Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Feb 15 11:41:27 ldap-a slapd[1028]: slap_client_connect: URI=ldap://ldap-b.moje.domena:389 Error, ldap_start_tls failed (-11)
Feb 15 11:41:27 office slapd[1028]: do_syncrepl: rid=001 rc -11 retrying
Tiskni
Sdílej:
Jinak přesně tytéž problémy jsem měl s DRBD i já - problém je v blbě udělaném agentu pro Pacemaker od Linbitu.Není, na těch strojích, kde to blbne, ho nepoužívám - nemám dva uzly se stabilním DRBD úložištěm, ale hodně uzlů, kde se úložiště vytvářejí a propojují dle potřeby. Tj. přišlo mi zbytečné generovat konfiguraci, tak se místo toho prostě postupně volá drbdmeta a drbdsetup, kterými se to DRBD dostane do stavu, v jakém má být. IMO je to bug v kernelu - je to vytuhlé v syscallu a v dmesgu hlášky "task hung for more than 120 seconds". A samozřejmě se to neprojevuje dost deterministicky na to, aby se to dalo dobře ladit.
IMO je to bug v kernelu - je to vytuhlé v syscallu a v dmesgu hlášky "task hung for more than 120 seconds". A samozřejmě se to neprojevuje dost deterministicky na to, aby se to dalo dobře ladit.Tak to nemohu vyloučit. Já měl původně dvě vzájemně nezávislá DRBD pole, v rámci pěti nodového asymetrického clusteru. A binec v tom dělal vždy jen ten agent. V současné době mám jedno DRBD pole (resp. dvě ale jsou v rámci jednoho dvounodového clusteru) a tam musím mít drbd v režimu unamanged, protože jakmile ten resource přepnu do stavu managed, tak mi všechno rozesere. Přitom to DRBD normálně bez problémů běží v režimu Primary/Secondary. Jakmile se resource přepne do stavu managed, udělá mi z toho Slave/Slave a nazdar pipi. Poshazuje to závislé služby, protože ty pochopitelně čekají na Master a konečná. Nepomůže ani svěcená voda. Jinak Sheepdog je ve srovnání s Ceph mnohem subtilnější cca 300MB pro kompilaci versus 20GB. Běží jako jeden výchozí proces, přes který se to i řídí, nepotřebuje extra metadata a funguje opravdu pěkně. Mám ho v kombinaci s GlusterFS. Pacemaker se mi stará jen o nahazování virtuálů. Budu o tom hovořit teď na Installfestu.