Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
tak se nad každou bylinkou udělá analýza, zjistí se jestli v ní něco je a jak to účinkuje.Jako malé dítě jsem nechápal kde to gigantické množství detailních informací Janča & Zentrich vzali, ale ten jejich herbář je přesně tahle analýza. Je tam přehled (často včetně procent a nějakých množství apod.) většiny zajímavých látek v dané rostlině a jejich detailní účinky (na člověka! - žádné odhady či testy na zvířatek apod.). A protože nevídám lidi na telefonech otevírat PDF knihu s Jančovým & Zentrichovým herbářem když jim je ouvej, tak pak už zbývá jenom ta politika, prachy, atd. :'(
Rozdíl je v tom, že "chemický" průmysl dávkuje vždy stejně na rozdíl od kytky. Tedy není problém určit správný množství pilulí podle vaší váhy.To je sice hezké, že se dávkuje „vždy stejně“, jenže tělo na to stejně nereaguje „vždy stejně“, podobně jako v té kytce toho není vždycky úplně stejné množství. A rozptyl ve farmakokinetice u různých lidí může být mnohem větší než rozptyl obsahů látek v různých kytkách. Žádné testy se samozřejmě nedělají, vždyť většina MUDrů se neobtěžuje ani s kontraindikacemi u léků.
Ale fascinuje mě, že napadáte lékySlaměný panák, nenapadám léky.
Tuhle si náš velvysranec při NATO pochvaloval dronový útok na atentátníka.¹
Mezitím: americký dronový útok zavraždil cca deset civilistů, převážně dětí. Kdo že jsou teroristi, ty smrade?
¹ k atentátu se přihlásil Daeš, teroristická organizace vzniklá okupací a destabilizací Iráku
Čím vším ještě že je Izrael vinen?Apartheid, etnické čistky a válečné zločiny jsou špatné, áááno? Krom jiného jsou tu také mezinárodní vztahy, např. izraelský export vojenských a sledovacích technologií, přičemž mezi předními partnery figuruje Indie – o takové okupaci Kašmíru jsem tě již zpravoval dávno.
Když v roce 1453 padla Konstantinopol, tak hordy pochodovaly dál na Evropu.Šmankote, co tím chceš naznačit? Zavání to fašistickou Pevností Evropa.
Ano, svobodu má jen ten, kdo si ji zaslouží.Na nějaký humanismus kálí pes, co? (Mimochodem, původ euroatlantického ohánění se svobodou, zvláště v římském právu má pozoruhodný původ: myslelo se tím, že majetný Říman si mohl nakládat zcela podle svého uvážení s majetkem… a tím majetkem se mysleli otroci.)
To je jako v IzraeliMyslíte ten Izrael, který již delší dobu okupuje území, které dle OSN mělo připadnout státu Palestina, jehož oficiální vznik Izrael dlouhodobě blokuje? Máte skutečně zato, že ty rakety, které na Izrael létají, jsou zcela nezasloužené a nemohly by s tím náhodou souviset?
Tuhle si náš velvysranec při NATO pochvaloval dronový útok na atentátníka.¹
Mezitím: americký dronový útok zavraždil cca deset civilistů, převážně dětí. Kdo že jsou teroristi, ty smrade?
¹ k atentátu se přihlásil Daeš, teroristická organizace vzniklá okupací a destabilizací Iráku
‘Imminent Threat’ or Aid Worker: Did a U.S. Drone Strike in Afghanistan Kill the Wrong Person? – vlákno Evana Hilla
The final act of the U.S. war in Afghanistan was a drone strike in Kabul that killed 10 people. Our latest investigation shows how a man the military saw as an "imminent threat" and "ISIS facilitator" was actually an aid worker returning to his family […]
The military said it believed Zemari Ahmadi’s white Toyota Corolla, which it tracked by drone for eight hours that day, was packed with explosives. Security camera video we obtained showed him loading it with water containers for his home. I'll detail our findings in this thread.
Ahmadi was a 14-year employee of Nutrition & Education International, a U.S. NGO that fights malnutrition. He helped start up soy factories, repair machinery, transport his colleagues and distribute food from his Corolla to displaced Afghans.
Aug. 29, according to his family and colleagues, was a normal day for Ahmadi. He left home around 9am, picked up 2 colleagues and his boss’s laptop, stopped for breakfast, and headed to the office in the Karte Seh neighborhood.
But the U.S. military was on high alert. Three days earlier, an Islamic State suicide attack at the Kabul airport had killed 13 troops and more than 170 Afghans. “All threat warnings are flashing red,” a senior official told us. They expected another attack.
At around the time Ahmadi was picking up his colleagues, the U.S. military said it observed a white sedan emerge from an Islamic State safehouse near Ahmadi’s home, 5km northwest of the airport. Intercepted communications from the safehouse gave the sedan instructions, they said.
But @mattaikins interviewed all 5 men who were in the car with Ahmadi that day. They said that what the military interpreted as a series of suspicious moves represented a typical day in his life. He drove his colleagues around town, where they made plans for food distributions.
The office security camera we obtained is crucial to understand what happens next. Though the camera settings are off, @mattaikins verified its time by visiting the office, and @ckoettl matched what we see on camera with timestamped satellite imagery.
At 2:35pm, Ahmadi and a colleague fill several large plastic containers with water. The footage shows Ahmadi bring them to the office earlier that day. His brother told us his neighborhood suffered from a water shortage and that he routinely filled up containers at the office.
At 3:38pm, a colleague drives Ahmadi’s car farther into the office driveway. At roughly the same time, the military said, the drone team saw Ahmadi’s car pull into an "unknown compound" 8 to 12 kilometers southwest of the airport.
The location of the "unknown compound" overlaps with the location of the NGO’s office, and the military told us that they only saw the white sedan at one location that afternoon. We believe that what the military called an unknown compound was in fact the NGO’s office.
With the work day ending, an employee switches off the office generator, and the camera goes dark. The military said it now saw four men load wrapped packages into the car. Ahmadi’s colleagues said they were stowing laptop bags, which the footage shows here, earlier in the day.
Ahmadi drops his colleagues off and turns onto his street. His and his brothers’ children surround the car, his relatives said. The family has a habit of letting kids steer the car into the courtyard of their home. Somehow, the military said, the drone team sees none of this.
…
Four days before Ahmadi was killed, his employer had applied for his family to receive refugee resettlement in the U.S. At the time of the strike, they were still awaiting approval. Looking to the U.S. for protection, they became some of the last victims in America’s longest war.
…
naše okupace Afghánistánu.
supr názorovej twist :O :O :D :D kolibáč se zastává terroristický vorganizace která potlačuje skoro všecky lický práva demonstace za žencký práva rozhání bičema hele a klidně popravuje bezsoudů těhotný hele lgbt kamenuje hele dělá etnický čistky hele a vlastně se jakoby vubec ta muslimská špína nezměnila hele :O :/
ještě někdo jako pochybuje že levičáci nejsou hodný lidi?? :O :/
1) Na bylinkách se asi nedá tak vydělat, že?Ne? A co celej ten homeopatickej bussines? Pravda, tam se vydělává na čisté vodě. Když jsem viděl ceny některých zázračných čajů (ayurveda apod.), tak si nemyslím, že by na tom nešlo vydělat. Jasně, pokud si to někdo na pokyn bylinkářky natrhá sám v lese při měsíčku, tak jo.
2) I kdyby bylinky fungovaly jako placebo, tak aspoň že fungují, když nic jiného.Pokud se to podává jen jako placebo, tak asi dobrý (i když i tady vidím dost morálních problémů), ale horší je, když se to prodává jako placebo s tím, že nic dalšího ten člověk nemusí brát. Ostatně placeboefekt mají i léky, kde je ale i účinná látka.
4) Pořád mám dojem, že pochybnosti se moc nenosí a hlavní je správné přesvědčení o čemkoliv. I ve Vašem případě.Pochybnosti se hodí mít tam, kde chybí fakta a poznání. Jakmile je ho dosaženo, je lepší lidové báchorky opustit.
Pravda, tam se vydělává na čisté vodě.Nenenenene, to není pravda. Do té vody se musí přimíchat malé množství něčeho. Jinak to není správná homeopatie.
Tj. homeopatii jsem sem neřadil, o tý se snad "za komančů" nevědělo a neuvažovalo.Existovaly zase jiné bludy (Kahuda a spol.) Já jsem reagoval na tvrzení, že se na bylinkách nedá vydělat. Dá se vydělat na všem. Včetně čisté vody. Bylinky jsou fajn, akorát nesmí zastírat léčbu. Udělat si čaj z čerstvě natrhaného heřmánku mi nikdo nevezme (doufám).
