stát nad volbami. Když to není panovník, pak se politici a voliči všech stran musí shodnout na idejích, které jsou mimo jakoukoliv volbu, které jsou volbou nedotknutelné, které platí vždy a pro každého kandidáta a politika, včetně prezidenta republiky.
  Není malé a velké služby. Každý jsme byli Prozřetelností postaveni přesně tam, kde sloužit máme. Nikdo není zbytečný. Nezáleží na tom, v jaké třídě, jakém národu, rase a společenské vrstvě jsme se narodili. Není jedno vznešené a druhé ponižující. Není, pokud sloužíme témuž. A to, čemu budeme sloužit, musí být dobré. Ne jen pozitivní, užitečné nebo výhodné, ale dobré. Dobré pro náš národ i ostatní národy. Vláda má právo vyžadovat oběti jen tehdy, pokud je její služba a základní idea dobrá.
  (strana 60-62)

  5. srpna 1942 - Reichenberg

  -Jsme v Sudetech, připomněl šofér vojín Zadina. -Mají nahnáno z Rusa. Vítáme naši armádu. Najednou jsme jejich armáda. Do hajzlu! Ale je to rozhodně příjemnější, než po sobě střílet s ordnery.
  -Já ... Tohle nežeru ... Tohle nejde, koktal konsternovaný Milota. -Ještě to nejsou ani čtyři roku, co po nás tihle sudeťáci stříleli ze všeho, co měli. Já s nimi bojoval. Prošel jsem s 3. rychlou divizí pod Gajdou celé Rakousko, obsazoval jsem Vídeň a zatím mi v Praze náckové bombardovali dům a zabili mi manželku. Já se to dozvěděl někde před Lincem a strašně jsem je nenáviděl. Kdyby tihle pitomci věděli, že zrovna já, tady ten chlápek v tomhle autě, jsem tenkrát v Braunau na Innu tankem rozstřílel Hitlerův rodnej dům na cucky.
  Šofér Zadina otevřel hubu a, aniž přibrzdil, zíral na podplukovníka.
  -Bratře veliteli, vy jste rozstřílel Hitlerovi barák?
  -No jo. Já byl tenkrát kapitán a velitel zvědného oddílu divize a vlastně už vyhlásili příměří a my to nevěděli. Dorazili jsme do Braunau. Dál jsme postupovat neměli, byla to jen hlídka, jestli se tam někde přece jen nehoufují nějaké německé zálohy. Na frontě se už nestřílelo. Rakušáci se k nám chovali dost dobře a dali nám v hospodě oběd, ale pak se začali chlubit, že to je Hitlerovo rodné městečko, že tam má někde dům s mosaznou cedulkou. Já si najednou vzpomněl, že mi ten parchant zabil ženu a zabil spoustu dalších lidí. Najednou jsem viděl rudě a pak jsem seděl v tanku a pálil a někde přede mnou lítaly cihly a valil se prach a utíkali tam lidi s bílými prapory a křičeli, že už je po válce, že už se nestřílí. To už jsem se zas kontroloval, ale když člověk něco začne, má to dokončit, tak jsem ten rozstřílený dům ještě rozjezdil na cihlovou drť a pak jsme v klidu odjeli zpátky k divizi. Kdyby to tihle věděli ...
  (strana 141)

  12. srpen 1942 - Praha

  -Kolonialismus? Takže proto jdeme do války? Vytřeštil oči Fučík, kterému to konečně došlo.
  -Nejen proto, ale také pro to. Jsme průmyslová velmoc a přerůstáme své hranice. Musíme se jako velmoc i chovat. A hlavně to nesmíme celé nechat Němcům.
  -Takže naši velikost má zaplatit svou prací sovětský lid? Vzpamatoval se ve Fučíkovi komunista.
  -Ano. Samozřejmě. A tomu bývalému sovětskému lidu se to bude dokonce líbit, to mi věřte. Určitě se mu to bude zamlouvat lépe než vláda proletariátu, která tam po roce 1930 zabila hladem miliony Ukrajinců. Při našem vykořisťování bude mít za deset let každý Ukrajinec auto a rádio, bude svobodně cestovat po světě, prodávat své výrobky a volit své politiky.
  -A imperialisté u nás budou ještě tlustší a ještě bohatší.
  -Ano, zajásal Rašín. - A proč by nebyli?
  -Protože to přece není spravedlivé, rozhořčil se Fučík.
  -Jenže ono není spravedlivé vůbec nic, naklonil se Rašín ke svému hostu. -Vy jste si toho ještě nevšiml? Vy jste ten, kdo to napraví? Vy jediný víte, co je spravedlivé a jak by to mělo být? Taťka Marx vám to řekl? Sténající lidstvo vás pověřilo, abyste se lidem montoval do života a určoval jim, jak mají správně žít? Co kdybyste namísto organizování spravedlivého řádu celému lidstvu docela obyčejně našel někoho konkrétně trpícího a pomohl mu?
  Pane Fučíku. Já nemám kapitalisty rád, stejně jako vy. Přinášejí do světa dravost. Darwinismus. Závodí v tom, kdo bude mocnější a bohatší, kdo je víc než ostatní. A kvůli tomu i kradou a podvádějí, někdy dokonce zabíjejí. Přinášejí falešná měřítka úspěchu a nutí lidi, aby se porovnávali v tom, v čem oni jsou nejlepší. Měřítko majetku a peněz společnost rozkládá a nesjednocuje. Rozkládá a leptá to i zákonnost, státnost, vymahatelnost práva, které si kupují, a rozkládá to i všechny vyšší celky. Jenže to není totéž jako chtít, aby byli všichni chudí. Já nechci, aby byli chudí, já chci, aby nezávodili a nenutili či nesváděli k tomu ostatní. Já chci, aby vytvářeli společnost, rodiny, obce a aby k tomu ty peníze používali. Jako to například dělá pan Baťa. A jestli vy se jim chcete pomstít za to, že jsou bohatí a vy chudý, tak jste jim už sám sedl na lep. Už se s nimi poměřujete a soutěžíte. Chcete nad nimi vyhrát a tím jste stejný jako oni.
  (strana 206-207)

  15. srpen 194 - Namur

  Ještě před několika měsíci jsme měli v Palestině co dělat, abychom potlačili povstání, které zorganizoval velký Muftí. A kvůli čemu? Kvůli Židům. Kdyby byl v Německu ještě u moci Hitler, ani v nejmenším nepochybuji, že by se s Muftím spojil a začal mu dodávat zbraně, aby nám zatopil na Středním východě a aby tam vyhladil Židy. Arabové bývali našimi spojenci, ale jsou šílení z americké podpory židovského přistěhovalectví do Svaté země. Židovští miliardáři v Americe slibují, organizují a platí, a my to máme odnést? Pche. A potlačeným povstáním to zdaleka neskončilo. Zkrátka musíme vymyslet něco, co opět postaví Araby na naši stranu. Na druhé straně nemůžeme otevřeně dělat protižidovskou politiku. Nemůžeme otevřeně dělat ani protiamerickou politiku. Já vám, že Židy láká myšlenka obnovy státu Izrael. Oni dobře vědí, že smrtí Hitlera nenávist evropských národů k Židům nikterak nepominula. Proto ten požadavek vlastního státu po válce určitě vznesou v OSN a možná skrze Američany. Ale je tu i jiná možnost. Izrael je sice zaslíbenou zemí, ale historicky vzato nebyl jediným židovským státem. Na březích Kaspického moře kdysi po celá staletí prosperovala velká židovská Chazarská říše.
  -To myslíte vážně, Winstone? Šklebil se Lindeman. -Obnova Chazarské říše?
  -Proč ne? Pro ruské Židy by to mělo obrovský půvab. A při nemožnosti obnovit Izrael by tam nakonec odešli všichni. Arabové nám za to zatleskají a my udržíme kontrolu nad Středním východem. Židovstvo dostane vlastní stát a ještě desítky let bude řešit konflikty s kavkazskými národy, které my budeme usmiřovat. Koza se nažere a vlk zůstane celý. Jen si to představte: Samostatné kavkazské státy, židovský stát kdesi u Astrachaně a nějaká napůl samostatná kozácká republika ve stepích Kubáně. Rusové až kdesi daleko na sever od Baku. A v Baku naše a židovské petrolejářské společnosti blahodárně působící na hospodářský rozkvět celé tamní oblasti.
  (strana 249-250)

  17. září 1942 - štáb 2. armády Krakov

  -Vy o tom...
  -Nebojte se. Vím to jen já a vlastně jen tuším. Nikolaj, tedy Alexej, o ní mluvil, když byl pod drogami u nás v ústředí v Moskvě. Ale nevysvětlil její podstatu. Jen řekl název. Já jsem v té době již připravoval svou zradu a celý protokol Andrejova výslechu jsem zfalšoval. Když byl přidělen k 19. armádě, nechával jsem ho sledovat. Oč jde mi došlo, když se mi dostala do ruky jeho zpráva pro generála Koněva. Na základě analýzy mu doporučil naprosto správné řešení operace proti severní Moravě. Byl příliš dlouho pryč z Československa, než aby mohl znát plány a složení vašich sil u Ostravy, Ale odhadl je dost přesně. Nic nezatajil a nezkreslil. Doporučil Koněvovi naprosto správný postup, totiž obchvatnou operaci severozápadně od Ostravy. Kdyby ho Koněv poslechl, dnes by seděl v tomto městě on a ne vy. Jenže Koněv udělal přesný opak. Měl to tam všechno černé na bílém. S výpočty, podložené Triandafillovovými tabulkami. Jen naprostý idiot by nepoznal, že je to správné řešení, že je to cesta k vítězství. Koněv rozhodně nebyl idiot, ale přesto udělal pravý opak a prohrál. Tehdy jsem pochopil, jaká je role katalyzátoru.
  (strana 392-393)

  23. září 1942 - Arad

  Polní maršál Gajda zavěsil konečně sluchátko a otřel si z čela studený pot. Rychle přistoupil k mapě, bleskově promýšlel a kalkuloval. Bylo jasné, že to Germáni překombinovali. Československá pancéřová a motorizovaná armáda dokázala za deset dnů přeskočit 450 kilometrů a sešrotovat při tom nejméně tři ruské armády. To byl výkon více než srovnatelný s německou operací THOR. Sám Gajda dokázal v říjnu 1938 s improvizovanou a nesecvičenou 5. armádou skočit o 300 kilometrů přibližně za tutéž dobu a sešrotovat při tom dvě německé armády. A tehdy bylo jen málo útvarů na kolech. Dobře věděl, co takový podnik obnáší a čí je to škola. Legionářská. Sibiřská škola. Ne ta císařská zákopová.
  Když se císařský polní maršál uklidnil, uvědomil si, že československá vojenská rozvědka zajala v Krakově generála Proskurova a vyslýchala ho. Šéfa samotné GRU! Krejčí mu to sám řekl. A Proskurov zcela jistě věděl o ...
  -Věděl to, zaklel Gajda nahlas a myslel tím generála Krejčího. -Ten starý zmetek věděl od Proskurova, že Lvov je klíčem a signálem k povstání. Poslal tam tanky naschvál. A čekal, jestli se začnu vykrucovat.
  Gajda zvedl opět sluchátko, aby sdělil von Bockovi, že hrdinské československé vojsko zítra obsadí Lvov a nikdo tomu již nezabrání, takže je třeba, aby slavný wehrmacht kopnul do vrtule, přestal plánovat a začal válčit.
  -Třicátého, konstatoval smutně a trochu vyčítavě von Bock. -Jak bylo domluveno, pane císařský polní maršále. My nemůžeme improvizovat. To umějí jen Čechoslováci. My musíme být akurátní.
  (strana 423)

  Nakonec zavolal Gajda do vídeňské císařské vojenské kanceláře generálu Podhajskému a doporučil mu informovat císaře o situaci. Především ale o tom, že situace se vyvinula tak, že Češi a Slováci nebudou mít v nejbližších letech žádný důvod ani chuť obnovit svatováclavský trůn a posadit na něj legitimního panovníka, protože jejich vozové hradby právě podnikají spanilou jízdu na Ukrajinu. Po delším hovoru Gajda připustil, že československá, náhle znovu nalezená státní jednota, by se dala rozbít asi jen tím, že by císař nalezl nějaké státoprávní řešení přijatelné pro Slováky.
  (strana 424)

  30. září 1942 - Lvov

  -To byl dobrý trik, s tím letadlem, uznal Skorzeny. -Málokdy takhle naletím. Měl jsem rovnocenného soupeře.
  -Co bude dál? Zeptal se věcně plukovník.
  -To nevím, pokrčil Skorzeny rameny. -Já jsem tu nikdy nebyl. My jsme tu nikdy nebyli.
  -To je pravda, kývl Paleček. -Vy jste tu nikdy nebyli.
  -Ještě se možná setkáme, řekl Skorzeny a zabodl oči do Jana Volfa. -Někdy a někde. Ta válka bude dlouhá.
  Pak zasalutoval, otočil se odcházel.
  -Tfuj, ulevil si Jan Volf. -To je zabiják. Musí nás nenávidět.
  -Ne. To on neumí a nepřipouští, oponoval Paleček. -Pocity a vášně oslabují. On je stroj na zabíjení. Chladný, metodický profesionál. Samozřejmě mu vadí, že tuhle hru prohrál a nezapomene na to, kdybyste se ještě někdy potkali. Ale za pomstu mu nestojíte, poručíku. Chce vyhrávat a to je jediné, čím se on řídí. Vyhrát a být nejlepší. Dnes díky vám nebyl.
  (strana 446-447)

  28. říjen 1942 - Praha

  "Osmadvacátý říjen přece. Už to dávno není jen svátek. Stal se z toho rituál. Ritus příslušný k mýtu o tom, jak český národ po tři sta letech temna získal svobodu a nezávislost. Jak se znovu zrodil ze zapomnění. Jak vše po dvaceti letech potvrdil vítězstvím nad Hitlerem a po dalších čtyřech letech vítězstvím nad Stalinem."
  "To je přece nesmysl", odfrkl pohrdavě prezident.
  "Ničemu nerozumíte", vzdychl si Krofta. "Na tom přece vůbec nezáleží, jestli je to pravda, jestli jsme skutečně tři sta let úpěli nebo jestli jsme se sami osvobodili nebo jestli nás jiní použili k rozbití monarchie, jestli to pak byla svoboda nebo podmíněný francouzský protektorát a diktatura partajních klanů. To je úplně jedno. V očích každého Čecha je osmadvacátý říjen dnem, kdy jsme se teprve stali národem. Novým českým národem ve vlastním státě. Pro každého Čecha je to nový mytický počátek věcí. Zrození z ničeho. Počátek všeho. Naší existence vůbec. Jak když praotec Čech vystoupil na Říp. A proto se to musí každý rok potvrzovat oslavným udržovacím rituálem. Patří k tomu i tatíček Masaryk. Vypadl z toho Beneš, ale kdo ví, jestli ho tam lid nevrátí zpátky. Patří k tomu zlý démon Habsburk a patří k tomu i republika. Patří k tomu sokolové a legionáři. Je lhostejné, jak to bylo doopravdy a kdo ti lidé doopravdy byli nebo co dělali. Nikoho nezajímá a nebude zajímat, jak to bylo doopravdy. Už se to stalo součástí mýtu a víry. Základem české identity. A nikdo s tím nic nenadělá, ani historikové, ani hledači pravdy. Chtěl jsem vám to říct dávno."
  "Tohle? Tak jste mi to řekl."
  "Ne. Chtěl jsem vám říct, že nemáte šanci to zlomit. Vy monarchisté můžete mít tisíckrát pravdu a můžete snášet celé hory důkazů i argumentů, ale není to už věcí rozumu. Ještě i za sto let budou Češi slavit osmadvacátý říjen jako rituál počátku všeho. Čehokoliv a prostě všeho. Samotného smyslu a důvodu vlastní existence. Češi unesou všechno. Můžete je ovládat nebo okrádat a budou poddajní a trpěliví. Mohou hladovět a strádat a zůstanou v klidu. Ale sáhněte jim na osmadvacátý říjen a oni vybuchnou, protože tím jste zpochybnil samotnou jejich existenci. Proto nemůžete Čechy nikdy s Habsburky smířit, ani kdyby byl Ota z ryzího zlata. A to on není. Generál Krejčí se o to také dnes pokusil, ale ani on nemá šanci. Habsburkové se nikdy nesrovnají s osmadvacátým říjnem a Češi se ho zase nikdy nevzdají. Vzdají se čehokoliv jiného, třebas i Žižky nebo velkého slovanského bratra na východě, ale ne osmadvacátého října. Já vím. Je to nešťastné ve světě, jak se teď právě tvoří, ale je to tak a nedá se to už nikdy změnit.
  (strana 479-480)

  7. listopad 1943 - Moskva

  Zabil jsem miliony lidí, jak říkáš, a Bůh nic neudělal. Žádný Bůh není, ty blázne. Udělal jsem věci, které by žádný dobrotivý Bůh nemohl snést, kdyby byl. A tak jsem musel Boha sám stvořit. Jmenuje se Stalin. Protože Stalin, to nejsem já. Stalina najdeš jen v novinách, v životopisech, v myslích lidí a v knihách. Vědecké ústavy mají doklady o tom, kdy se narodil, jaké měl dětství. Nic z toho nesouhlasí s mým skutečným životem. Najdeš tam Stalinovy činy. Je velký, lidumilný, láskyplný, nesobecký, stará se o národy a veškeré lidstvo, je geniální a nedělá chyby. Je dokonalý. Já jsem jen nějaký Džugašvilli, kanibal z Kavkazu. Ale stvořil jsem boha Stalina. Protože lidé ho potřebovali. Je to i strašný bůh, ale i to lidé potřebovali. Proto ho najdeš i v rozkazech a v příkazech k popravám. Když to bůh Stalin řekne, že půjdeš na mši hladový a ty polkneš jen jedinou kůrku chleba, neujdeš trestu. Na boha Stalina se můžeš spolehnout. Je tu a všechno ví. A projevuje se. Koná. Trestá i odměňuje. Po smrtí není nic, ty blázne. Je jenom tenhle bůh. Tady a teď. Já odsud zmizím, ale bůh Stalin zůstane. Nikdo ho už nezabije. Je nesmrtelný a věčný a bude tady i po staletích. A v myslích lidí bude stále dokonalejší.
  (strana 485)


  Update: pohled pana Drnka je mj. zde - Nejen Mnichov, Amerika a Visegrád. Jak vidí svět Honza Drnek?

  Update 2: ano, v diskusi zaznělo volání po faktech. Něco jsem obdržel, nějaký dejme tomu názor. Než něco plácnu bych to rád nějak prověřil.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  20.11.2018 18:25 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Tohle fakt čteš? Tak to teda klobouk dolů.

  Mně se tyhle cobykbyby věci eklují tak nějak z principu, protože opomíjejí příčinné souvislosti a mixujou věci, které by spolu nikdy interagovat nemohly. Ovšem tohle je napsané stylem, který se fakt nedá ani při nejlepší vůli. Překonává to snad už jen kniha Zdeňka Kotrlého: "Zpráva o zmizení hlavního města Moravy" (Mladá fronta, 2010)
  20.11.2018 19:26 Reynold
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Zajímavé, přesně tohle platí pro Tvé blogy.
  20.11.2018 19:48 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Tak proč je čteš?
  vencour avatar 20.11.2018 20:16 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Kdysi jsem se dostal k prvnímu dílu, k Žábám v mlíku. Další dva díly jsem pročet snad před 5 lety. No a teprve před cca měsícem jsem objevil tohle finále.
  Takže jo, čtu, snažím se sledovat. Ať už kvůli diskusi k roku 1938 - Německé představy a možnosti při útoku na čs. opevnění 1938 tak i tomu, co s tim souvisí, s těmi oslavnými texty na ducha a vůli oněch hrdinů. Stejně tak v Žábách dokážou zlobivého prezidenta srovnat. V naší době prezident stále preferuje trestně stíhaného premiéra.
  A k formě textu - kdysi jsem nedočet jedinou knihu pro její hutnost, Vančurovy Pole orná a válečná. A pak jednoho Kinga pro to, že mi přišel na jedno brdo. Takže tohle mi přijde v pohodě. Ono taky dělat státnický projev k parlamentu v den výročí vítězství nad Hitlerem dovoluje rozevřít křídla obraznosti a tak nějak se čeká i nějaká obšírnost v duchu toho, co se děje všude kolem.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  21.11.2018 20:46 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Ještě k té odkazované diskuzi.

  Na špatný konec bylo zaděláno zhruba od zmíněného roku 1935. Kdyby v té době vláda podpořila pohraniční oblasti postižené krizí, zůstali by čeští Němci loajální.

  V roce 1938 už bylo na všechno pozdě. Kdyby nebyl přijat Mnichovský diktát, tak by se nejspíš ještě víc stupňovaly provokace ze strany Němců, což by vedlo k nějaké formě represe, kterou by okamžitě využil Hitler ve svůj prospěch a zaútočil by aby "ochránil" soukmenovce před českým terorem. Pochopitelně z míst do kterých by se nebyla šance se včas přesunout. Pravděpodobně by to začalo paravýsadkem, za kterým by následoval soustředěný útok. Ztráty by sice byly vysoké, ale těch pár bunkrů by to neustálo - došla by jim brzy munice.

  A co hůř - na západě by pro nás nikdo nehnul prstem, protože by se Hitler oháněl Wilsonovým právem na sebeurčení.

  Nedošlo by ale zatím k útoku na Polsko. Němci by si nejdřív vylízali rány. Ovšem pak by nastal o to větší tanec. Místo šrotu, co by Němcům shořel během útoku na ČSR by se mohly dostat do bojů stroje, na které během války už nezbývaly suroviny. A než by se všichni rozkoukali, ovládal by Hitler celou Evropu.
  vencour avatar 21.11.2018 22:01 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Děj všech Žab se odlišuje od naší historie tuším od 23. 9. 1938. Podle tutoho odkazu je to "kolem 20. září 1938".
  No a já píšu o Žábách, že vyznívají jinak, než si lidi tu dobu pamatují a na ni vzpomínají.
  Respektive přečet jsem je, vypsal si poznámky a život jde dál. Plus nadále pátrám po všem pěkném, co život i Žáby přináší.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  limit_false avatar 21.11.2018 15:19 limit_false | skóre: 23 | blog: limit_false
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  No vidis a me to naopak prijde dost citelny a zajimavy.
  When people want prime order group, give them prime order group.
  21.11.2018 16:02 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Může být. Čtení je operace, při které je interpretace obsahu úzce spojená s mozkovou činností. Text je při ní dešifrován na základě logických vazeb a informací, které už v něm jsou. Vše probíhá plynule, pokud při interpretaci nevzniká logický zkrat. Kdyby autor ve své fikci nepracoval s reálnými postavami, tak by u mne k němu nedocházelo a četlo by se to možná dobře. Teda, kdyby mě to zajímalo.

  Nevím u kterého "kdyby" začal Drnek rozvíjet svou fantazii. Vzhledem k tomu, že v textu figuruje Rašín, bych tipoval, že buď bdělí úředníci nechali Šoupala zabásnout už při jeho prvním pokusu, nebo se z toho vylízal. Každopádně, kdyby ho byl tehdy Šoupal nesejmul, tak by se národnostní situace nevyhrotila až v roce 1935, ale mnohem dřív.

  Dnes se Češi nimrají v Mnichovu, který prezentují jako zradu západních spojenců. Přitom opomíjejí fakt, že vznikem ČSR a Polska sledovali za západě vlastní cíle. Jednak jim šlo o rozbití Rakouska-Uherska, které představovalo především ekonomickou konkurenci. A zároveň tím vzniklo nárazníkové pásmo, které oddělovalo Rusko od Německa. Bez něj totiž reálně hrozilo, že by se spojili ruští a němečtí bolševici a revoluce se tím pádem přelila na území západní Evropy.

  vencour avatar 21.11.2018 16:39 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Aleši, je to ten samý Rašín, co figuruje v onom "jiném" Mnichovu. On je doktor (práv). Alois Rašín byl ekonom.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  21.11.2018 17:18 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Alois Rašín, postřelený Šoupalem, byl původním vzděláním doktorem práv. K ekonomii se dostal až jako ministr financí Kramářovy vlády. V podstatě to byl podobný ekonom-teoretik, jako Václav Klaus. Dnes je oslavován za to, že stabilizoval československou měnu. Ovšem už se zapomíná na čí úkor. Dosáhl toho v podstatě tím způsobem, že ze dne na den znehodnotil veškeré peníze, které nedostaly kolek. ČSR také odmítla proplatit Rakousko-Uherské dluhopisy, čímž ožebračila všechny firmy, které dodávaly své zboží státu. To se kupř. týkalo kamenolomů na Jesenicku, které dodávaly kamenivo na budování náspů železničních tratí, přesto že šlo o tratě, které byly na území ČSR. A postihlo to především pohraničí osídlené německým obyvatelstvem.

  Na to, až se objeví v české televizi tenhle pořad, se u nás čekalo sedmdesát let.
  vencour avatar 21.11.2018 19:00 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Fajn, dík za příspěvek a upřesnění. Shlédnu.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  21.11.2018 20:25 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Není zač. Použití skutečných postav ve fikci mi přijde dost laciné, ale chápu to. Příběh je už rozehraný a ubírá se vlastní cestou.
  vencour avatar 21.11.2018 22:04 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Na druhou stranu to může přidat věrohodnosti. Jak málo stačilo, aby to skončilo jinak.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 23.11.2018 18:50 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré

  Na takovéto druhy dokumentů čeká dychtivě hlavně landsmanschaft, rozhodně bych to nehodnotil jako "se čekalo". Taky se dostalo ČT už od našich "milých krajanů" náležité pochvaly. I filmů o hodných Němcích a proradných zlých Češích v koprodukci ČT přibývá a proto si přátelské poplácání po zádech od sudeťáků ČT rozhodně zaslouží. Dokument jsem shlédl. Filmem se line samozřejmě jedna z hlavních sudetoněmeckých lží a totiž to, že poválečný odsun byl jakýmsi výstřelkem a kratochvíli Československa a Beneše. Není to pravda. Bez jednoznačné a jednohlasné podpory všech mocností, opakuji všech vítězných mocností by se Beneš ani neuprd a žádný odsun by nebyl.

  Celkem vhodné to bude myslím ilustrovat a porovnat s naším dalším sousedem, Polskem. S území dnešního Polska bylo odsunuto cca 14 milionů Němců. Což je nepoměrně více než z území bývalého Československa, řekl bych. Po pádu komunismu (o jehož přivlečení se postarali hlavně Němci svou roztahovačností), Poláci zavětřili a nemohlo jim ujít, že Helmut Kohl hraje na Bismarcka a znovusjednocuje Německo. Takže nelenili a nechali si znovu smluvně v r. 90 potvrdit od fricků to, že hranice jsou neměnné a končí na Visle a Odře. Frickové se hodně kroutili, ale nakonec podepsali. Když to shrneme, z polské strany zaznělo celkem jasné a zřetelné: Naserte si.

  Porovnáme-li to s cestou Českoskoslovenska a posléze ČR, dobereme se k značně odlišným přístupům. Václav Láhev ještě nebyl nebyl ani řádně zvolen komunisty za prezidenta a jedna z prvních věcí co udělal bylo, to že si oblékl uniformu lokaje a začal se klanět sudeťákům a prosil je za odpuštění. A to ještě nebylo tak daleko od doby, kdy landsmanschaft otevřeně deklaroval v osmdesátých nároky na navrácení území a majetku. Nevím jestli je pravda toto, těžko říct, ale tohle potvrdili i jiné zdroje jako J. Weigl. To teda byl Václav Láhev vskutku velkorysý až na § 309, pokud je to pravda.

  Jsem samozřejmě realista a je mi jasný, že ČR nemá politickou sílu jít polskou cestou. Postavení ČR ve III. i ve IV. říši je hodně podobné, jsme jen malý protektorát. Je tady ta nějaká ta česko-německá deklarace z r. 97. kterou podepsal profesor Pružinskij (KLaus). Což je hodně velký kompromis (v deklaraci se vůbec kupř. nezmiňuje holocaust a započatá a nedokončená genocida na českém národu) nu ale budiž. Takže kurva kdo se furt v tom babrá, kdýž je tady deklarace. Teď narážím na červnové kecy mutti Merkel o neospravedltelnosti odsunu hodných Němčourků. Umím to přečíst, je to signál, že Německo nerespektuje poválečné status quo (žádné překvapení) a znovu zabažilo po Lebensraumu a Drang nach Osten (taky žádné překvapení). A pochopitelně si nejdřív troufne na slabšího, na Poláky (zatím) nemá koule. A vůbec nějaké volání dnešních potomků sudeťáků po vlasti je absurdní (to už je asi třetí generace). Většina z nich svou "vlast" nejspíš ani jednou neviděla. Jejich předkům bylo zatěžko žít s Čechy a chtěli Heim ins Reich. No tak namísto žití s podřadnými Čechy si holt musí jejich potomci užít multikulturní ráj mutti Merkel a patřičně si vychutnat budoucí přestřelky mezi Turky a Kurdy, šiíty a sunnity, Afghánci a Eritrejci. Dobře jim tak.

  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  23.11.2018 20:37 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Tvůj slovník hovoří za vše. Víš o tom kulové a papouškuješ komunistické bludy. Kdyby měli Poláci koule, tak by požadovali území, které dnes patří Bělorusku a Ukrajině. Jenže Kaczynski brnká na jinou notu a vyskakuje tam, kde cítí prachy.
  Darth Phantom avatar 23.11.2018 20:55 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  No jasně, vševědoucí a vzdělaný Kapica s moudry sudetoněmeckého landsmanschaftu a "historiků" typu Krystlíka :-)
  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  vencour avatar 23.11.2018 21:07 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Faune, zkus být, prosím, konstruktivnější a nad věcí.
  Děkuji.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  vencour avatar 23.11.2018 21:04 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Kdysi jsem slyšel něco o Podkarpatské Rusi a cca před měsícem -dvěma jsem někde viděl o tom článek. Teď jsem našel jen tohle Podkarpatská Rus se chtěla v 90. letech k Československu znovu připojit.
  Aneb nevidim do toho, kdo u nás a proč a jak rozhodoval. Že by aspoň občas bylo lepší nevědět?
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 23.11.2018 21:44 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  No já jsem věděl o tý Lužici, že to přiklepnutí Československu bylo už docela na spadnutí (po válce). Pak jsem taky čet, že Československo mělo mít (po vzniku ČSR) i kolonie někde v Africe, ale nakonec k tomu nedošlo. V jaký části Afriky to bylo, si už ale nevzpomenu.
  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  vencour avatar 23.11.2018 21:52 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Co pamatuju, že jsem čet, tak se jednalo o Togu. Teď jsem našel tohle - Češi mohli mít kolonie: Habeš, Sibiř, Togo i Madagaskar.
  Ale zde se mluví o období po 1. světové válce.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Dalibor Smolík avatar 27.11.2018 12:33 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Český stát (království), pokud se podíváme hlouběji do historie, ovládalo různá území, ležící mimo dnešní ČR. Königsberg, dnešní Kaliningrad založil Přemysl Otakar II., Češi také ovládali území na severním Balkáně, téměř až k Jadranu. Ukázalo se, že Češi nejsou schopni udržet vzdálená území a přirozeným domovem je oblast, ohraničená pohraničními horami, česká kotlina. To, že Lužice nebyla přiklepnutá Československu, vychází z historické logiky. O koloniích se mluvilo, ale to bylo po 1. světové válce.
  Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
  26.11.2018 09:30 pan Klobouk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počvtré
  Rašín v Žábách je Láďa, syn zastřeleného Lojzy.
  24.11.2018 09:40 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Dlouhe a hloupe. O osudu Sudetskych krajanu po valce by to chtelo psat.
  vencour avatar 24.11.2018 11:58 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Vás něco trápí, že napíšete jen tohle?
  Já bych spíš řekl, že takových optimistických "Rukopisů" bylo zatím napsáno moc málo ;-)
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 24.11.2018 13:24 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté

