Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Posledný záverečný diel blog série Štatistika linuxových fór v obrázkoch.
Tiskni
Sdílej:
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:
Co dál?
Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.Vid statistiky distribucii z roku 2002 a 2010 na distrowatch.com. Viac user-friendly distra.
Co dál?
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:Co takhle prostě nástup sociálních sítí? Když se podíváš na různé portály, tak se tak nějak nelze zbavit dojmu, že umírají všechny, ať už jsou o čem chtějí. Spousta lidí mi přijde že má nějaký facebook, nebo něco takového a diskutují o věcech tam, se svojí sociální skupinou. Upřímně sem taky chodím míň a míň, teď byly celé měsíce, kdy jsem sem vůbec nevlezl a když se teď dívám na ty diskuze tady, tak mám pocit jakože většina z nich je o ničem. Buď mě to nezajímá, nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která nejsou schopna zformulovat myšlenku co by stála za pozornost, nebo rovnou agresivně napadají ostatní kolem sebe. Paradoxně mě poslední dobou nejvíc baví (ve smyslu zabavuje, nikoliv "poskytuje zábavu") je twitter, který jsem dlouhá léta poctivě hejtoval, jako správný alternativní opensourcák. Akorát poslední dobou jsem zjistil, že je tam spousta lidí, kteří jsou schopni vést zajímavou diskuzi o smalltalku, zajímají se o různé lispové systémy a způsoby organizace informací tak podobně. Kupodivu tam není jen drama, ale když si to člověk dobře nastaví, tak potkává různé zajímavé developery a celkově osobnosti. Taky ten formát tady. Ta nejživější sekce tady (blogy) je schovaná a nevýrazná. Potkal jsem několik lidí, kteří když se dozvěděli že píšu blogy na abclinuxu, tak se divili, že ani nevěděli, že tu nějaké blogy jsou. Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzet, a i ten odsud afaik několikrát znechuceně odešel. Jasně, asi sem kulturně nezapadli. Ale k jejich škodě to většinou nebylo, a těžko se pak divit, že to tu chcípá.Co dál?
- Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.
- Ty složitější problémy řeší lidi přímo s autory nebo na zahraničních fórech, kde je více lidí, kteří by mohli pomoci.
nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která [...] agresivně napadají ostatní kolem sebe
Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzetjsme Ti vděční.
Bohužel letos končí všechny telefonní budky:
Veřejné telefonní automaty končí. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ. Automaty by tak měly fungovat už jen do konce letošního roku.
19. 6. 2020, 14:11 • Aktualizováno 19. 6. 2020, 16:25
Ano. To „bohužel“ se vztahuje k těm telefonním budkám jako takovým, je to jistá nostalgie… nikoli k tomu, že je přestane dotovat stát (to v principu vítám). Dovedu si představit budky fungující bez podpory státu. Např. kdybych měl hospodu, bytový dům, hotel či větší obchod, tak bych tam rád zřídil telefonní budku1 – prostě jen tak, protože by se mi to líbilo a snad by to potěšilo i některé zákazníky, kteří by pak víc používali jiné moje služby. Klidně bych tam každý měsíc dobil nějaký kredit, aby si šlo zavolat přes VoIP kamkoli zdarma, platit by za to šlo dobrovolně, pokud by se kredit vyčerpal, tak by se už platit muselo.
[1] nebo dneska spíš zároveň internetový terminál, přes který bys mohl komunikovat i jinak než hlasově, nebo se připojit přes WiFi, což je dnes běžné, či přes Bluetooth nebo ethernet