Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
26. září 1938
Neville Chamberlain: "Nechť sebevíce musíme sympatizovat s malým národem, nemůžeme za žádných okolností zaplést celou britskou říši do války, prostě jen kvůli takové zemi. Jestliže musíme bojovat, pak se musí jednat o závažnější věci."
Přijdi Jano k nám, ale nechoď sám
Vem si sebou kamarády přes zelený háj
V zeleném háji, na tě čekají
Tam tě Jano přemilený tam tě zabijí
Nezabijí mne, nebojím se já
Mam šavličku ocelovou vysekám se já
Nevysekáš se, je jich na tě moc
Nebudeš moct zavolati milá dobrou noc
Dobrou noc dávám všem hezkým pannám
Jen té jedné nevěrnici dobrou noc nedám
G.H.Wells se konečně dočkal svého čaje a zamyšleně otáčel šálkem na talířku. Čapek pro výsledný dojem přezpíval základní melodický motiv a vítězoslavně zvolal.
"Slyšíte to tam? Nikde žádný národ, vlast, povinnost ... Jen milá a šavle. Duel o lásce a smrti. To je celý život prostého Čecha. Nechtěl bych v žádném zeleném háji potkat eskadronu dragounů, kteří před tím zpívali tuhle píseň. Nacisté stále vytahují ty staré severské báje a normanské pověsti o bersercích, šílených bojovnících, kteří ztratili přirozený strach ze smrti. Mohlo by se jim stát, že takových pár set tisíc berserků potkají právě v českých horách. Němci čerpají sílu z národních odlidštěných idejí, česká síla jde ze země, z lásky, z masa a krve."
"Jinými slovy," shrnul Wells, "ujišťujete mne, že národ zpěváků takových jemných melodických a měkkých písní nejsou zbabělci."
"Právě naopak," potvrdil Čapek. "Náš největší problém tkví v tom, abychom, každý sám za sebe, dospěli k rozhodnutí a nahlédli, že není jiné cesty než bojovat. To se právě stalo. Když národ doma odmítl Mnichov, znamená to, že jsme každý sám za sebe poručili duši Bohu, vzdali se všeho pozemského a domluvili jsme se s naší vládou, že jsme připraveni na cokoliv. Vláda to pochopila a vyslovila. A jakmile se to stalo, je probuzena hrozná síla, vytrvalá a neústupná. Němci to netuší, nerozumí tomu natolik, aby si uvědomili, co probouzejí. Udělají chybu, jestliže zaútočí. Měli nás nechat na pochybách a dát nám naději, to by nás rozložilo a uhasilo náš zápal. Oni zažehují nebezpečný oheň. Nyní budeme zpívat už jen samé chorály. A ujišťuji vás, že z našich bojových chorálů jde po zádech mráz. Nyní se cítíme zrazeni všemi spojenci, Evropou, pro kterou jsme chtěli být dobří a prospěšní a která nás surově a lhostejně odkopla. Jsme odhozeni na smetiště i těmi, které jsme měli rádi a na ničem nám již nezáleží. Je to stejné jako v té písni. Vojáka zradila milá a zbývá mu už jen šavle. Nás Čechy zradil demokratický svět, něco, čemu jsme věřili. Berou nám to, co jsme milovali. Zbyly nám jen pušky a děla. Nevím, zda je zřejmý dosah toho konstatování. Chtěli jsme lásku, ale když není možná láska, jediným ekvivalentem je pro Slovana zbraň. Už to nelze zastavit. Už jsme se rozloučili, zazpívali si a vše odevzdali Bohu. Jestliže nyní Němci přijdou, nepostačí jim pouze zvítězit v bitvě a dohnat armádu ke kapitulaci, nepostačí jim obsadit zemi a převzít její správu. Byli jsme zrazeni a většina našich lidí nestojí o to, být otroky, ale také nestojí o to, aby je zrádci litovali. Žádný soucit nesneseme. Už nestojíme o tu vaši Evropu a civilizaci. Ta zklamala. Není cesty zpět. Buďto ubráníme svůj hrad a v něm se před vámi všemi zavřeme nebo pro nás vůbec nemá smysl tady přežít a zůstat. A toto není naše první národní zkušenost se spojenci. Evropa nás prodala již podpisem Vestfálského míru Habsburkům. Vy vůbec netušíte, jak to v nás po těch 300 let vězí. To mohlo být odpuštěno, když jste nám pomohli zřídit vlastní stát v osmnáctém, ale po Mnichovu se vše zase probudilo. Je to jako sedlina v našich duších od té doby, co jste nám upálili Jana Husa. Už chápete, kde se bere ten smutek, ten pocit zavrženosti a nelásky? Možná nevíte, že když se v nějakém tom našem venkovském pubu začnou zpívat takové, až do morku kostí teskné, rozvláčné a měkké písně, hospodský posílá pro četníky, protože je jisté, že taková noc skončí zuřivou a nekontrolovatelnou rvačkou. Ne ze vzteku, ale z beznaděje, z rezignace na možnost být milováni. Smrt proti smutku ze světa a ze života."
Dokud se s něčím nevypořádáme, stále se to bude vracet a následky budeme vidět kol sebe. Přípravy na rekonstrukci podzimu 1938 jsou v plném proudu a toto jsem zveřejnil v rámci burcování ducha.
Dostal jsem od pana Jana Drnka svolení citovat ze Žab v mlíku zmiňované perly.
Tiskni
Sdílej:
O tom lze polemizovat, ale rozporovat asi úplně ne ..Na druhé straně kdyby nepadl u nás režim v roce 1989, dostali bychom se postupně do situace Severní Koreje a Kuby. Socialismus ztratil úplně dech, budoucnost neměl v žádném případě.polemizujete ale zase úplně jiným směrem, než o kterej mi šlo...
Nicméně Německo nemělo typický kapitalistický systém, bla, bla... .. .Pane Smolík, vy mně máte za blba? Že mi vysvětlujete jakej byl v Německu před válkou politickej systém? Mohl bych vám půjčit nějaké knížky
spíš změnit myšlení lidí. Aby si uvědomili, že není pravidlem, že neustále musí růst životní úrovně.To jsem zvědavej koho přesvědčíte, každej se logicky hrabe nahoru a chce mít co nejvíc. Jestli napíšete něco v tom smyslu, že vy ne, že jste spokojenej, tak kecáte...
O rok později to bylo však již jiné.O rok pozdějc to bylo hodně podobný šéfe, mrkněte s jakejma tankama jeli do Francie, s našima LT, s PzKpfw 35 a 38, kdyby je neměli, jeli by leda tak do prdele, né do Francie!
s našima LT, s PzKpfw 35 a 38Jo máš recht, výzbroj Československé armády se Němcům sakramentsky hodila v počátečních fázích války při obsazování Polska i Francie. No ono i později, když byl Protektorát významnou zbrojovkou Třetí říše. Laufy ze Škodovky se Helmutům určitě taky zamlouvaly.
Vtip je v tom, že v roce 1938 nebyl na válku vyzbrojen žádný stát, s výjimkou SSSR
No nevím, jestli byl SSSR v r. 1938 nějak výrazněji lépe připraven na válku než někdo jiný. Zbrojní průmysl se rozjel naplno až za války, když se závody přesunuly až za Ural, což byla asi největší logistická operace války. Když už ses dostal k tomu letectvu, tak SSSR byl možná připraven s prkennými dvouplošníky Polikarpov Po-2, což byl pravděpodobně nejmasověji vyráběný letoun v historii, který sloužil v počátcích spíše k zemědělství, spojovacím účelům aj. Později se ale trošku improvizovalo a létaly na něm noční čarodějnice . No a právě piloti těch Messerschmidtů měli slíbeno za sestřel těchto Polikarpovů Železný kříž
.
Jinak ale nevím, přesná čísla zbrojní výroby neznám. Možná bys moh něco vyhledat na wiki, když si takový dobrý vyhledávací ratlík a možná by to za to stálo za porovnání.
SSSR již před válkou zbrojil v měřítku, které bylo v jiných zemí naprosto nevídané.ale prdlejs, když jsem sám mam 1+kk, když mam ženu a pět dětí mam 4+1, SSSR muselo mít logicky větší armádu, má větší rozlohu, hranice, tohle mi přijde "přirozený".
T-34 byl lepší než cokoliv německéhoLOL!
proti těžkým tankům KV neměli Němci žádný ekvivalent....hmmm, ale musel by sis nejdřív nastudovat aspoň základy.
S tím Železným křížem za Po-2 se mi to moc nezdá. Dostat takové vyznamenání za sestřel obyčejného spojovacího letounu mi nepřijde pravděpodobné....když pominu fakt, že mně až na letadla z WW1 nenapadá německej ekvivalent, tak se 4x rychlejší 109 to musela bejt banální záležitost...
ale prdlejs, když jsem sám mam 1+kk, když mam ženu a pět dětí mam 4+1, SSSR muselo mít logicky větší armádu, má větší rozlohu, hranice, tohle mi přijde "přirozený".
Nebral bych v úvahu rozlohu, ale spíš počet obyvatel. Jinak by Kanada měla mít větší armádu než USA, když má větší rozlohu.
...hmmm, ale musel by sis nejdřív nastudovat aspoň základy.
Základy nastudované mám. Mluvil jsem ovšem v kontextu Operace Barbarossa. V té době (1941) Němci neměli žádné těžké tanky proti KV. Nejlepší německý tank té doby PzKpfw IV se nevyrovnal T-34 ani omylem a musel být urychleně přezbrojen. Tanky Panther a Tigr přišly do výzbroje až později právě jako reakce na sovětské tanky.
...když pominu fakt, že mně až na letadla z WW1 nenapadá německej ekvivalent, tak se 4x rychlejší 109 to musela bejt banální záležitost...
Ne tak docela. Po-2 létaly pomalu, nízko a dokázaly se točit ve velmi ostré zatáčce. Proto je nebylo lehké sestřelit.
Nebral bych v úvahu rozlohu, ale spíš počet obyvatel.jj
Základy nastudované mám.to byl jen rejp
Nejlepší německý tank té doby PzKpfw IV se nevyrovnal T-34 ani omylem a musel být urychleně přezbrojen.Panzer IV byl hlavně vyvinutej pro podporu pěchoty a panzer III byl tehdy už slabý kafe, to je pravda. Nicméně v dalších fázích války už byla situace jiná (když pominu fakt se slabejma motorama pro těžký tanky, jde mi hlavně o dostřel, přesnost, průraznost a odolnost předního pancíře - někde jsem na to viděl pěkný grafy).
Po-2 létaly pomalu, nízko a dokázaly se točit ve velmi ostré zatáčce.Velmi malá výhoda, při rychlosti 160km/h je to prakticky statickej cíl (Foker DR1 je rychlejší).
Jo. Hlavni bojovy tank mel byt Panzer III. Panzer IV mel jenom kratke delo -> nizka rychlost projektylu -> nevhodne proti tankum.Nejlepší německý tank té doby PzKpfw IV se nevyrovnal T-34 ani omylem a musel být urychleně přezbrojen.Panzer IV byl hlavně vyvinutej pro podporu pěchoty a panzer III byl tehdy už slabý kafe, to je pravda.
Nicméně v dalších fázích války už byla situace jiná (když pominu fakt se slabejma motorama pro těžký tanky, jde mi hlavně o dostřel, přesnost, průraznost a odolnost předního pancíře - někde jsem na to viděl pěkný grafy).Ani bych nerekl. Sice je pravda, ze zdaleka ne vsechny sovetske tanky byly T-34 (tim chci rici, ze meli i spoustu plecek), ale nemci Tigeru a Pantheru taky nemeli kdo vi kolik a dost drsne improvizovali. Navic, Rusove taky nelenili. IS-2 uz nebyly zadna sranda a koneckoncu T-34/85 mely delo srovnatelne s Tigerem (ale na britskou svetlusku, ktera je povazovana za nejucinnejsi tankove delo 2. svetove, nemeli).
Jak se to vezme. Ona to neni zadna sranda trefit divoce klickujici cil. Tady vyrazne vetsi rychlost neni moc platna. Fakt ale je, ze na vychodni fronte se pocitaly 3 sestrely za jeden na zapadni.Po-2 létaly pomalu, nízko a dokázaly se točit ve velmi ostré zatáčce.Velmi malá výhoda, při rychlosti 160km/h je to prakticky statickej cíl (Foker DR1 je rychlejší).
Všechny popsané rané nezdary měly jednoho společného jmenovatele, technické poruchy. Skutečné bojové ztráty tanků Tiger byly v této době minimální. Síla pancéřování činila Tigery při střetu s nejběžnějšími ruskými tanky T-34/76 prakticky nezranitelné a to i proto, že velmi účinný kanon Tigeru umožňoval efektivní vedení palby na takové vzdálenosti, na které ruské granáty prostě nemohly německým strojům ublížit.
Tigeru Hauptmana Wakera ze 3. roty 506. praporu těžkých tanků se například dne 18. června 1943 povedlo zničit sovětský T-34 na neuvěřitelnou vzdálenost 3900 metrů!!! O odolnosti pancíře zase vypovídá zaznamenaný případ, kdy se tank Tiger vrátil z boje po vlastní ose poté co utržil dvacet zásahů z ruských protitankových kanonů ráže 76,2 mm. Nikdo z členů posádky stroje přitom nebyl zraněn.
Bilance vítězství tanků Tiger byla někdy až neuvěřitelná. 4. listopadu 1943 například jediný Tiger hlídkující na silnici mezi městy Nebel a Vitebsk zničil deset tanků T-34. Byl to stroj, kterému velel Otto Carius, jedno z největších tankových es války. Carius zpozoroval dvanáct sovětských tanků již na velkou vzdálenost ale nechal je, sám ukrytý v maskovaném postavení, přijet až na pouhých šedesát metrů než vydal příkaz k palbě. Překvapení Sověti se nezmohli téměř k žádnému odporu a jen dvěma jejich tankům se podařilo z bojiště ujet.
Ještě kurióznější je ovšem skutečnost, že na stejném místě hlídkoval Cariusův Tiger i o dva dny později. Tehdy dorazila na bojiště skupina pěti T-34 aby si prohlédly co zbylo z tanků jejich spolubojovníků. Tentokrát Cariusovi neunikl ani jeden sovětský tank.
Rovněž nejúspěšnější tankista druhé světové války Michael Wittmann získal nemalou část svých ostruh právě na tanku Tiger. Legendárním se stalo jeho bojové vystoupení ve francouzské vesnici Villers Bocage 13. června 1944. Jeho Tiger zde toho dne zlikvidoval 27 vozidel protivníka! Kuriózní vítězství si na svůj účet připsal Feldwebel Kramer z 2. roty 502. praporu, jehož tanku Tiger se podařilo 16. prosince 1943 sestřelit tříštivotrhavým granátem letoun Iljušin Il-2.
T-34/85 uz mel palebnou silu srovnatelnou s Tigerem.15.8.1943?
Takze zrovna Wittmann byl zabit budto svetluskou nebo Typhoonem.To už se asi nedozvíme, nicméně se mi nezdá, že by tak mizernej "tančík" jako Sherman, byl schopnej odstřelit věž Tigra, já se klonim spíš k raketě z Typhoona, jen to američani překroutili z propagandistickejch důvodů.
On Tiger ma taky pomerne malou mobilitu.Ty maibachy byly slabý, jinak to byla špička tehdejší technologie, kterou ale posrali neustálejma inovacema, který se pochopitelně podepsali na kompatibilitě nd a tím na bojeschopnosti. Jinak 60km v terénu je fakt dost málo
Bacha. Neplest Shermana se Shermanem Firefly. To je modifikace Shermana na pouziti Britskeho dela, ktere melo podstatne vetsi pruraznost. Navic to byl Sherman z Kanadske divize.Takze zrovna Wittmann byl zabit budto svetluskou nebo Typhoonem.To už se asi nedozvíme, nicméně se mi nezdá, že by tak mizernej "tančík" jako Sherman, byl schopnej odstřelit věž Tigra, já se klonim spíš k raketě z Typhoona, jen to američani překroutili z propagandistickejch důvodů.
Ke zniceni Tigera neni treba mu ustrelit vez.
zničený Wittmannův tank číslo 007 s odtrženou věží
Takze tloustka pancerovani jeste neni vse. Navic, on byl Tiger jenom takovy zvetseny Panzer IV. Zadne zkoseni pancire a tak (teda ne ze by to u Shermana bylo o moc lepsi).
Hm. Tak tuhle jsem jeste nevidel. Super. Diky.Ke zniceni Tigera neni treba mu ustrelit vez.
zničený Wittmannův tank číslo 007 s odtrženou věží
Ale o tomhle nepolemizuju. Akorat ze tohle neni Firefly.Takze tloustka pancerovani jeste neni vse. Navic, on byl Tiger jenom takovy zvetseny Panzer IV. Zadne zkoseni pancire a tak (teda ne ze by to u Shermana bylo o moc lepsi).
tak ještě jednou, tentokráte z jiného soudku
Grafické znázornění minimální bezpečné vzdálenosti od tanku Sherman (zelený trojlístek) a maximálních vzdáleností pro vedení efektivní palby na něj (červené kružnice). Všimněte si, že zelené pole před přídi Tigeru neexistuje. To znamená, že Scherman nebyl schopen prostřelit Tigerův čelní pancíř ani z nulové vzdálenosti.
Ale o tomhle nepolemizuju. Akorat ze tohle neni Firefly.Oni se tyhle poměry a studie dost blbě sháněj, nicméně myslim, že tady hraje největší roli opravdu dobrý opancéřování Tigera, viděl jsem fotky toho předního štítu třeba po dopadu 115mm projektylu (kosmetická vada
pismenka jsou na nic, bud je to dulezity a je to na obrazku a nebo to neni dulezity, je to napsany a pak te to nezajima :)
Ne tak docela. Po-2 létaly pomalu, nízko a dokázaly se točit ve velmi ostré zatáčce. Proto je nebylo lehké sestřelit.Asi tak. Polikarpovy měli taky velmi tiché motory a byly taky obtížně zjistitelné radarem, páč konstrukce byla převážně prkenná. Takže byl obtížně identifikovatelný a obtížně sestřelitelný. Při těch "bombardovacích" misích nepůsobily velké škody, ale lítaly i 18x za noc. Ta druhá soudružka navigátorka si vzala do kabiny pár bomb a letěly. To muselo Němce asi hodně srát, když jim začli přezdívat čarodějnice a proto asi i ten Železný kříž :)
SSSR již před válkou zbrojil v měřítku, které bylo v jiných zemí naprosto nevídané.To si ale v podstatě nic zajímavého neřekl. SSSR je velká země, tam je všechno velké a i velké Německo je v porovnání s tím malé
Žába a škorpión už vyšla, ještě určitě bude Žába a bouře ... i tam se tohle propere.
Kdes to vzal, prosimtě, milion výsadkařů. Jen tak pro představu, největší výsadkové operace druhé II. svět. války Market garden v Holandsku se zůčastnilo asi 35.000 výsadkářů. A to byly vojáci dvou armád, Velké Británie a USA. Opravdu netuším, co by dělali s milionem výsadkářů, když je ani neměli ani na čem přepravit.
Tady je takový krátký přehled sovětských výsadkových jednotek. Naprostá většina z nich vznikla až po napadení SSSR Německem. Takže sis těch milion výsadkářů asi vycucal z prstu, ujo. Krom toho výsadkové operace to byla doména hlavně západních spojenců.mam to z tlace kratko po revolucii.
A jak se jmenuje slovenská mutace Blesku? Milion parašutistů je holý nesmysl, pochop to ujko. Koukni se třeba na A bridge too far, což je podle mě jeden z nejdařilejších válečných filmů se skvělým Genem Hackmenem, Anthony Hopkinsem (to je ten uchyl z Mlčení jehňátek), Redfordem atd. Je tam celkem dobře viditelné, kolik zmatků a nepřesností se při tak velké operaci událo (zmatky při výsadcích, spojenecká letadla shazovala zásoby tankovému sboru SS Wihelma Bittricha). Ne abys to někde upirátil! Zajdi hezky do půjčovny U bači, nebo do nějakých levných filmů.
Zkrátka milion výsadkářů si nemohla tenkrát vydržovat žádná armáda na světě. Zvláště když většinou platí, že výsadkáři jsou zpravidla všude elitní vojáci, dostává se jim nejlepšího vybavení a výcviku, který trvá několik let. Nejznámějšího německého výsadku na Krétě se zúčastnilo 8000 mužů. Sověti nepřikládali výsadkovým jednotkám moc velký význam. Sice provedli několik výs. operací, ale ty byly většinou zpackané. Podle toho seznamu se dá mluvit o tisících mužů, ale fantazírovat o milionech parašutistů je totální kokotina.
S tím miliónem výsadkářů operuje i Drnek v Žábě a Škorpiónovi, ale zároveň tam dodává, že k tomu jsou třeba tisíce letadel, podpůrných sil apod., tedy samotní výsadkáři jsou k ničemu.
Omlouvam se, že teď nemam čas hledat podrobnosti.
Jj, dík moc.
Jenže on je jaksi koncentrák a koncentráckNo to záleží od toho, jak se nadefinuje koncentráck, strejdo. Podle mě je to místo, kde se shromáždí nepohodlná část obyvatel (ženy, děti, starci - prostě všichni). Zamezí se jim přísun potravin, či se nechají úplně vyhladovět. A tohle přesně udělali Britové v búrských válkách. V podstatě se to neliší od nacistických koncentráků, jen Němci to dovadli k větší dokonalosti až téměř k průmyslové dokonalosti. Pro tebe je to ale jen "sběrný tábor". Jistě, to jsou jen nějací křováci z Afriky, na kterých si Britové zkoušeli rotační kulomety. Záběry těch vychrtlých lidí se příliš neliší od záběrů z Osvětimi či Buchenwaldu.
Ona je totíž bohužel pravda, že postavení německé menšiny u nás nebylo nijak "košér".To je naopak lež.
Pomsta a zlomení lidí přišlo až o pár měsíců později.Jenomže co se stalo tak zásadního, že to lidi zlomilo? Když bylo nejhůř, tak nikdo zlomený nebyl... Sám jsem tu dobu nezažil, ale vypadá to tak, že jakmile se ukázalo, že přece jenom nebude tak špatně, tak prostě "národ" začal hledat, jak v nové situaci pohodlně přežít. Takže ten zlom nastal v tom, že většinu lidí už přestalo bavit hrát si na revoluci s intelektuální elitou a začali raději počítat, co se komu vyplatí. Tak se to jeví alespoň podle dostupných pramenů. Tak zatím skončily všechny novodobá vzepětí českého národa. I ta legendární mobilizace...
Ale zlomeni nebyli. Po okupaci a po normalizaci lidé všechno vzdali, jen proto, aby fyzicky přežili. Zájem o cokoliv nulový.Počkete, píšete: Po okupaci A normalizaci... ale CO se stalo tak zásadního po té okupaci, když
Leckdo si myslí, že bylo nejhůř, když stály tanky v ulicích. Ale kdepak. To byl jen šok. Nejhůř bylo, když si straníci v roce 1970 volali kolegy k prověrkámAčkoliv tu dobu můžu znát jen z dobových pramenů, tak můj dojem je, že to zásadní nebyla okupace. To zásadní bylo, že se lidi cítili nechaní ve štychu těmi nahoře (politiky) a tak začali postupně obracet a radši dřív než později "prověřovat" ty druhé, jak popisujete. Aby přežili (ale ne fyzicky, nýbrž v tom pohodlí, které měli). Ta "normalizace" neproběhla pod děly tanků ani samopaly, ta normalizace proběhla v mozku "normálního Čecha" jako vcelku chladná kalkulace toho, co si "doba žádá". Při drastickém zjednodušení podobný model jako 1848, (1918), 1938/39, 1948 a nakonec i 1989. A to už není jen nepřízeň osudu či náhoda, to je prostě bytostný projev českého národa.
Nařízeno shora? Nebylo to tak, že to "shora" bylo spíš berlička a rozhodovaly ty pudy, kterým se říká nízké? Závist a zloba?
Pro zajímavost, nebylo dokonce i to, že se musely plnit normy v hlášeních a tedy i v počtu identifikovaných nepřátelů socialismu?
proto Praze stojí...mně taky stojí
... zatímco Prahu by to chytilo v každém případě.Jasne, ale v pripade, ze by se rozhodlo ze se budem branit, bylo mozne panu Hitlerovi napsat, ze kdyz se priblizi ku Praze na 20km tak mu ji dame bez niceni, protoze Prahu mame radi a videli jsme v Polsku co je to za kokota.
Zhruba šedesát amerických letounů B-17, letících ze základny v anglickém Nuthampsteadu[1], svrhlo během Popeleční středy (14. února) roku 1945 přes sto padesát tun bomb na obydlené části Prahy – kobercové bombardování zasáhlo Radlice, Vyšehrad, Zlíchov, Karlovo náměstí, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác. 701 lidí bylo zabito a 1184 zraněno. Zničeno bylo přibližně sto domů a historických objektů, dalších zhruba dvě stě bylo poškozeno (Emauzský klášter, Faustův dům, Vinohradská synagoga). Oběti tvořili téměř výhradně civilisté.
dokonce ještě pamatuji dost lidí, kteří do té mobilizace nastupovali. A věděli, že jdou do války, a dokonce tušili, že jdou do války, ze které se nemusí vrátit. Ta republika i když byla buržoazní jim za to stála.Dokonce tak, že když politici oznámili, že se obrana nekoná, tak se sebrali a šli domů. Se slzami v očích (prý), ale šli. To je prostě fakt. Za pár měsíců už zase chodili do práce a demonstrovat poslušnost Vůdci, sem tam udat nějakého toho nepřizpůsobeného škůdce... Jak republiku nabyli (shůry danou jako překvapení prakticky ze dne na den), tak ji taky ztratili. Aspoň to pak v roce 1948 tak nebolelo. A už nikdy později.
Konečně od konce první světové války bylo jen dvacet let a ty miliony mužů co v ní sloužili, si dobře pamatovalijaké to ve válce je.Hlavně si asi pamatovali, co jim z toho slavného válčení za císařpána zbylo, když se vrátili domů. Vy samozřejmě zase vytáhnete legionáře neboli zase výjimečnou elitu řízenou dalším nepohodlným a poměrně neoblíbeným univerzitním profesorem (který znesvěcoval lež, kolem které se tehdy konstruovaný národ konečně býval mohl semknout, totiž slavné rukopisy...). Ale i ti legionáři dlouho jako hrdinové oslavováni nebyli (vždyť kdovíco tam v té cizině dělali).
Taky pamatuji "nadšené" komunistické první máje a a oslavy vítězného února a rozdíl mezi tím co bylo na náměstí a tím co bylo doma.No právě. Že toho bylo vždycky na těch náměstích spousta.
tak mu řeknu, že jsem z toho přečtěného víc zapomněl, než on si přečetl.Což bráno doslova znamená plus pro soudruha xkeshe
Dobře, dědo. A životopis soudruha Francisca Franca si četl? To je trochu málo, že byl Duce v mládí sociální demokrat. Když Duce pochodoval na Řím, tak už dávno na nějakou sociální demokracii zapomněl. Soudruh z nich ani jeden, soudruzi byli jejich úhlavní nepřátelé.
To je ale na sáhodlouhé rozbory a jednoznačný závěr podle mě není. Trouba jako ty si z toho vybere jenom to, co se mu hodí do krámu a jeho světonázoru. Hádat se s tebou dneska už nebudu, protože du spát. Dobrou, dědo a sladké sny
viz nadšené přijetí mobilizace, ale nikoliv z podstaty národa, viz taktéž víceméně nadšenou účast na nacistických shromážděních a v pracovním procesu jen o málo později, vidět lze v dobových dokumentechJá nevím, ale dobové dokumenty budou spíše propaganda, než něco jiného. Nemluvě o tom, že se z jásajících davů nikdy nedá poznat, proč tam ten který člověk vlastně šel.
Já nevím, ale dobové dokumenty budou spíše propaganda, než něco jiného. Nemluvě o tom, že se z jásajících davů nikdy nedá poznat, proč tam ten který člověk vlastně šel.Nejlepší dobové dokumenty jsou ty, které vlastně točily něco jiného. Ale i ty propagandistické těžko nasimulují plný Václavák. Viz skvělý projekt ČT Hledání ztraceného času, zvláště díly z období tzv. Protektorátu. BTW poučné třeba je, jak to, co se v obecném povědomí připisuje za vynález komunistům, jako prvomájové a jinopříležitostní průvody s alegorickými vozy, se hojně pěstovalo za první republiky ve všech možných i nemožných politických a spolkových uskupeních včetně největších "pravičáků"... Což se týká i spousty dalšího, co se po roce 1948 dělo, bolševici to prostě ochotně přejali a konzervovali až hluboko do 70. a 80. let, kde to pak působilo jako z jiného světa. Ale to rozhodně neplatí pro léta 50. Až jsem někdy překvapen, jak málo radikálně se společnost a její zvyky vlastně po tzv. převratu měnily. Spíš to byl pozvolný úpadek, do poloviny let 60. a pak v 70. letech reloaded. Proč tam ten člověk vlastně šel... já to nemyslím tak, že z nadšené radosti. Český lidi prostě chodí tam, kam si myslí, že by se to momentálním pánům líbilo. Sice nadává, ale účastní se ... co kdyby. Stejným způsobem to vypadá po roce 1948. Zas takový masový bolševický teror to nebyl, aby se mu musel podrobit celý národ. "Národ" si ale dobře spočítal, kdo bude novým pánem a že bude radši být s pánem bolševikem zadobře a pokud možno být ještě bolševičtější, co kdyby... Totéž po roce 1969. No a po roce 1989 ta blesková přeměna národofronťáků v kované pravičáky... prostě zavanul vítr jiným směrem a korouhvička českého národa se opět poslušně otáčí. Strategie přežití služebného personálu, který dobře ví, že tam nahoře se páni vždycky nějak dohodnou, a někdo tam vždycky bude, takže okázalé hrdinství se moc nevyplácí, jak může potvrdit spousta těch zoufalců, kteří se k něčemu takovému odhodlají, za všeobecně okázalého nezájmu většiny národa. (Ti budou ovšem po smrti kanonizováni v čítankách, protože i národ lokajů má rád svou hrdinskou mytologii, jak se nějaký výjimečný syn vyrostlý z podhoubí statečných Čechů pánům (světu) statečně vzepřel. To si pak Češi vyprávějí pod peřinou, když páni neposlouchají. Např. fenomén Jára Cimrman je dovedení tohoto národního rysu ad absurdum...
Nejlepší dobové dokumenty jsou ty, které vlastně točily něco jiného. Ale i ty propagandistické těžko nasimulují plný Václavák. Viz skvělý projekt ČT Hledání ztraceného času, zvláště díly z období tzv. Protektorátu.Plný václavák je akorát otázkou velikosti rozpočtu, anebo třeba klacku. Anebo je taky možné, že většinu z těch jásajících prostě tvořila německá menšina. V Praze se, pokud vím, jednalo o desítky tisíc lidí a v jiných městech byla německá menšina ještě větší.
Proč tam ten člověk vlastně šel... já to nemyslím tak, že z nadšené radosti. Český lidi prostě chodí tam, kam si myslí, že by se to momentálním pánům líbilo. Sice nadává, ale účastní se ... co kdyby.Jasně, všichni ti lidé v ulicích 28. října 1939 v Praze museli Němcům udělat ohromnou radost. Stejně tak lidé 1. června 1953 v Plzni a všude jinde vyšli do ulic ze stejného důvodu, což vládní třída ani v jedno z těch případů nepochopila. Na zbytek už nemá smysl reagovat, řeči o tom, jak je/byl český národ nechopný, jsou podle mě ze stejného soudku jako ty o zlatých ručičkách a podobně.
Očekávam, a nejen já, že Žáby budou natočeny. Jelikož budou celkem tři knížky, možná z toho někdo udělá seriál. Jestli by to bylo lepší, než tři celovečerní filmy ... to si netroufam teď říct.
Vybral jsem takové texty k citaci, které ilustrují i dnešní dobu, rozhádanost, nejednotnost a žumpu (nebo možná jumpu ).
Znam lidi, kteří říkají "dyť Němci měli tenkrát Focke-wulfy a stejně je to už jedno" ... je to těžký. Okecávat lze všechno.
Poselstvím by mohlo být "nikdy se nevzdávat a hledat to lepší na světě, neztrácet víru."
Očekávam, a nejen já, že Žáby budou natočeny.Myslím, že něco takového ČT udělala, jako takovou imitaci zpravodajského bloku z té doby. Nevím, jestli podle téhle knížky nebo spíš jako reakci na ni, ale se stejným tématem, že jsme totiž v roce 1938 raději začali válku... no a pokud si vzpomínám, tak ta rekonstrukce končila pro Česko po pár dnech dost bezvýchodnou situací.
pro ČeskoPro šťouraly: Slováci se samozřejmě odtrhli.
To přece nemůžete myslet vážně, srovnávat Kdyby se Žábama. Paskvil, kde naši generálové umí sotva tak recitovat a nic kloudného nevymyslí, naše rozvědka je tupá a A-54 nic domů nedones. Opakovaně se na to dívat nechci.
Máe pravdu v tom, že bylo co řešit s naší situací.
Paskvil, kde naši generálové umí sotva tak recitovat a nic kloudného nevymyslí, naše rozvědka je tupá a A-54 nic domů nedones.Nevím, kde berete tu víru, že by to ve skutečnosti tak nebylo, že naši generálové by uměli něco kloudného vymyslet, že by naše rozvědka nebyla tupá...
Opakovaně se na to dívat nechci.Není divu. Boření iluzí bolí. PS. Knihu jsem nečetl.
Jak je zmiňováno výše, naše velení mělo více zkušeností. Navíc netrvalo na ryze obranných bojích, pokud se pamatuju dobře, byl kladen stejný důraz na pevnosti stejně jako na mobilní svazy armád.
Iluzí? Boření? Tvrdí se, že měli Němci docela mizerné zásoby pohonných hmot, maziv a bomb. Nic z toho nebylo v "Kdyby" zohledněno. Tak co s tim chcete dělat, než se na to "Kdyby" koukat přes prsty?
Jak je zmiňováno výše, naše velení mělo více zkušeností.
Kde naše velení nasbíralo zkušenosti, které Němci neměli? Němci navíc měli výhodu účasti ve španělské občanské válce, kde mohli otestovat novou techniku a nové způsoby vedení boje (tanky, letectvo).
Tvrdí se, že měli Němci docela mizerné zásoby pohonných hmot, maziv a bomb.
To je asi pravda, jenomže málokdo si uvědomuje, my jsme na to nebyli lépe. Nikdy se nepodařilo naplnit plánované mobilizační zásoby munice atd.
Ohledně lepších zkušeností, co jsem dříve sledoval diskuse, nabyl jsem dojmu, že naše armáda měla větší procento veteránů, tedy od úrovně středního velení výše. Co do tanků jsme nějaké soustředěné úděry taky měli v plánu. Ve trojicích a dvou párech, tedy o rozdílech v letecké taktice vím.
S municí si nejsem jistej, měl jsem obecnou informaci o půlročních zásobách skoro všeho.
Ohledně lepších zkušeností, co jsem dříve sledoval diskuse, nabyl jsem dojmu, že naše armáda měla větší procento veteránů, tedy od úrovně středního velení výše.Není to zvláštní, jak my Češi máme vždycky všechno lepší a nakonec přesto skončíme v prdeli?
Občas mam takovej pocit, že by to šlo vysvětlit ztrátou cílů a motivace k něčemu dalšímu. Ve chvíli, kdy to vytoužené, vlastní republika je, už není v dosahu žádný vyšší cíl. Udržení toho současného se bere zřejmě za automatické a ostražitost upadá? Také že přijde aktérům dění za normální, že to celé úsilí, které vedlo k současnému stavu, že to lze jednoduše zopakovat za každé příležitosti. Že si tedy nedávají pozor a málo si to své vydobyté, obrazně, nebe, hlídají.
Vsechno jsme rozhodne lepsi nemeli. Minimalne diplomacie to projela na cele care.Takže zase ti naši politici? Tak mi vysvětlete, proč si takové volíme? Já vidím na Češích jedno, a to kdekoliv v dějinách: neschopnost přiznat si vlastní amatérismus. Ba co víc, vydávání vlastního amatérismu div ne za přednost a vymlouvání se na to, že to zkazili ti nahoře.
To, ze tohle nezvladli jeste z nasich tehdejsich politiku (byt neni radno si delat iluze) nedela sracky. Proste precenili Francii. Navic, ja nerikam, ze za to mohou _vyhradne_ politici.Vsechno jsme rozhodne lepsi nemeli. Minimalne diplomacie to projela na cele care.Takže zase ti naši politici? Tak mi vysvětlete, proč si takové volíme?
Já vidím na Češích jedno, a to kdekoliv v dějinách: neschopnost přiznat si vlastní amatérismus.A ja zase vidim na techto falesnych sebemrskacich to, ze jaksi nejsou schopni pojmout, ze narod je spousta jednotlivcu s jinou naturou. Zjednodusovani je nastroj pro jednoduche lidi. Kde jeden bojovat nechtel, druhy by sel treba na smrt. Jedno zda Nemec, Rus nebo Cech. A hlavne by me zajimalo, jak bys jednal ty na jejich miste. Jestli bys opravdu sel do valky s Nemeckem.
Ba co víc, vydávání vlastního amatérismu div ne za přednost a vymlouvání se na to, že to zkazili ti nahoře.Ale to je dalsi trapne zjednodusovani. Tohle proste neni narodni vlastnost. To je vlastnost nekolika jednotlivcu, kterych sis vsimnul. A vubec nechapu, jak jsi k tomuhle vsemu dosel jenom na zaklade toho, ze jsem ti poukazal jednu vec, kterou jsme lepsi nemeli abych ti dokazal, ze jsme nemeli opravdu vsechno lepsi.
To, že ten národ nedokázal spolupracovat s okolím tak, aby na tom byl lépe, než je, o něm taky moc pěkného nesvědčí. Co když ho ostatní jen využívají?
Jedno namlsání ... takhle roste město veliké
I na Palbě se mi povedlo probudit pěknou diskusi