Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
mě zase připadá trapný žesi to tam chodíš i po těch 12ti letech číst a más potřebu nato vodpovídat něco ublíženě :O :D ;D ;D
diky za zpracovani grafu nejen z meho zdroje. Mohl jste si usetrit praci s parserem html.Prvy dojem HTML kodu, ze to bude takze, ale realita bola velmi lahka.
Zistenie prispovkov zo stranky: Prispevok pouzivtela je kazde najdenie retazca <a name="msg v textu, kde - meno je 9 datum 7 riadkov - od tohto retazca.
Casem asi dojdete k tomu, ze zajimava data bude mit jeste linuxexpres.czAnalyzu som len robil z for jednotlivych portalov. Kedze linuxexpres.cz nema forum, je tym padom pre mna nepodstatny.
<a name="left_end" id="left_end"></a></td>… což začátek příspěvku asi nebude.
echo PGEgbmFtZT0ibXNnCg== | base64 -dVlastne parser. Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM. A volim co lepsie viem.
<a name="msg
Aha, OK. Nevšiml jsem si, že msg v předchozím komentáři je ještě kurzívou.
Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM. A volim co lepsie viem.Proč? Od toho máš takovéhle projekty, aby ses to naučil, ne? V jakém to děláš jazyce?
A bylo to XHTML skutečně validní XML?Zrejme nie. Vypisovalo nejake tusim 3 chyby. O prevadani som nevedel, ze sa to robi a dnes netusim ani jak by som to robil.
Lebo nemam dostatocnu prax s DOOM.To lze snadno napravit, zvlášť když DOOM běží na takřka čemkoliv.
Hodně uvažuju o tom, že běhěm pár let odjedu z ČR. Politika, uvažování lidí, spolehlivost lidí, služby, nadšení něco dělat, vlastní uvažování, kvalita potravin a oblečení jsou tu tragické. - Pavel Kysilka, Linuxsoft.cz
, zdroj
Tak tenhle pocit mívám bohužel také, akorát mi není úplně jasné, kam odejít. Rád si poslechnu, jestli máte, Pavle, nějakou představu. A to zcela vážně.
P.S. Chybí mi tu poděkování za práci a prostředky, které jste do provozu linuxového portálu Linuxsoft.cz časem nainvestoval, tak vám alespoň děkuji já.
Tak tenhle pocit mívám bohužel také, akorát mi není úplně jasné, kam odejít.Pozdě. Někam odejít mělo smysl tak před 30 lety. V dnešním globalizovaném světě není kam. Vlny mentální demence se přelévají vodami internetu z jednoho koutu světa na jiný a když na to přijde, tak v té Evropě stále ještě jsou místa. kde to ještě taková tragédie není. Jak praví staré úsloví: "Všude je chleba o dvou kůrkách". Jenom lidské vidění světa je poněkud selektivní. Budu to demonstrovat na konkrétním příkladu: Kamarád si ke svým padesátinám nechává postavit vysněný domek na venkově. Na kraji vsi pod Beskydami, kde už jsou dál (zatím!) jen pole. Jeden by si říkal, je to prima. Bude mít klid, soukromí. Jenomže někdy stačí, aby se mezi sousedy našel jeden debil, aby se vám zastesklo po starém bytě v paneláku. Tak jsem se ho zeptal, jak je na tom se sousedy. Načež mi řekl: "Néé, v pohodě. Sousedi jsou fajn, žádný problém. Teda až na jednoho debila, který maníkům co měli udělat elektrickou přípojku zablokoval svojí károu výkop, jen proto, že ten sloup stál 15 cenťáků na jeho pozemku. No ten ale prudí všechny okolo." No co k tomu dodat. A to ten svůj vysněný barák v jeho sousedství teprve staví.
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy. Neuvážené provokace na kteroukoliv stranu by nás mohly hodně mrzet – a myslím si, že třeba kroky pánů Hřiba, Novotného a Koláře jinak označit ani nelze (ačkoliv následná reakce RF se mi také nelíbila a tak nějak už nebylo možné se proti tomu neohradit).Ty jsi myslim typ cloveka co by za minuleho rezimu mel prukazku KSC protoze "je to vyhodne" a "neuvazene provokace by ho mohly hodne mrzet", a vubec by neresil ze se jedna o rezim ktery muci a vrazdi lidi... Z takovych lidi je mi na bliti
Na základě čeho se ho opovažuješ takhle soudit?No mam tam jasne oznacene na co reaguju ale pro Kapicu teda jeste jednou:
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy. Neuvážené provokace na kteroukoliv stranu by nás mohly hodně mrzet – a myslím si, že třeba kroky pánů Hřiba, Novotného a Koláře jinak označit ani nelze (ačkoliv následná reakce RF se mi také nelíbila a tak nějak už nebylo možné se proti tomu neohradit).Komunisticka strana ciny je zlocinecka organizace stejne jako byla nase KSC. A pan slaboduchy tam pise ze by s nema spolupracoval kdyz je to vyhodne a aby teda nikoho nenastval... Proste na bliti
Mnohem víc by se mi líbilo hledět si svého a jít po vlastní ose. V „zahraniční politice“ spolupracovat, kde je to výhodné (tak nějak z principu hlavně s okolními státy…), a jinak se snažit udržovat neutrální vztahy.Pohlížím na to podobně. Proto sem píšu blogy, které ty co naserou alespoň přinutí k přemýšlení o tom, že existuje i jiný pohled na věc, než ten jejich. Kompromis není nikdy win-win, ale vždycky jenom lose-lose. Je třeba si uvědomit že neexistují rychlá a jednoduchá řešení a k tomu abychom dosáhli alespoň částečně oboustranně akceptovatelného stavu vede dlouhá, předlouhá cesta, která vyžaduje pokročilé uvažování o souvislostech, vědomé potlačování vlastních předsudků a tendencí ke zneužití moci, osobní angažovanost a nulovou diskriminaci. I tak bude vždy existovat někdo s pocitem, že ustoupil až příliš.
Tiskni
Sdílej: