Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Posledný záverečný diel blog série Štatistika linuxových fór v obrázkoch.
Tiskni
Sdílej:
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:
Co dál?
Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.Vid statistiky distribucii z roku 2002 a 2010 na distrowatch.com. Viac user-friendly distra.
Co dál?
Jak byste interpretovali ten pokles? Napadají mě dvě příčiny:Co takhle prostě nástup sociálních sítí? Když se podíváš na různé portály, tak se tak nějak nelze zbavit dojmu, že umírají všechny, ať už jsou o čem chtějí. Spousta lidí mi přijde že má nějaký facebook, nebo něco takového a diskutují o věcech tam, se svojí sociální skupinou. Upřímně sem taky chodím míň a míň, teď byly celé měsíce, kdy jsem sem vůbec nevlezl a když se teď dívám na ty diskuze tady, tak mám pocit jakože většina z nich je o ničem. Buď mě to nezajímá, nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která nejsou schopna zformulovat myšlenku co by stála za pozornost, nebo rovnou agresivně napadají ostatní kolem sebe. Paradoxně mě poslední dobou nejvíc baví (ve smyslu zabavuje, nikoliv "poskytuje zábavu") je twitter, který jsem dlouhá léta poctivě hejtoval, jako správný alternativní opensourcák. Akorát poslední dobou jsem zjistil, že je tam spousta lidí, kteří jsou schopni vést zajímavou diskuzi o smalltalku, zajímají se o různé lispové systémy a způsoby organizace informací tak podobně. Kupodivu tam není jen drama, ale když si to člověk dobře nastaví, tak potkává různé zajímavé developery a celkově osobnosti. Taky ten formát tady. Ta nejživější sekce tady (blogy) je schovaná a nevýrazná. Potkal jsem několik lidí, kteří když se dozvěděli že píšu blogy na abclinuxu, tak se divili, že ani nevěděli, že tu nějaké blogy jsou. Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzet, a i ten odsud afaik několikrát znechuceně odešel. Jasně, asi sem kulturně nezapadli. Ale k jejich škodě to většinou nebylo, a těžko se pak divit, že to tu chcípá.Co dál?
- Většina běžných věcí už v GNU/Linuxu funguje a není potřeba se na nic ptát nebo o tom diskutovat.
- Ty složitější problémy řeší lidi přímo s autory nebo na zahraničních fórech, kde je více lidí, kteří by mohli pomoci.
nebo se jí účastní různá anonymní jelita, která [...] agresivně napadají ostatní kolem sebe
Během poslední asi deseti let jsem to tu doporučil několika lidem (>5), zůstal tu z nich jediný Bherzetjsme Ti vděční.
Bohužel letos končí všechny telefonní budky:
Veřejné telefonní automaty končí. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek. Vyplývá to z monitorovací zprávy ČTÚ. Automaty by tak měly fungovat už jen do konce letošního roku.
19. 6. 2020, 14:11 • Aktualizováno 19. 6. 2020, 16:25
Ano. To „bohužel“ se vztahuje k těm telefonním budkám jako takovým, je to jistá nostalgie… nikoli k tomu, že je přestane dotovat stát (to v principu vítám). Dovedu si představit budky fungující bez podpory státu. Např. kdybych měl hospodu, bytový dům, hotel či větší obchod, tak bych tam rád zřídil telefonní budku1 – prostě jen tak, protože by se mi to líbilo a snad by to potěšilo i některé zákazníky, kteří by pak víc používali jiné moje služby. Klidně bych tam každý měsíc dobil nějaký kredit, aby si šlo zavolat přes VoIP kamkoli zdarma, platit by za to šlo dobrovolně, pokud by se kredit vyčerpal, tak by se už platit muselo.
[1] nebo dneska spíš zároveň internetový terminál, přes který bys mohl komunikovat i jinak než hlasově, nebo se připojit přes WiFi, což je dnes běžné, či přes Bluetooth nebo ethernet