Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
shutdown
nebo at
a tak :)
Hele, nevím. Upřímně mě ty grafy asi zas tak moc nezajímají, prostě jsem na to jen mrknul, napsal postřeh a navrhnul další možný směr bádání. To musí vědět on, co z těch dat chce vydestilovat.
"Koľko príspevkov sú prihlásených a neprihlásených v štvrťroku" (to by som popísal, že "píše ako Maďar") - asi to malo byť niečo v zmysle "Podiel príspevkov prihlásených a neprihlásených používateľov po štvrťrokoch"
alebo"Množstvo príspevkov používateľov v štvrťrokov" - správne "Počet príspevkov používateľov po (alebo trebárs aj to "v") štvrťrokoch"
V letech 2015-2017 je slušný spike v počtu cenzurovaných příspěvků a mohlo by být zajímavé vědět proč.Možná se začalo místo cenzurování víc rovnou mazat. Ale ověřovat se mi to nechce :)
Protože rozdíl mezi 5 a 25 cenzurovanými příspěvky za kvartál - je pod hranicí šumu a statistické chyby. Jinak řečeno, počet cenzurovaných příspěvků je fachidiotský graf, kterýmá hodnotu náhodného generátoru čísel.To co tvrdis je v tomto pripade zle. Toto nie je volebny prieskum. Tu su data z informacii, ktore v casu su uz nemenne a vzdy rovnake jednoznacne. Statisticka chyba zalezi na sposobe spracovanie a kvalite vstupnych dat. A o sposobe spracovania nic nevies. Ak by to bola odborna statistika, musel by som sem hodit ako som data ziskaval a spracuval. Naisto by bola spravna statistika, ak by som mal data oficialne z databazy od spravcu stranky.
Možná žiješ v matrixu, a myslíš si, že grafy jsou realita a život. Jsi úplně pomýlený. Realita je chování lidí, a tvé grafy a čísla je nějakým způsobem mapují. Samozřejmě nedokonale.
Ale ked sa clovek obcas sebaklame, mozu statistiky a analyzy pomoct s seba klamu.Myslím, že se dá odhadnout, že statistický test na jakoukoli hypotézu ohledně trendu či vývoje cenzury na linuxových fórech by mohl jen v závěru konstatovat - že hovno hovno z těch dat potvrdit / vyvrátit.
Tak to som zistil (pri linuxos.sk kde ma to zaujimalo) z grafu na strane 2. tohto dokumentu a znalosti pomerov na linuxos.sk.
Zamienas si, preco som sa zacal venovat tejto problematike verzus preco som vytvoril tento dokument.