V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Posledný záverečný diel blog série Štatistika linuxových fór v obrázkoch.
Tiskni
Sdílej:
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:
Co dál?
Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.Vid statistiky distribucii z roku 2002 a 2010 na distrowatch.com. Viac user-friendly distra.
Co dál?
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:Co takhle prostě nástup sociálních sítí? Když se podíváš na různé portály, tak se tak nějak nelze zbavit dojmu, že umírají všechny, ať už jsou o čem chtějí. Spousta lidí mi přijde že má nějaký facebook, nebo něco takového a diskutují o věcech tam, se svojí sociální skupinou. Upřímně sem taky chodím míň a míň, teď byly celé měsíce, kdy jsem sem vůbec nevlezl a když se teď dívám na ty diskuze tady, tak mám pocit jakože většina z nich je o ničem. Buď mě to nezajímá, nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která nejsou schopna zformulovat myšlenku co by stála za pozornost, nebo rovnou agresivně napadají ostatní kolem sebe. Paradoxně mě poslední dobou nejvíc baví (ve smyslu zabavuje, nikoliv "poskytuje zábavu") je twitter, který jsem dlouhá léta poctivě hejtoval, jako správný alternativní opensourcák. Akorát poslední dobou jsem zjistil, že je tam spousta lidí, kteří jsou schopni vést zajímavou diskuzi o smalltalku, zajímají se o různé lispové systémy a způsoby organizace informací tak podobně. Kupodivu tam není jen drama, ale když si to člověk dobře nastaví, tak potkává různé zajímavé developery a celkově osobnosti. Taky ten formát tady. Ta nejživější sekce tady (blogy) je schovaná a nevýrazná. Potkal jsem několik lidí, kteří když se dozvěděli že píšu blogy na abclinuxu, tak se divili, že ani nevěděli, že tu nějaké blogy jsou. Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzet, a i ten odsud afaik několikrát znechuceně odešel. Jasně, asi sem kulturně nezapadli. Ale k jejich škodě to většinou nebylo, a těžko se pak divit, že to tu chcípá.Co dál?
- Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.
- Ty složitější problémy řeší lidi přímo s autory nebo na zahraničních fórech, kde je více lidí, kteří by mohli pomoci.
nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která [...] agresivně napadají ostatní kolem sebe
Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzetjsme Ti vděční.
Bohužel letos končí všechny telefonní budky:
Veřejné telefonní automaty končí. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ. Automaty by tak měly fungovat už jen do konce letošního roku.
19. 6. 2020, 14:11 • Aktualizováno 19. 6. 2020, 16:25
Ano. To „bohužel“ se vztahuje k těm telefonním budkám jako takovým, je to jistá nostalgie… nikoli k tomu, že je přestane dotovat stát (to v principu vítám). Dovedu si představit budky fungující bez podpory státu. Např. kdybych měl hospodu, bytový dům, hotel či větší obchod, tak bych tam rád zřídil telefonní budku1 – prostě jen tak, protože by se mi to líbilo a snad by to potěšilo i některé zákazníky, kteří by pak víc používali jiné moje služby. Klidně bych tam každý měsíc dobil nějaký kredit, aby si šlo zavolat přes VoIP kamkoli zdarma, platit by za to šlo dobrovolně, pokud by se kredit vyčerpal, tak by se už platit muselo.
[1] nebo dneska spíš zároveň internetový terminál, přes který bys mohl komunikovat i jinak než hlasově, nebo se připojit přes WiFi, což je dnes běžné, či přes Bluetooth nebo ethernet