Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Doinštalovať chybajúce ovladáča rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin.
cat /etc/debian_version
Obľúbený vyhľadávač nenašiel nič vhodné s rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin, tak skúsim hľadať rtlwifi. Vyhodilo prvý výsledok, že nejaký balíček firmware-realtek. Otváram link, pozriem obsah balíka, či tam obsahuje ten súbor/ovládač. Kedže obsahuje, hľadanie ukončene. Hore na tej stránke prepínam podľa vezie systému. Následne zrolujem dole na odsek Download firmware-realtek. Klikám na odkaz all v stĺpci Architektúra. Otvorí mi stránku, na ktorej je prvý odsek upozornenie, že treba povoliť v systéme non-free repozítare (kto nemá nech si to urooí - prípadne po inštalacií) a pod tým je v ďalšom odseku link na stiahnutie priamo súboru .deb.
Ak mám povolene v /etc/apt/source.lst backportove repozítare mojej verzie systému, môžem inštalovať rovno tie. Ak, po inštalácií pre istotu zaktualizovať.
Nejako skopírujem balíček do systému kde chcem inštalovať a razom ako root príkaz na inštaláciu.
dpkg -i ./firmware-realtek_*.deb
Ak chcem mať cely názov balíčku, tak po začatí písania názvu balíčka, tak klávesa TAB doplní názov.
Po reštarte systému (možno ani nemusí byť) môžem vidieť zariadenie, že je už ok:
ip a # (zadanie sa už objavilo, alebo už ma MAC atď) lspci -v # pod wifi ma napísaný modul (pretým none alebo niečo také)
Text bol písaný v noci, tak nevyčítajte, zrejme si to ešte prejdem cez deň - text ako.
Tiskni
Sdílej:
$ apt-file search rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin firmware-realtek: /lib/firmware/rtlwifi/rtl8723bs_nic.binPopř. pokud člověk nemá zrovna přístup k debianu, tak existuje i specializovaný prohledávač balíčků na https://www.debian.org/distrib/packages.