A u těch pochybností - i v technice nebo fyzice se toho za poslední desítky let změnilo dostJá s tímhle mám docela problém, protože tohle se často jen tak říká, aniž by se někdo zamyslel nad tím, jestli je to vůbec pravda. Nebo je to v chápání slově změna. Ono se toho zase tolik nezměnilo, jen se toho ví o něco víc a o něco přesněji. (A to ještě je otázka interpretace. V IT mám pocit, že se jen leští to, co se vymyslelo někdy dávno před naším narozením.)
platí při současné úrovni poznáníNa tohle jsem alergickej, protože to znamená, že dotyčný nechápe fyziku jako vědní obor. (Není myšleno osobně.) Je snad naprosto jasné, že se popisuje současná úroveň poznání, která jiná by se měla popisovat? Spousta mých známých říká, že jim na knížkách o fyzice vadí chybějící dodatek: "ale může to být i jinak". Ne nemůže, fyzika je založena na experimentech a pokud se něco prokáže v experimentu, tak to nemůže být jinak. Platí princip falzifikace, ale vyvrácení nějaké teorie neznamená, že ty předpovídané a potvrzené jevy neexistují. Existují, jen známe lépe oblast platnosti dané teorie (z hlediska různých veličin). Nebo máme jiné vysvětlení (lepší teorii) pro dané jevy. A celkem často platí, že předchozí teorie je vlastně jen speciální případ teorie nové (tj užší oblast).
za mne se o magentických monopólech ani neuvažovaloO těch se uvažovalo od prvních pokusů o kvantovou teorii pole, resp. přemýšlení nad rozdílem mezi mg. polem a el. polem, což je i v elektrodynanice (Maxwelkách) "skoro" symetrické až na nějaké drobnosti a ve výsledku má mg. pole uzavřené silokřivky, zatímco el. otevřené (tj existuje samostatný náboj, ale ne samostatný pól).
Elektron byl považován za stabilní částici. A prý se umí rozpadnout.Neumí, to je pouze kvazičástice. Takových se umí vyrobit vícero. Elektron jako takový je stále považován (až do nějakých 10-22m) za elementární částici. Možná do toho hodí vidle mion, který se nechová jak by měl a podle některých je za tím další částice o hmotě cca 16MeV. (A moc to chtějí nazývat pátou silou.) Uvidíme.
Mám doma něco jako encyklopedii Vesmíru cca z 80. let, už je hlavně ilustrační.Já mám doma knížku První tři minuty (nedávno zesnulý Steven Weinberg) a rozhodně není na vyhození. Je celkem sranda číst (ještě před silnou jadernou silou) o tom, jak objevovali "každý den novou částici" až někdo přišel s teorií kvarků a tento zvěřinec zrušil. Nevím, co by na dobré knížce o Vesmíru z roku 1980 mělo být ilustrační.
Ať jsem přesnější: za mne se o magentických monopólech ani neuvažovalo.Jsem si poměrně jistý že scripta o teorii elektromagnetického pole (ČVUT tuším) zcela běžně magnetické náboje/monopóly zmiňovaly (s tím že není jisté zda někde existují nebo ne, ale na Zemi určitě ne). Sice byly z 90. let, ale AFAIK se ten obsah vesměs recykloval ze starších vydání. Navíc symterizované Maxwellovy rovnice existují už hodně dlouho. V jedněch (anglických) scriptech jsem dokonce viděl půlstránkovou poznámku pod čarou, kde dokazovali že je možné deklarovat že v našem vesmíru existují magentické náboje místo elektrických, a všechno vyjde správně - akorát že veličiny jsou imaginární čísla.
... Ale to nebrání někomu dalšímu vymyslet další speciální tajemný materiál, se kterým to zaručeně funguje (už jen představa, že se chemickým složením dají ovlivnit jaderné vlastnosti je dost mimo).
Kdo tehdy masivně podporoval afghánské mudžáhidy?
(Mohli bychom jít i dál, k britskému impériu a tak.)
To by mne taky zajímalo, v čem to je, že po odchodu Rusáků ještě roky tamní vláda přežilaZ toho bych vydedukoval, že sovětský model je pro tamější přece jenom bližší a měl širší podporu mezi obyvatelstvem (vydržel ještě několik let po odchodu sovětských vojsk). Kam se hrabe Potěmkinova vesnice, vydržovat si dvacet let loutkový vlády, který nevydrží ani tejden, je mnohem vyšší level. Na středověk náš model prostě nenaroubuješ.
česnek je prej léčivej ale hrozně smrdí :D
Prášky jsou pro masovou spotřebu, tam to asi těžko budeš kombinovat cíleně na jednu záležitost u jednoho člověkaProč? Proč by to u bylinek, které mají neznámé složení, mělo jít, zatímco u prášků s přesným složením ne?
2000 př.n.l. – Je ti zle? Sněz kořínek! 1000 – Kořínky jsou pohanství. Modli se! 1850 – Modlitba je pověra. Vypij lektvar! 1920 – Lektvar je šarlatánství. Spolkni prášek! 1945 – Staré prášky nezabírají. Spolkni penicilin! 1955 – Bakterie zmutovaly. Spolkni tetracyklin! 1960-1999 – Bakterie mutují dál. Spolkni silnější antibiotikum! 2000 – Bakterie vyhrály. Sněz kořínek!(Z oficiální webové stránky Světové zdravotnické organizace)
Tiskni
Sdílej: