Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Skutečně mistrně napsané. Má to jen jednu chybku - je to naprostý blábol.Obávám se, že musím souhlasit. Jinak, Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.
Jinak, Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.Takový tvrzení tam nikde nevidím.
Stallman v 80. letech určitě nezakládal GNU s úmyslem porazit Microsoft.A kde tohle v tom zapisu ctete? Ja ctu tohle: "Hluboko v 80. letech, kdy moc Microsoftu nebyla ani zdaleka tam, kde je dnes, založil Richard Stallman projekt GNU. Tím začaly změny prostředí, které dnes vytváří na Microsoft značné tlaky." Pokud jste z techto vet schopen vyvodit vami kritizovanou vypoved, tak vezte, ze chyba je na vasem prijmaci. PS. Zda se mi, ze jeste vic nez "cenzura" ohrozuje kvalitni informace evidentne narustajici neschopnost adekvatne vyhodnotit vnimane informace, napr. smysl psaneho textu :P
Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl. Pracuje se na vývoji svobodného/lepšího software, zničení MS by byl jenom vedlejší efekt*, ale ne cíl, nebo účel Free a Open Source software. * Neřekl to náhodou Linus?
V citatu je presne napsano (at uz to autor myslel jakkoliv), ze se pracuje na demontazi "imperia" Microsoftu. Nikde take neni receno, ze je to "cilem" Free a OpenSoftware, pouze ze to k tomu vede. Bohuzel nejde o natolik peclive formulovany text, aby bylo mozne argumentovat jen touto stylistickou nuanci - proto se opiram hlavne o celkovy kontext a celkovy smysl textu, coz byva obvykle voditkem k adekvatni interpretaci smyslu jednotlivych vet a slov. Ostatne, vy delate totez, ale podle meho nazoru jste celkovy smysl zapisu pochopil jinak, nez ho autor zamyslel (nehodlam se tu prit o to, nakolik k tomu prispel neumely styl autora, prece jen je to zapis v blogu). Faktem zustava, ze udajne tvrzeni o Stallmanovi, ktery zaklada GNU proto, aby demontoval Microsoft, objektivne v textu proste neni, ani implicitne. To je ciste vase (podle me neprimerena) interpretace, protoze to tak cist chcete, na coz jsem si dovolil upozornit - protoze na to mam zrovna naladu a protoze vase interpretace zavadi vlastni tema na uplne jinou kolej - dokonce byste na jejim zaklade byl asi schopen odsoudit ostatni myslenky autora jako scestne. Je to oblibeny trik diskreditace neoblibenych myslenek, at uz provaden cilene nebo jen nevedome. ;)Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl.
Až se impérium rozhodne zlo činit, může to státa za to.Ale no tak, jaképak zlo? Pomineme-li naprostou relativitu tohoto pojmu, tak je absurdní si myslet, že v čele jakékoliv firmy stojí člověk a přemýšlí, co zlého by ještě udělal. Spíš časem zkostnatí, ale zlo, to je dost nadnesený pojem.
Kdysi v počátcích komerčního internetu existovaly desítky komerčních HTTP serverů. Po nějaké době se vědělo, jak má takový sever vypadat, tak se udělala svobodná implementace (Apache). Apache funguje na všechno, komerční implementace jsou přebytečné.Tohle je s odpuštěním úplný blábol. Ono se nevědělo, jak má webový server vypadat? NCSA_HTTPd, předek Apache tedy vůbec neexistoval, co? A že mimo IIS neexistují (nebo nejsou potřeba) komerční www servery je také mimo, viz třeba Zeus Web Server. Dokud budou lidé komerční servery nakupovat, tak asi budou potřeba. Mimo to Apache také není na všechno, jinak by neexistovali ostatní http démoni (třeba lighthttpd)
Ovšem tam, kde se objeví nová věc (to jest, kde se neví, jak to má vypadat) a někdo, kdo je ochoten nalít do toho peníze, tam má komerční (proprietární) vývoj své místo.Pomineme-li, že toto nebere v úvahu výzkum (třeba na vysokých školách), tak je tato věta chybná. Komerční vývoj má cenu tam, kde se následně očekává zisk z produktu. Řeči o tom, jestli to někdo ví, jak se to má dělat jsou úplně mimo. Pro potencionální investory (a majitele) je podstatný zisk. Opensource je takto degradováno na pouhé kopírovače a vykradače, kteří nikdy nevymyslí nic nového.
Chce to kvalitativní posun.Tak tuto větu jsem při prvním čtení přehlédl a přiznávám, že dost mění vyznění celého příspěvku. Proto jsem taky reagoval jak jsem reagoval. Škoda, že autor píše o věcech, o kterých evidentně moc neví, jako třeba web servery, protože tímto tu úvahu hodně degradoval.
Jenom upozorňuji, že není potřeba vykat (cítím se potom nějak starýTo je ciste vase (podle me neprimerena) interpretace, protoze to tak cist chcete, na coz jsem si dovolil upozornit - protoze na to mam zrovna naladu a protoze vase interpretace zavadi vlastni tema na uplne jinou kolej - dokonce byste na jejim zaklade byl asi schopen odsoudit ostatni myslenky autora jako scestne. Je to oblibeny trik diskreditace neoblibenych myslenek, at uz provaden cilene nebo jen nevedome. ;)Momentální impérium číslo jedna je samozřejmě Microsoft. Ale na jeho demontáži se už dlouho pracuje.To že se pracuje na demontáži Microsoftu je nesmysl.
Ale no tak, v HTTP serverech je dnes nějaký zisk? IMHO fakt ne. Buď se koupí wokna tam je nabundlovaný IIS, nebo se použije něco unixového a tam se dá buď Apache nebo (pokud jsou technické požadavky jó divoké) třeba lighthttpd. To pokryje 99.999% požadavků. Tahle oblast je prostě vybraná. Kde existuje dostatečné kvalitní FOSS řešení, je jen malý prostror pro komerční řešení.Comparsion of web servers. Dával jsem odkaz na Zeus web server, který stojí 1.200 dolarů. S těmi 99.999% bych byl opatrný, teď jsi například na webu, který pohání Jetti. V práci na serveru, který jsem musel dávat do kupy, byl TUX webserver. Ale jinak máš pravdu, pokud existuje kvalitní OSS řešení, tak komerční výrobci prodávající licence nemají příliš šancí. Ale to se týká věcí typu web server, například u desktopů o rozšířenosti rozhodují zcela jiné faktory, než OSS, nebo kvalita.
Prostě trvám na tom, že FOSS je v generických řešení nejsilnější. Čím speciálnější, tím větší prostor pro komerci.Na druhou stranu je FOSS jediné možné v tak specializovaných oblastech, kde by ani zisk nebyl
Dost by mě zajímalo, kde bereš to sebevědomí. Ale když jsem se tě ptal kdo jsi, zakecals to. Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Nejake argumenty by jako odpoved nebyly? Asi ne... Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu. Naopak, presne to, ze pisatele neznam, mi dava svobodu soustredit se jen na to, CO pise, a ne na to KDO to pise. Skvela vyhoda anonymity internetu, ktera ovsem podrazi zdanlive "autority", ktere se ovsem vyjadruji blaboly. Zcela zaujate musim poznamenat, ze vetsina tvych prispevku napr. blaboly jsou, a je uplne jedno, ze te znam jen jako Kníže Ignora (coz je v tomto pripade opravdu nomen omen :P)
Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu.Odkud toto plyne z toho, co jsem napsal? Asi máš pravdu, že schopnost interpretovat psaný text upadá. V podstatě každý tvůj příspěvek mě něčím potěší.
Nakonec mi to nedalo.Odtud: Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Me zase fascinuje, ze si dokazes myslet, ze kdybych nekoho "znal" (jak jako znal, jmenovite? osobne? telesne? intimne? z autobusu?), ze by to prospelo objektivnimu posouzeni jeho pisemneho projevu.Odkud toto plyne z toho, co jsem napsal?
Asi máš pravdu, že schopnost interpretovat psaný text upadá.Urcite ano.
V podstatě každý tvůj příspěvek mě něčím potěší.Kez bych mohl ja rict totez o tvych :PPP
Fascinuje mě, že dokážeš poučovat někoho, koho vůbec neznáš.Zaměřil bych si na slovo poučovat. Ty totiž přijdeš, postavíš si před někoh štokrle (no není to krásné slovo?) a začneš kázat (dlouho
Zaměřil bych si na slovo poučovat. Ty totiž přijdeš, postavíš si před někoh štokrle (no není to krásné slovo?) a začneš kázat (dlouhoPokud se shodneme na tom, ze "poucovat" znamena dotycnemu sdelit, ze se podle meho nazoru myli a hned mu take konkretne v jeho pisemnem projevu ukazat, kde, tak proc ne. Stale netusim, co s tim ma co delat okolnost, zda nekoho "znam". Ze mnoho dutych hlav pekne stve, ze se nenecham ukricet jejich chabymi vypady a argumentuji az do pokud mozneho vydiskutovani tematu, to verim ;) Vim take, ze jsou lidi s jinymi prioritami v diskusi, napriklad tzv. "kriklouni", kteri misto vecne kritiky nejradeji jen pokrikuji. Kde jsem to jen... aha, tady je to popsano: Když si myslím, že je něco špatně nebo nedomyšlené tak se prostě ozvu. A klidně i víckrát, pěkně si zařvu. Někdy je to potřeba, šeptání nikoho neprobudí a ke změně nevyburcuje. Takze abych to obratil, ty prijdes, postavis si stokrle a zacnes "rvat". A klidne i vickrat, pekne si zarves. To je pak pech, kdyz se ti na to tve rvani nekdo ozve s argumenty, co :P).
To je pak pech, kdyz se ti na to tve rvani nekdo ozve s argumenty, co :PTo je pech, když se později ukáže, že ty argumenty byly falešné, že?
Ta zmiňovaná diskuze je na http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/losovani-o-ceny/diskuseA? Link jsem uvedl a nejenze tedy neni ten citat nepatricne vytrzeny z kontextu, on je pouzit dokonce zamerne v kontextu te diskuse (a vsimni si, ze jen naoko negativne ;)
Rád pokládáš hlavu na špalek, co? Bacha na to - jednou přijde někdo, kdo ti ji s gustem setne.Omlouvam se, ze jsem to poteseni nedopral tobe :P
Slovo "poučovat" má podle mě trochu negativní nádech. To co popisuješ ty je "vysvětlovat." S tím křiklounem je to skutečně dokonalá ukázka vytržení z kontextu. Bylo směšné mě v té diskuzi označit za křiklouna, neboť jsem se tam snažil (snad věcně) argumentovat, proč si myslím, že je něco špatně. Ano, byl jsem jediný, kdo se ozval. Ale rozhodně jsem nebyl křiklounem. Proto ta nadsazená odpověď.No vida, takze zakladni myslenkove pochody obcas prece jen funguji. Takze jeste se srovnej s tou schizofrenii, ze snazi-li se (snad vecne) argumentovat "Knize Ignor", je to vysvetlovani, snazi-li se naopak argumentovat nekdo jiny, ma to byt "poucovani", a uz to konecne docvakne.
To je pech, když se později ukáže, že ty argumenty byly falešné, že?Kdyz se ukaze nekde s lepsimi argumenty, pak slava, neco jsem se noveho naucil. Tohle mi ovsem z tvych prispevku ani zdaleka nehrozi, ty jsou dobre leda tak k procvicovani argumentacniho ping pongu, kdyz ma clovek naladu :P Proto taky (na rozdil od tebe - viz vyse) nemuzu tvrdit, ze by me tve prispevky necim obzvlast potesily...
Pokud by google vracel nerelevantní výsledky, rychle by svou pozici ztrácel. Konkurence zaručuje kvalitu.O tom ten zapis prave je, ze pro "imperium" jaksi konkurence musi teprve vyrust. Nebo snad mate za to, ze by "konkurence" napr. takoveho Mandriva Linuxu nejak "zarucovala" kvalitu produktu Windows Vista? Priklon ke kvalitni konkurenci bohuzel vyzaduje velmi vedomeho a kritickeho "zakaznika", a o to presne jde. Obavam se proto, ze jste zcela nepochopil smysl zapisu. Ani tak nejde o to, ukrojit Google nejaka procenta z trzniho podilu, ale o to, aby pro zajemce o opravdove soukromi nebo o opravdu nezkreslene vyhledavani existovala k teto dominantni sluzbe, ktera dnes skutecne "rozhoduje", co JE relevantni vysledek, nejaka pouzitelna alternativa. Ten priklad s Cinou je opravdu snad pochopitelny pro vsechny, a jakkoliv by se zdal ojedinely, opak je pravdou, viz napr. clanek BBC: Net censorship spreads worldwide. Velke "imperialni" firmy uz neprehlednutelne predvedly, ze v zajmu svych zisku pujdou na ruku kterymkoliv pozadavkum jakychkoliv vlad.
Keď už tak bohorovne môžeš vyhlásiť čo je blábol, tak sa aspoň skús zamyslieť, či toto platí pre Microsoft.
Pokud by google vracel nerelevantní výsledky, rychle by svou pozici ztrácel.- můžeš vysvětlit, jak se dotyčný Číňan hledající na Googlu dozví, že relevantní výsledek hledání dotčeného náměstí nejsou pouze fotky turistů, ale i tanků, jestliže mu to žádné fotky tanků nenabídne (aby mohl upustit od hledání na Googlu, soudě, že tento vrací nerelevantní výsledky)?
Ale na stránkách všfb se uvádí, že navazuje na bakalářské studium (což by odpovídalo magisterskému), ale po chvíli se uvádí, že jde o postgraduální studium. No a česká wikiepadia uvádí
- Bachelor of Business Administration (BBA), a bachelor degree in business administration
- Doctor of Business Administration (DBA), a doctorate in business administration
MBA -Master of Business Administration Americká obdoba našeho inženýra ekonomieJak to teda s MBA je?
Tiskni
Sdílej: