Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).
Byl spuštěn proces zmrazování Debianu 11 s kódovým jménem Bullseye.
Pôvodné som nezamyšlal hrať Minecraft, ale po nejakom čase pozeraní videií (napr. o preteky plnení úkolov) som sa rozhodol zahrať si túto hru. Vybral som ale open source variant. Tak som sa dostal následne k Minetest. Celkovo prekvapený, čo sa týka výzoru, ako je to podobné spracované s Minecraft. Kedže mi chýbal server s PvP (zabíjaní) a súčasne build, a v tom čase som nenašiel nijaký taký server, tak som si vytvoril vlastný. Na konfiguráciu stačí editovať dobre komentovaný defualny konfiguráčny súbor. Trochu mi skomplikovanie nastavenie servera, kam mám hlásiť dostupnosť svojho servera (musel som testovať IP servera kam hlási a mať povolenú IP6 v konfigurácií servera). Zaujímave bolo, že program sa nespustil, ak som zmazal logy (kedže som priečinok pre conf bindoval z /dev/shm/minetest).
Asi sa nedá volať 9 (medzi hráčmi) v Minetest ako v Minecraft, ale nechýba mi to.
Nároky minetest-server (zaokruhlené nahor)
VIRT RAM | 500 MB |
RES RAM | 27 MB |
SHR RAM | 17 MB |
veľkosť na disku | 47.5 MB |
veľkosť systém [1] | 771 MiB |
Názov servera je "z_sk server (Frankfurt, DE)".
[1] - Debian chroot + minetest-server
Tiskni
Sdílej:
sem hrála nějakej 1:1 klon minecraftu v minetestu a nicmoc teda jako :/ :/ generovalo to uplně divnou mapu která byla napůl jehličnatej les a napůl mesa hnedka zezačátku tam byl skoro všechen potřebnej dobytek na jednom místě. a nepřátelský moby byly uplně pitomí chodili furt do zdi byly málo agresivní a muže se stát že když ti nějakej skočí nahlavu tak seš proti němu nezranitelnej a mužeš ho zespoda uplně vpohodě umlátit bezezbraně :O :/
joa redstone se tam choval nějak divně vobčas se samy vod sebe vypínaly oscilátory
ale ten minetest neumí jenom klon minecraftu sou tam i nějaký jiný mody/hry ty sem ale nezkoušela třeba sou víc lepší :O :O