  Krajani jsou dnes až na pár výjimek pod drnem. Majetek krajanů byl zkonfiskován a posloužil jako částečná úhrada válečných reparací. Podotýkám, že částečná. Jiné válečné reparace Německo neuhradilo, takže v konečném bilancování dluží Německo Československu. Samotným krajanům a krajankám se zdviženou ručkou nahoru se dostalo kompenzace od spolkové vlády. Ve většině případů si polepšili, určitě to bylo lepší, než v komunistickém Československu.

  Zapiš si do notýsku, že Němčourů se zbavovali po válce v mnoha zemích Evropy. Majstrštikem sudeťáckých iluzionistů je dneska to, že vytvořili jakousi iluzi, že druhá světová je jen drobnou vedlejší epizodou na pozadí před utrpením a odsunem nebohých nevinných Sudeťáků. Toho se chystají různí pseudohistorici a Kapicové.

  Další nosnou myšlenkou - a to si taky napiš do notýsku - byla skutečnost, že zatímco Polsko a jiné země mají aspoň něco, nějaký cár papíru, který jim dává jakž takž záruku, že frickové dají na čas pokoj, tak Česká republika nemá nic. Dokonce už nemá ani dodatek k Lisabonskýmu shitu o Benešových dekretech vyjednaný Klausem, i ta tzv. výjimka byla v tichosti uklizena (na čí pokyn asi?). Česko-německá deklarace je sice hezká, ale to je jen bla bla bla obě strany slavnostně prohlašují, jenže to nemá žádné právní dopady. Jelikož Německo nikdy věrohodně nezrušilo platnost Mnichovské dohody a k Postupimské dohodě se staví taky celkem vlažně, je celkem jasné, k čemu to směřuje. Tak či onak si brzy vynajdou nějakou eurosračku na prolomení Benešových dekretů.

  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  24.11.2018 14:24 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Ty seš ale pořádné nacionální hovado.
  vencour avatar 24.11.2018 14:33 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Promiň, Aleši, ale o tom je politika, používat emoce tam, kde je někdo nechce. A nepoužívat je tam, kde je někdo čeká.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  24.11.2018 21:39 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Adorujes benesovy dekrety? Vis o tom, ze Sudetsti Nemci byli ceskoslovensti obcane? Vis, jak se k nim stat choval pred valkou a jak po valce? K vlastnim obcanum?
  vencour avatar 24.11.2018 23:11 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Odine, co Ti vlastně vadí, víš to? Napíšeš to? Ať tu na sebe nekřičíme.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  25.11.2018 09:01 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Vzdyt je to snad jasne z toho, co pisu. V blogpostu mi vadi zpusob mluvy o Sudetskych Nemcich, kteri jsou liceni jako naciste.
  vencour avatar 25.11.2018 11:04 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Chovali se tak. Pro SdP hlasovala v Sudetech v roce 1935 i 1938 většina voličů. I když kdo ví, jak moc dobrovolně.
  Viz např. jeden dotaz z fronty a namátkou Takové byly obecní volby v pohnutém roce 1938.
  Hele o co Ti jde, Odine? Optikou z vesmíru Německo rozpoutalo 2 světové války. Co bys pak dělal právě Ty, aby další nebyla a něco se změnilo?
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  25.11.2018 22:23 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Maji podle tebe narody pravo na sebeurceni? Podivej se, jak se k Sudetskym Nemcum choval CeskoSlovensky stat uz od sveho vzniku. I pred Mnichovem odmitali jednu deklaraci a snahu o dohodu za druhou. A jen tak mimochodem, Sudetsti Nemci druhou valku opravdu nezacali. Tu zpusobil Hitler a jeho naciste. Za prvni valku Sudetsti Nemci take opravdu nemohli.
  vencour avatar 25.11.2018 22:44 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Rozbití Československa a vyzbrojení Wehrmachtu Německu dost pomohlo.
  Žáby jsou primárně o Mnichovu a tom, co pak příšlo/nepřišlo. EU je v obou světech, reálném i tom "Žabím".
  Sudeťáci a SdP svým postojem k Mnichovu přispěli. Shodneme se aspoň na tomhle?
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  25.11.2018 22:50 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Maji narody pravo na sebeurceni? Jisteze prispeli, ale musis to vnimat v cele siri kontextu tehdejsi doby a toho, co tomu predchazelo.
  vencour avatar 25.11.2018 23:02 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Hele vocaď pocaď. Jednou žili v RČS. Tak neměli dělat bordel, povstání a tak.
  Na druhou stranu to, že někdo v Postupimi "uzná požadavek na organizovaný odsun Němců", může taky znamenat, že se třeba někdy jindy dohodnou jiný mocnosti na jiný z Tvýho pohledu kravině. A taky s tim asi nic nenaděláme a jen tu budem pindat, pokud nás nechaj.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  25.11.2018 23:19 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Je to náhoda, ale zrovna dnes, běžel díl seriálu "Průšvihy první republiky" o demonstracích v ČSR r. 1930.

  V pozadí bylo štvaní českých nacionalistů, které vyústilo v útoky proti biografům, které si dovolily tu drzost uvádět německé zvukové filmy. Jak je v českých zemích obvyklé, svezlo se to pak na židy.

  Podotýkám - v roce 1930 Hitler a němečtí nacionalisté měli ještě tři roky, než se chopili v Německu moci.

  Vám opravdu nepřijde, že právě takovým postupem nahnali české Němce do jeho náruče?
  vencour avatar 26.11.2018 09:31 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Ok, sháním podklady. Co vím, tak ať se už Němci v RČS cítili jakkoliv, tak ...

  Henlein původně ve svých projevech (až do roku 1937), zdůrazňoval odstup od německého národního socialismu a ujišťoval o loajalitě k Československému státu a zdůrazňoval uznání myšlenky občanských svobod. V roce 1934 tak Henlein v České Lípě pro české agrární noviny Večer prohlásil, že odsuzuje jak pangermanismus, tak panslavismus a odsuzuje i fašismus, nacismus a bezbřehý liberalismus.[4]
  „Říkám jasně, že jsem s hitlerismem nikdy neměl a nemám nic společného. Německý nacionální socialismus končí pro nás na hranicích, stejně jako tam končí SHF. Nejsme žádným pokračováním Krebsovy strany. “ — Konrád Henlein 9. října 1934 pro Rumburger Zeitung[5]
  V prosinci 1935 byl Henlein pozván do Velké Británie na pozvání Královského institutu pro mezinárodní záležitosti. Ve svém projevu připustil, že i sudetští Němci mají díky svému radikalismu vinu na špatných vztazích mezi Čechy a Němci, ale zároveň ostře kritizoval českou politiku ve vztahu k menšinám.
  (citaci z wiki)
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  26.11.2018 10:37 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Jak už jsem tady několikrát na různých místech zmiňoval. Mezi sudetskými němci nebyli jen Hitlerovi stoupenci. Bohužel Československý stát udělal všechno pro to, aby situace dopadla, jak dopadla. Euforii sudetských němců po Mnichovu lze srovnat s euforií českého obyvatelstva v říjnu 1918 – stejná situace, jen jiní protagonisté.

  Je otázkou, jestli bylo v ČSR vskutku reálné prosadit švýcarský model. Obávám se, že to nebylo možné kvůli vypjatému českému šovinismu. Ostatně, přetrvává dodnes, jak můžeme vidět v této diskuzi.

  Před několika lety jsme byli na návštěvě u mého kamaráda na severu Polska. Všichni Poláci, s nimiž jsme tam přišli do styku měli – z mého pohledu až nepochopitelné – hluboké sympatie k České republice a čechům vůbec. Musím říct, že mi bylo až nevolno z toho, když jsem si představil jak hluboké zklamání by je u nás čekalo. Tady jsou Poláci prezentováni jako národ kšeftařů, podvodníků a pánbíčkářů. Jen o trochu lépe jsou na tom Slováci. Ale i tak se o nich mluví mnohdy jako o "čobolech", "maďarech", atp. Neříkám, že i ony nemají své nácky, ale takovou míru nesnášenlivosti jako tady jsem u nich nikdy nezaznamenal. Je to smutné, přitom zrovna tyhle dva národy jsou nám v Evropě nejbližší. A jakkoliv se to zdejším diskutérům nezdá – i Němci.
  vencour avatar 26.11.2018 12:18 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Jak jen to napsat ... 1) nemícháte všechno dohromady?
  2) řeči se vedou, pivo teče a v reálu jsou všichni jiní. Ale jak moc?
  3) To, že se něco děje, neznamená to i to, že něco, co není vidět nám uniká?

  Poprosil jsem jednoho člověka o souhrn, do týdne snad bude mít výsledek. Na PalběCz už nějaká skoro kolosální díla sepsal.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  vencour avatar 27.11.2018 21:01 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Tak už mam nějaký "dokument" u sebe. Je toho dost. Je to od toho člověka, co zpracoval mj. témata "Rekatolizace, Vestfálský mír, Stavovská rebelie, Srovnání středoevropských armád 1938-1939 (I.) a Cesta k Szigetváru.
  Teďka to pročíst a zjistit, co z toho můžu publikovat, prý to půjde do tisku.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 26.11.2018 12:35 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Je to náhoda, ale zrovna dnes, běžel díl seriálu "Průšvihy první republiky"

  Když už se opakovaně oháníš tvorbou ČT, sledoval si pořad bedlivě, Kapico? Volně cituji: "Uvedené incidenty byly spíše výjimkou, jinak byly vztahy Čechů a Němců celkem dobré. Počínaje rokem 1926 od dob Antonína Švehly Němci pravidelně participopvali ve vládě. Německé filmy se promítaly i nadále a byly na ně přijaty kvóty". Asi jsem to necitoval přesně, ale smysl je určitě zachován.

  Takže Kapica se podívá na televizi a učiní závěry: ČSR těžce perzekvovala ubohé Němce. Z krátkodobých výtržností skupinky křiklounů udělá systematický útlak. Z Čechů antisemity. Jen ti ubozí Němčourci nikdy za nic nemohli. Ti vždycky jen hráli koledy a do pece v Osvětimi přikládali nacisti, to v žádným případě Němci, ti byli vždy jen muzikanti. Tak si výstavní penis, Kapico.

  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  26.11.2018 13:02 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Kapica se dočetl o demonstracích r. 1930 a náhodou když čuměl na bednu běžel zrovna o tomhle pořad.

  Jinak tvoje vulgární vyjadřování a myšlenky hodné primitiva hovoří za vše.
  Darth Phantom avatar 26.11.2018 13:46 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Každý kolem mě není debil. Ale ty ano.
  Myslel jsem si o tobě leccos, ale na zmrda jsem tě opravdu nešacoval.
  Autor výroků inteligent A. Kapica na svém blogu. V podstatě pro mě debata s demagogem tvého ražení není ničím přínosná. Tvoje úchylka poflusávat co nejvíce svůj národ za každou cenu a zalézt co nejvíce do prdele někomu zapadá do konceptu tzv. moderního evropanství. V tomto ohledu to už zajímavé je, chtěl jsem jen utvrdit.
  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  26.11.2018 14:11 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Pokud na něco poflusávám, tak to jsou náckové tvého ražení.
  Darth Phantom avatar 26.11.2018 14:16 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Jojo, přesně tohle taky jsem si chtěl ověřit. Vlastenec = nacista. Ty jsi velký Evropan, inteligente.
  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  26.11.2018 14:48 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Vlastenec = patriot. Jenže ty žádný vlastenec nejsi. Když už, tak národovec.
  vencour avatar 26.11.2018 15:26 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  V tom videu není co tomu předcházelo ani co následovalo. Zda události byly umožněny tehdejším stavem nebo navzdory jemu.
  Tak jako tak čekam na jedno snad kvalifikované zhodnocení.
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  26.11.2018 16:20 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Věnuje se tomu práce Ivo Klimeše o počátcích české kinematografie ve zvukové éře 1930–1945 a do širších souvislostí přímo tuto konkrétní událost uvádí blogpost, který napsal F. Volk.
  vencour avatar 26.11.2018 22:59 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Ok, kdyby to někoho zajímalo, tak pan Ivan Klimeš toho napsal určitě víc.

  Oněch spekulací
  Celá aféra dokládá nejen zdejší nacionálně vzrušenou náladu po nástupu zvuku, ale pravděpodobně i využití kinematografie jako možné karty ve vyšších politických hrách. Má se za to, že nešlo o demonstrace spontánní a že politické síly, které stály v jejich pozadí, chtěly oslabit a zkomplikovat pozici ministra zahraničních věcí Edvarda Beneše na právě probíhající konferenci o otázkách menšin ve Společnosti národů v Ženevě.
  jste si zřejmě všiml, že?
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 25.11.2018 09:04 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté

  Omyl, od r. 38 nebyli čsl. občané, ale občané Německé říše. Nutno poznamenat, že hlavně na svojí vlastní žádost Heim ins Reich. No jak se choval čsl. stát před válkou. Standartně, Sudeťáci měli veškerá práva občanská i politická. Byli dokonce i ve vládě. Takových států v meziválečném období moc nebylo.

  No a po válce? V podstatě velmi nadstandartně a nadmíru velkoryse. Za vlastizradu se přidělovala běžně šibenice. Kdybychom šáhli po říšskoněmeckém průmyslovém řešení, byli by nepřátelé státu zprácováni průmyslově na mejdlo.
  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  25.11.2018 22:40 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Uvedomujes si. ze zde schvalujes vyhnani tri milionu lidi z jejich zeme a obydli? Myslis si, ze muj vzdaleny pribuzny, ktery byl ve veku tri let zavrazden vhozenim do studny, byl nacista? Jeho maminka dopadla obdobne. Je mi z tebe zle. Btw kdyz si tak hrdy Cech, standartou se standardne mava nekde na prazskem hradu.
  vencour avatar 25.11.2018 22:56 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Ok a ti Tví příbuzní co teda byli zač?
  Mně zase prarodiče říkali, že ve 45. roce "obecního" udavače lidi doslova rozkopali.
  Tobě vadí co, že se pořád ptam. Odsun? Excesy při odsunu? Že Němci prohráli válku? Že se konal Mnichov? Že jste neměli koule na to zdrhnout za hranice včas, schovat se někam do klídku?
  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  Darth Phantom avatar 26.11.2018 21:50 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté

  Jisteze si to uvedomuju. S durazem na technickou poznamku, ze to jejich zeme nikdy nebyla, zadny Grossdeutches Reich az na kratke valecne obdobi tam proste nikdy nebyl.

  Kdybychom to vzali tak nejak s oficialitami, doslo pouze k naplneni mezinarodnich dohod viteznych mocnosti a tim padem asi i tehdejsiho mezinarodniho prava. Kdyz to vezmu podle mojeho osobniho nazoru, tak to byl jediny mozny a spravny krok a pud sebezachovy. Jen hlupak si i po tom, co se stalo, hral na prsou hada.

  Zadny hazeni do studny neschvaluju, co bys asi tak cekal na tak hloupy otazky. Ja se te taky nebudu ptat, jestli se ti libi, jak si kulturni Germani delali z jisteho naroda stinitka na lampicky.

  Jeste mi prozrad, o co vlastne tvojemu parteigenosse Praselltovi a jeho manschaftu jde. Naroku na majetek, pokud vim, se potomci vzdali (cemuz neverim ani za mak). Tak nam tady zbyva jakesi volani po vlasti a pravo na vlast (coz je ve 3 generaci ponekud na hlavu). Jejich vlast je uz davno Nemecko a o Cesku slyseli mnozi mozna z vypraveni. Ja vim o co jde a uz jsem to zminil. Lebensraum a Drang nach Osten, bylo by naivni se domnivat, ze pangermanismus atd. zmizel s porazkou Nemecka ve dvou nejstrasnejsich valkach. Takze vo co go, podle tebe,Wehrwolfe?

  Jinak diky za gramatickou opravu, standarta s hakenkreuzem na Hrade uz nastesti nevlaje.

  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  27.11.2018 08:01 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Kdybys neměl vymaštěný mozek a zajímal se trochu o historii, tak bys věděl, že tu žili již předtím, než Čechové přitáhli do polabské nížiny. A kraje, odkud byli vyhnáni by bez nich byly dodnes jen šumným hvozdem.

  Svým přístupem jen přitakáváš těm, co Čechy a slovany vůbec považovali za pouhé primitivní lupiče a rváče.
  Darth Phantom avatar 27.11.2018 09:39 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté

  Tebe jsem se na nic neptal. V době, o které tvoje prolhaná křivá tlama hovoří, tj. době pokeltské, byli Germáni primitivní zemědělci, sběrači a lovci. Chceš-li, tak primitivní lupiči a rváči. Což ale samozřejmě platí pro většinu barbarů mimo Říma. Římané zcivilizovali Germány minimálně. To ale i platí samosebou i pro Slovany a jiné, ti byli přibližně na stejné úrovni.

  Jakousi Marobudovu říši, o které se skoro nic neví, nelze považovovat za státní útvar v dnešním slova smyslu. Ve středověku už byla situace jiná, to ano. Němci pohraničí zvelebili. Ale na pozvání českých králů. Pokud někdo někoho někam pozve, neznamená to, že si to přivlastní a prohlásí za Grossdeutsches Reich. Jo a hlavně si už nehraj na znalce historie, neboť jsi jen primitivní demagog, ohýbač faktů a lžinenávistník, kterému renomovaný "historik" Krystlík nešahá ani po paty.

  Tahle patička nemá hlavu ani patu
  27.11.2018 10:07 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Žáby počtvrté
  Svého času byli všichni primitivní zemědělci, sběrači a lovci. Bohužel jak se zdá ve tvé rodové linii přetrval ten primitivismus dodnes.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.