Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.
Sníh roztál a roztávají i bastlíři. Žene se na nás celá řada konferencí a seminářů technického rázu. Zajímá vás, jaké? Pak se připojte k 60. Virtuální Bastlírně, tedy k veřejné diskuzi bastlířů, techniků, učitelů i vědců. Jako vždy přijde na přetřes spousta novinek ze světa hardwaru, softwaru i bizáru. Na začátek lze očekávat hardwarová témata, tedy například nový KiCAD 10, nové akcelerátory LLM s nízkou spotřebou, nejvíce fosforeskující
… více »IuRe (Iuridicum Remedium) v rámci programu Digitální svobody zveřejnila analýzu dopadů a efektivity systémů ověřování věku v digitálním prostoru, která srovnává implementace ověřování věku v Austrálii, Velké Británii a Evropské unii.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.3 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 14.4 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Databáze DuckDB (Wikipedie) byla vydána ve verzi 1.5.0. S kódovým názvem Variegata (husice rajská). Přináší řadu vylepšení, včetně nového ergonomičtějšího CLI klienta nebo podporu pro typ VARIANT a vestavěný typ GEOMETRY.
V pátek 6. a sobotu 7. března proběhl v pražském sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Hackathon veřejné správy 7.1. Publikovány byly vytvořené aplikace. V kategorii projektů rozvíjených z krajského kola zvítězil tým „Mackokládi“. Čtyři středoškoláci ze Dvora Králové uspěli s aplikací KompaZ. Jde o digitálního průvodce, který pomůže s rychlou a srozumitelnou orientací v životních i krizových situacích „krok za krokem“. Aplikace
… více »QGIS, svobodný desktopový GIS, byl vydán v nové hlavní verzi 4.0. Změny zahrnují několik nových analytických a editačních funkcí, rozšíření podpory 3D, více možností úprav uživatelského rozhraní či mnoho dalších zlepšení použitelnosti. Řada 3.44 má aktualizace plánovány do září.
Dan Blanchard vydal knihovnu pro Python chardet v nové verzi 7.0.0. S novou verzí byla knihovna přelicencována z LGPL na MIT. Souhlasili s tím všichni přispěvatelé? Dan Blanchard souhlasy vůbec neřešil. Zaúkoloval umělou inteligenci (Claude), aby knihovnu zcela přepsala a výslovně jí nařídil, aby nepoužila žádný LGPL kód. Dan Blanchard tvrdí, že se jedná o clean room design. Protistrana argumentuje, že umělá inteligence byla trénována
… více »S programováním teprve začínámNo, muj kod taky neni dokonaly, ale je to trochu videt.
Zkusim par konstruktivnich poznamek, snad te to neodradi:
- Davat do ruznych souboru ma smysl veci, co spolu nesouvisi, nebo se naopak pouzivaji z vice modulu. Pri velikosti tveho programku by asi davalo lepsi smysl dat to vsechno do jednoho.
- Melo by smysl napsat si funkce pro samotny vypocet, a oddelit je od vstupu a vystupu.
- Asi by bylo logictejsi mit funkce pro vstup a zaroven jeho validaci nez jen jeho validaci. Ditto pro vystup - bylo by logictejsi mit funkci pro vystup zaokrouhlene hodnoty nez samotne zaokrouhleni.
require '/home/nagyova/mzda/konstanty.rb'Vážně?
MALE = 0 FEMALE = 1 puts "Pohlavie: %s" % if gender == MALE then "mužské" else "ženské" end
Dik funguje...
Len mi to vyhodilo: "Pohlavie: mu??sk??"
Ruby nepodporuje unicode?
require File.join(File.dirname(__FILE__), 'konstanty.rb'), od Ruby 1.9 je navíc k dispozici require_relative. Ruby 2.0 přidává i __dir__ (podobně jako již zavedené __FILE__ a __LINE__) vhodné pro takové ty File.open a YAML.load.
--
43.times {print '*'}
puts
Určitě než volat print v cyklu bych raději použil puts '*'*43
--
... puts STR2 odpoved = gets test_vstupu_an(odpoved) if odpoved =~ /a/i sleva_na_dani += DRZITEL_ZTP end ...Není mi úplně jasné, proč používáš ty konstanty STR1 až STR4. Stejně tam máš v kódu napevno zadrátované to, čeho se která týká (sleva_na_dani). Nevím jestli nečekáš, že ty otázky se budou nějak výrazně často měnit a proto je chceš mít někde bokem, ale IMHO to nestojí za to snížení čitelnosti hlavni.rb. -- Jak už bylo řečeno výše, tak to rozdělení do souborů není úplně ideální. Hlavně je ale Ruby objektivně orientovaný jazyk a tak je škoda to úplně ignorovat.
Začal bych nějak takto:
class PlatovaKalkulacka
SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNAVATEL = 9.0
SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNAVATEL = 25.0
SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNANEC = 4.5
SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNANEC = 6.5
SAZBA_DANE_Z_PRIJMU = 15.0
POPLATNIK = 2070
DRZITEL_ZTP = 1345
STUDENT = 335
DITE = 1117
attr_reader :hruba_mzda, :podepsane_prohlaseni, :ztp, :student, :pocet_deti
def initialize(opts={})
@hruba_mzda = opts[:hruba_mzda]
@podepsane_prohlaseni = opts[:podepsane_prohlaseni] || false
@ztp = opts[:ztp] || false
@student = opts[:student] || false
@pocet_deti = opts[:pocet_deti] || 0
end
def sleva_na_dani
return 0 unless podepsane_prohlaseni
val = POPLATNIK
val += DRZITEL_ZTP if ztp
val += STUDENT if student
val
end
def super_hruba_mzda
hruba_mzda + zdravotni_zamestnavatel + socialni_zamestnavatel
end
...
end
Nemáš potom ty konstanty a metody v globálním namespace, ale hezky u třídy, které se to týká. Navíc máš pak metody jako PlatebniKalkulacka#super_hruba_mzda, ve kterých je jen samotný výpočet dané hodnoty, nemáš to smíchané s kódem pro vstup/výstup.
Se soubory jako metody.rb bych byl opatrný. Mám zkušenost, že takový soubor rychle bobtná (vyvojáři projektu si tam přihodí nějakou funkci, kterou zrovna rychle potřebují), dochází k duplikaci kódu a víceméně všechny ostatní součásti aplikace na tom závisí. Odstraňovat je to potom peklo, to se už raději v začátku snaž mít objektový návrh a ty metody si dávat rovnou tam, kam patří.
# encoding: utf-8 a = "vstup\n123" abort "chybný vstup" if a !~ /^[0-9]+$/ puts a.to_i()^ a $ označují začátek a konec řádku, ale ne začátek a konec řetězce. Pokud chceš kontrolu toho, že řetězec opravdu obsahuje jenom čísla, je potřeba
/\A[0-9]+\Z/.
tady jsou důkazy http://www.mzdy-vypocet.cz
Tiskni
Sdílej: