Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Doinštalovať chybajúce ovladáča rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin.
cat /etc/debian_version
Obľúbený vyhľadávač nenašiel nič vhodné s rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin, tak skúsim hľadať rtlwifi. Vyhodilo prvý výsledok, že nejaký balíček firmware-realtek. Otváram link, pozriem obsah balíka, či tam obsahuje ten súbor/ovládač. Kedže obsahuje, hľadanie ukončene. Hore na tej stránke prepínam podľa vezie systému. Následne zrolujem dole na odsek Download firmware-realtek. Klikám na odkaz all v stĺpci Architektúra. Otvorí mi stránku, na ktorej je prvý odsek upozornenie, že treba povoliť v systéme non-free repozítare (kto nemá nech si to urooí - prípadne po inštalacií) a pod tým je v ďalšom odseku link na stiahnutie priamo súboru .deb.
Ak mám povolene v /etc/apt/source.lst backportove repozítare mojej verzie systému, môžem inštalovať rovno tie. Ak, po inštalácií pre istotu zaktualizovať.
Nejako skopírujem balíček do systému kde chcem inštalovať a razom ako root príkaz na inštaláciu.
dpkg -i ./firmware-realtek_*.deb
Ak chcem mať cely názov balíčku, tak po začatí písania názvu balíčka, tak klávesa TAB doplní názov.
Po reštarte systému (možno ani nemusí byť) môžem vidieť zariadenie, že je už ok:
ip a # (zadanie sa už objavilo, alebo už ma MAC atď) lspci -v # pod wifi ma napísaný modul (pretým none alebo niečo také)
Text bol písaný v noci, tak nevyčítajte, zrejme si to ešte prejdem cez deň - text ako.
Tiskni
Sdílej:
$ apt-file search rtlwifi/rtl8723bs_nic.bin firmware-realtek: /lib/firmware/rtlwifi/rtl8723bs_nic.binPopř. pokud člověk nemá zrovna přístup k debianu, tak existuje i specializovaný prohledávač balíčků na https://www.debian.org/distrib/packages.