Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Pôvodné som nezamyšlal hrať Minecraft, ale po nejakom čase pozeraní videií (napr. o preteky plnení úkolov) som sa rozhodol zahrať si túto hru. Vybral som ale open source variant. Tak som sa dostal následne k Minetest. Celkovo prekvapený, čo sa týka výzoru, ako je to podobné spracované s Minecraft. Kedže mi chýbal server s PvP (zabíjaní) a súčasne build, a v tom čase som nenašiel nijaký taký server, tak som si vytvoril vlastný. Na konfiguráciu stačí editovať dobre komentovaný defualny konfiguráčny súbor. Trochu mi skomplikovanie nastavenie servera, kam mám hlásiť dostupnosť svojho servera (musel som testovať IP servera kam hlási a mať povolenú IP6 v konfigurácií servera). Zaujímave bolo, že program sa nespustil, ak som zmazal logy (kedže som priečinok pre conf bindoval z /dev/shm/minetest).
Asi sa nedá volať 9 (medzi hráčmi) v Minetest ako v Minecraft, ale nechýba mi to.
Nároky minetest-server (zaokruhlené nahor)
VIRT RAM | 500 MB |
RES RAM | 27 MB |
SHR RAM | 17 MB |
veľkosť na disku | 47.5 MB |
veľkosť systém [1] | 771 MiB |
Názov servera je "z_sk server (Frankfurt, DE)".
[1] - Debian chroot + minetest-server
Tiskni
Sdílej:
sem hrála nějakej 1:1 klon minecraftu v minetestu a nicmoc teda jako :/ :/ generovalo to uplně divnou mapu která byla napůl jehličnatej les a napůl mesa hnedka zezačátku tam byl skoro všechen potřebnej dobytek na jednom místě. a nepřátelský moby byly uplně pitomí chodili furt do zdi byly málo agresivní a muže se stát že když ti nějakej skočí nahlavu tak seš proti němu nezranitelnej a mužeš ho zespoda uplně vpohodě umlátit bezezbraně :O :/
joa redstone se tam choval nějak divně vobčas se samy vod sebe vypínaly oscilátory
ale ten minetest neumí jenom klon minecraftu sou tam i nějaký jiný mody/hry ty sem ale nezkoušela třeba sou víc lepší :O :O