Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
mě zase připadá trapný žesi to tam chodíš i po těch 12ti letech číst a más potřebu nato vodpovídat něco ublíženě :O :D ;D ;D
diky za zpracovani grafu nejen z meho zdroje. Mohl jste si usetrit praci s parserem html.Prvy dojem HTML kodu, ze to bude takze, ale realita bola velmi lahka.
Zistenie prispovkov zo stranky: Prispevok pouzivtela je kazde najdenie retazca <a name="msg v textu, kde - meno je 9 datum 7 riadkov - od tohto retazca.
Casem asi dojdete k tomu, ze zajimava data bude mit jeste linuxexpres.czAnalyzu som len robil z for jednotlivych portalov. Kedze linuxexpres.cz nema forum, je tym padom pre mna nepodstatny.
<a name="left_end" id="left_end"></a></td>… což začátek příspěvku asi nebude.
echo PGEgbmFtZT0ibXNnCg== | base64 -dVlastne parser. Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM. A volim co lepsie viem.
<a name="msg
Aha, OK. Nevšiml jsem si, že msg v předchozím komentáři je ještě kurzívou.
Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM. A volim co lepsie viem.Proč? Od toho máš takovéhle projekty, aby ses to naučil, ne? V jakém to děláš jazyce?
A bylo to XHTML skutečně validní XML?Zrejme nie. Vypisovalo nejake tusim 3 chyby. O prevadani som nevedel, ze sa to robi a dnes netusim ani jak by som to robil.
Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM.To lze snadno napravit, zvlášť když DOOM běží na takřka čemkoliv.
Hodně uvažuju o tom, že běhěm pár let odjedu z ČR. Politika, uvažování lidí, spolehlivost lidí, služby, nadšení něco dělat, vlastní uvažování, kvalita potravin a oblečení jsou tu tragické. - Pavel Kysilka, Linuxsoft.cz
, zdroj
Tak tenhle pocit mívám bohužel také, akorát mi není úplně jasné, kam odejít. Rád si poslechnu, jestli máte, Pavle, nějakou představu. A to zcela vážně.
P.S. Chybí mi tu poděkování za práci a prostředky, které jste do provozu linuxového portálu Linuxsoft.cz časem nainvestoval, tak vám alespoň děkuji já.
Tak tenhle pocit mívám bohužel také, akorát mi není úplně jasné, kam odejít.Pozdě. Někam odejít mělo smysl tak před 30 lety. V dnešním globalizovaném světě není kam. Vlny mentální demence se přelévají vodami internetu z jednoho koutu světa na jiný a když na to přijde, tak v té Evropě stále ještě jsou místa. kde to ještě taková tragédie není. Jak praví staré úsloví: "Všude je chleba o dvou kůrkách". Jenom lidské vidění světa je poněkud selektivní. Budu to demonstrovat na konkrétním příkladu: Kamarád si ke svým padesátinám nechává postavit vysněný domek na venkově. Na kraji vsi pod Beskydami, kde už jsou dál (zatím!) jen pole. Jeden by si říkal, je to prima. Bude mít klid, soukromí. Jenomže někdy stačí, aby se mezi sousedy našel jeden debil, aby se vám zastesklo po starém bytě v paneláku. Tak jsem se ho zeptal, jak je na tom se sousedy. Načež mi řekl: "Néé, v pohodě. Sousedi jsou fajn, žádný problém. Teda až na jednoho debila, který maníkům co měli udělat elektrickou přípojku zablokoval svojí károu výkop, jen proto, že ten sloup stál 15 cenťáků na jeho pozemku. No ten ale prudí všechny okolo." No co k tomu dodat. A to ten svůj vysněný barák v jeho sousedství teprve staví.
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy. Neuvážené provokace na kteroukoliv stranu by nás mohly hodně mrzet – a myslím si, že třeba kroky pánů Hřiba, Novotného a Koláře jinak označit ani nelze (ačkoliv následná reakce RF se mi také nelíbila a tak nějak už nebylo možné se proti tomu neohradit).Ty jsi myslim typ cloveka co by za minuleho rezimu mel prukazku KSC protoze "je to vyhodne" a "neuvazene provokace by ho mohly hodne mrzet", a vubec by neresil ze se jedna o rezim ktery muci a vrazdi lidi... Z takovych lidi je mi na bliti
Na základě čeho se ho opovažuješ takhle soudit?No mam tam jasne oznacene na co reaguju ale pro Kapicu teda jeste jednou:
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy. Neuvážené provokace na kteroukoliv stranu by nás mohly hodně mrzet – a myslím si, že třeba kroky pánů Hřiba, Novotného a Koláře jinak označit ani nelze (ačkoliv následná reakce RF se mi také nelíbila a tak nějak už nebylo možné se proti tomu neohradit).Komunisticka strana ciny je zlocinecka organizace stejne jako byla nase KSC. A pan slaboduchy tam pise ze by s nema spolupracoval kdyz je to vyhodne a aby teda nikoho nenastval... Proste na bliti
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy.Pohlížím na to podobně. Proto sem píšu blogy, které ty co naserou alespoň přinutí k přemýšlení o tom, že existuje i jiný pohled na věc, než ten jejich. Kompromis není nikdy win-win, ale vždycky jenom lose-lose. Je třeba si uvědomit že neexistují rychlá a jednoduchá řešení a k tomu abychom dosáhli alespoň částečně oboustranně akceptovatelného stavu vede dlouhá, předlouhá cesta, která vyžaduje pokročilé uvažování o souvislostech, vědomé potlačování vlastních předsudků a tendencí ke zneužití moci, osobní angažovanost a nulovou diskriminaci. I tak bude vždy existovat někdo s pocitem, že ustoupil až příliš.