plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
wget
říká se tomu rekurzivní stahování a umí to i třeba wgetAno, ale dokaze len urcitu url (trebars podla regularneho vyrazu) a dokaze ak, dam viac naraz stahovat priradit pre kazdu URL vlastny nazov?
mícháš dohromady velikost jedné stránky a počet stránek ke staženíSlovo vela sa mysli ak to pouzivam ako mnoho (napr. V skupine je vela /ako mnozstvo/ muzov. A potom v skupine je vela velkych /ako mohutnych/ muzov). Prepisal som to na lepsie.
indexování znamená sestavování (databázového) indexu, ty to jen stahuješ a přímo zpracováváš/cachuješAko sa to vezme - zaindexuje to vyhlavac (stiahne si kopiu). Mozno priamo nie je mojim zamerom indexovanie, ale aj tak to robim. Stahujem vsetky temy. Cize mam index vsetkych tem fora na stranke. Ale jasne, indexujem aj stiahnutu stranku, lebo aj tam mozu byt odkaci (co na tej konkretnej aj stranke boli - widget "Podobne temy").Ale indexujem iba co ma zaujima. Napr. vyhlavac na obrazky nebude predsa spracuvavat mp3.
Ano, ale dokaze len urcitu url (trebars podla regularneho vyrazu) a dokaze ak, dam viac naraz stahovat priradit pre kazdu URL vlastny nazov?Dokáže stahovat podle regexpu, včetně blacklistů a whitelistů. Nevím co je přiřadit pro každou URL vlastní název. Ukládá to na disk podle názvu / cesty a možná umí i nějaké další vymyšleniny. Na paralelní stahování je afaik lepší aria2.
Ako sa to vezme - zaindexuje to vyhlavac (stiahne si kopiu). Mozno priamo nie je mojim zamerom indexovanie, ale aj tak to robim. Stahujem vsetky temy. Cize mam index vsetkych tem fora na stranke. Ale jasne, indexujem aj stiahnutu stranku, lebo aj tam mozu byt odkaci (co na tej konkretnej aj stranke boli - widget "Podobne temy").Ale indexujem iba co ma zaujima. Napr. vyhlavac na obrazky nebude predsa spracuvavat mp3.Imho ta terminologie pochází z toho že dřív než vyhledávače byly na světě indexy; stránky které fungovaly jako rozcestníky se spoustou kategorií (lycos?). Když se přidávala nová stránka, jednalo se o indexování; akt přidávání do indexu. Pak přišly vyhledávače a prostě už se tomu tak říkalo, protože se pořád přidávaly stránky do indexu, i když automaticky. To co děláš ty je prostě jen rekurzivní stažení webu, které technicky vzato fakt s indexováním nemá nic společného, ale whatever, imho není úplně terminologicky špatné to takhle nazývat.
Nevím co je přiřadit pro každou URL vlastní název.Myslel som toto. Priklad je pre 1 subor.
wget https://www.abclinuxu.cz/blog/analyza_greenie_20_04/2020/8/ako-dlho-bude-trvat-indexovanie-stranok -O https:__www.abclinuxu.cz_blog_analyza_greenie_20_04_2020_8_ako-dlho-bude-trvat-indexovanie-stranok
blog/analyza_greenie_20_04/2020/8/ako-dlho-bude-trvat-indexovanie-stranok
. Tedy do podsložek (jde to afaik vypnout).
Ano, ale dokaze len urcitu url (trebars podla regularneho vyrazu) a dokaze ak, dam viac naraz stahovat priradit pre kazdu URL vlastny nazov?Dokáže stáhnout stránku, sesbírat z ní odkazy a ty pak rekurzivně procházet. Proto se tomu říká rekurzivní stahování a ne typ sťahovania sťahovanie webovej stránky/domény s množstvom stránok, ani stahování velikostí stránek, nebo co jsi to tam měl původně.
Slovo vela sa mysli ak to pouzivam ako mnoho (napr. V skupine je vela /ako mnozstvo/ muzov. A potom v skupine je vela velkych /ako mohutnych/ muzov). Prepisal som to na lepsie.Já vím, co znamená slovo vela, ale nevím, jak to souvisí.
Ako sa to vezme - zaindexuje to vyhlavac (stiahne si kopiu).1. Ty píšeš vyhledáváč? 2. Stažení kopie není totéž co indexování.
Mozno priamo nie je mojim zamerom indexovanie, ale aj tak to robim.Jakou používáš databázi? Jak je nakonfigurovaná? Na jakém hardwaru běží? Abych se z toho článku tedy dozvěděl, jak dlouho ti to indexování trvá…
Ale jasne, indexujem aj stiahnutu stranku, lebo aj tam mozu byt odkaci (co na tej konkretnej aj stranke boli - widget "Podobne temy").Říkej si tomu jak chceš, ale mimo tvojí hlavu to nebude dávat smysl, protože indexování všude jinde znamená něco jiného.
Jakou používáš databázi? Jak je nakonfigurovaná? Na jakém hardwaru běží? Abych se z toho článku tedy dozvěděl, jak dlouho ti to indexování trvá…Ziadny databaza a la MySql or PostgreSQL. Vlastne riesenie. V rozsahu do radu 10k v pohode. Odvtedy mam kod uz upraveny a prakticky funkcny na 1M. Limitom pri takej indexacie je najma stiahnutie zo servera. 1M chce CPU 0.9GHz. Mas uvedene celkovy pocet. Daj cez wget stiahnut a mas +- minimalne, kolko to bude trvat. Konkretne v pripade linuxforum.hu to bolo od 20.08 00:52 do 22.08 22:44.
Říkej si tomu jak chceš, ale mimo tvojí hlavu to nebude dávat smysl, protože indexování všude jinde znamená něco jiného.Uzytok vysledneho grafu je najme pre indexovanie, kde pod pojmom indexovanie sa chape poznanie stromovej URL struktury na stranke.
wget
u jsem stahoval nějaký web (asi AbcL), a než jsem si toho všiml, vyprodukoval miliony souborů a adresářů (to opravdu nechcete mazat), protože našel odkaz na stránce adresa s číslem, který vede na adresa s číslem + 1. FIFO v téhle situaci bude sice stahovat do nekonečna, ale stihne před zacyklením stáhnout celkem smysluplnou část webu. LIFO by zůstal ve smyčce při první takové stránce. Chtělo by to detekci počítadla v URL nebo příliš podobných stránek. V případě, že nekonečné stahování nevadí, dává celkem smysl volit stránku ke stažení náhodně s pravděpodobností stažení rostoucí s její významností, což může být metrika založená na počtu stránek, které na ní odkazují, nebo na minimálním/průměrném počtu odkazů, které se musí projít než se na ní dostane z hlavní stránky.
Pozor na nekonečné smyčkyObaval som sa toho, ale realne ziadna nenastala. Proste pri indexovany overujem URL ci uz bola indexovana.
ČasováníBral som ohlad aj na druhu stranu. Testoval som, kym som najprv stahoval. A v user agent posielam svoj mail, ak by im to nieco vadilo.
From
?
§ 5.5.1 The "From" header field contains an Internet email address for a human user who controls the requesting user agent. […] A robotic user agent SHOULD send a valid From header field so that the person responsible for running the robot can be contacted if problems occur on servers, such as if the robot is sending excessive, unwanted, or invalid requests.
Mozilla/5.0 (compatible; NetcraftSurveyAgent/1.0; +info@netcraft.com)
Tiskni
Sdílej: