V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Doinštalovať chybajúce ovladáča rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin.
cat /etc/debian_version
Obľúbený vyhľadávač nenašiel nič vhodné s rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin, tak skúsim hľadať rtlwifi. Vyhodilo prvý výsledok, že nejaký balíček firmware-realtek. Otváram link, pozriem obsah balíka, či tam obsahuje ten súbor/ovládač. Kedže obsahuje, hľadanie ukončene. Hore na tej stránke prepínam podľa vezie systému. Následne zrolujem dole na odsek Download firmware-realtek. Klikám na odkaz all v stĺpci Architektúra. Otvorí mi stránku, na ktorej je prvý odsek upozornenie, že treba povoliť v systéme non-free repozítare (kto nemá nech si to urooí - prípadne po inštalacií) a pod tým je v ďalšom odseku link na stiahnutie priamo súboru .deb.
Ak mám povolene v /etc/apt/source.lst backportove repozítare mojej verzie systému, môžem inštalovať rovno tie. Ak, po inštalácií pre istotu zaktualizovať.
Nejako skopírujem balíček do systému kde chcem inštalovať a razom ako root príkaz na inštaláciu.
dpkg -i ./firmware-realtek_*.deb
Ak chcem mať cely názov balíčku, tak po začatí písania názvu balíčka, tak klávesa TAB doplní názov.
Po reštarte systému (možno ani nemusí byť) môžem vidieť zariadenie, že je už ok:
ip a # (zadanie sa už objavilo, alebo už ma MAC atď) lspci -v # pod wifi ma napísaný modul (pretým none alebo niečo také)
Text bol písaný v noci, tak nevyčítajte, zrejme si to ešte prejdem cez deň - text ako.
Tiskni
Sdílej:
$ apt-file search rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin firmware-realtek: /lib/firmware/rtlwifi/rtl8723bs_nic.binPopř. pokud člověk nemá zrovna přístup k debianu, tak existuje i specializovaný prohledávač balíčků na https://www.debian.org/distrib/packages.