Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Pôvodné som nezamyšlal hrať Minecraft, ale po nejakom čase pozeraní videií (napr. o preteky plnení úkolov) som sa rozhodol zahrať si túto hru. Vybral som ale open source variant. Tak som sa dostal následne k Minetest. Celkovo prekvapený, čo sa týka výzoru, ako je to podobné spracované s Minecraft. Kedže mi chýbal server s PvP (zabíjaní) a súčasne build, a v tom čase som nenašiel nijaký taký server, tak som si vytvoril vlastný. Na konfiguráciu stačí editovať dobre komentovaný defualny konfiguráčny súbor. Trochu mi skomplikovanie nastavenie servera, kam mám hlásiť dostupnosť svojho servera (musel som testovať IP servera kam hlási a mať povolenú IP6 v konfigurácií servera). Zaujímave bolo, že program sa nespustil, ak som zmazal logy (kedže som priečinok pre conf bindoval z /dev/shm/minetest).
Asi sa nedá volať 9 (medzi hráčmi) v Minetest ako v Minecraft, ale nechýba mi to.
Nároky minetest-server (zaokruhlené nahor)
VIRT RAM | 500 MB |
RES RAM | 27 MB |
SHR RAM | 17 MB |
veľkosť na disku | 47.5 MB |
veľkosť systém [1] | 771 MiB |
Názov servera je "z_sk server (Frankfurt, DE)".
[1] - Debian chroot + minetest-server
Tiskni
Sdílej:
sem hrála nějakej 1:1 klon minecraftu v minetestu a nicmoc teda jako :/ :/ generovalo to uplně divnou mapu která byla napůl jehličnatej les a napůl mesa hnedka zezačátku tam byl skoro všechen potřebnej dobytek na jednom místě. a nepřátelský moby byly uplně pitomí chodili furt do zdi byly málo agresivní a muže se stát že když ti nějakej skočí nahlavu tak seš proti němu nezranitelnej a mužeš ho zespoda uplně vpohodě umlátit bezezbraně :O :/
joa redstone se tam choval nějak divně vobčas se samy vod sebe vypínaly oscilátory
ale ten minetest neumí jenom klon minecraftu sou tam i nějaký jiný mody/hry ty sem ale nezkoušela třeba sou víc lepší :O :O