Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Posledný záverečný diel blog série Štatistika linuxových fór v obrázkoch.
Tiskni
Sdílej:
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:
Co dál?
Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.Vid statistiky distribucii z roku 2002 a 2010 na distrowatch.com. Viac user-friendly distra.
Co dál?
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:Co takhle prostě nástup sociálních sítí? Když se podíváš na různé portály, tak se tak nějak nelze zbavit dojmu, že umírají všechny, ať už jsou o čem chtějí. Spousta lidí mi přijde že má nějaký facebook, nebo něco takového a diskutují o věcech tam, se svojí sociální skupinou. Upřímně sem taky chodím míň a míň, teď byly celé měsíce, kdy jsem sem vůbec nevlezl a když se teď dívám na ty diskuze tady, tak mám pocit jakože většina z nich je o ničem. Buď mě to nezajímá, nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která nejsou schopna zformulovat myšlenku co by stála za pozornost, nebo rovnou agresivně napadají ostatní kolem sebe. Paradoxně mě poslední dobou nejvíc baví (ve smyslu zabavuje, nikoliv "poskytuje zábavu") je twitter, který jsem dlouhá léta poctivě hejtoval, jako správný alternativní opensourcák. Akorát poslední dobou jsem zjistil, že je tam spousta lidí, kteří jsou schopni vést zajímavou diskuzi o smalltalku, zajímají se o různé lispové systémy a způsoby organizace informací tak podobně. Kupodivu tam není jen drama, ale když si to člověk dobře nastaví, tak potkává různé zajímavé developery a celkově osobnosti. Taky ten formát tady. Ta nejživější sekce tady (blogy) je schovaná a nevýrazná. Potkal jsem několik lidí, kteří když se dozvěděli že píšu blogy na abclinuxu, tak se divili, že ani nevěděli, že tu nějaké blogy jsou. Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzet, a i ten odsud afaik několikrát znechuceně odešel. Jasně, asi sem kulturně nezapadli. Ale k jejich škodě to většinou nebylo, a těžko se pak divit, že to tu chcípá.Co dál?
- Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.
- Ty složitější problémy řeší lidi přímo s autory nebo na zahraničních fórech, kde je více lidí, kteří by mohli pomoci.
nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která [...] agresivně napadají ostatní kolem sebe
Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzetjsme Ti vděční.
Bohužel letos končí všechny telefonní budky:
Veřejné telefonní automaty končí. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ. Automaty by tak měly fungovat už jen do konce letošního roku.
19. 6. 2020, 14:11 • Aktualizováno 19. 6. 2020, 16:25
Ano. To „bohužel“ se vztahuje k těm telefonním budkám jako takovým, je to jistá nostalgie… nikoli k tomu, že je přestane dotovat stát (to v principu vítám). Dovedu si představit budky fungující bez podpory státu. Např. kdybych měl hospodu, bytový dům, hotel či větší obchod, tak bych tam rád zřídil telefonní budku1 – prostě jen tak, protože by se mi to líbilo a snad by to potěšilo i některé zákazníky, kteří by pak víc používali jiné moje služby. Klidně bych tam každý měsíc dobil nějaký kredit, aby si šlo zavolat přes VoIP kamkoli zdarma, platit by za to šlo dobrovolně, pokud by se kredit vyčerpal, tak by se už platit muselo.
[1] nebo dneska spíš zároveň internetový terminál, přes který bys mohl komunikovat i jinak než hlasově, nebo se připojit přes WiFi, což je dnes běžné, či přes Bluetooth nebo ethernet