Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
S programováním teprve začínámNo, muj kod taky neni dokonaly, ale je to trochu videt.
require '/home/nagyova/mzda/konstanty.rb'Vážně?
MALE = 0 FEMALE = 1 puts "Pohlavie: %s" % if gender == MALE then "mužské" else "ženské" end
Dik funguje...
Len mi to vyhodilo: "Pohlavie: mu??sk??"
Ruby nepodporuje unicode?
require File.join(File.dirname(__FILE__), 'konstanty.rb')
, od Ruby 1.9 je navíc k dispozici require_relative
. Ruby 2.0 přidává i __dir__ (podobně jako již zavedené __FILE__ a __LINE__) vhodné pro takové ty File.open a YAML.load.
--
43.times {print '*'} putsUrčitě než volat print v cyklu bych raději použil
puts '*'*43
--
... puts STR2 odpoved = gets test_vstupu_an(odpoved) if odpoved =~ /a/i sleva_na_dani += DRZITEL_ZTP end ...Není mi úplně jasné, proč používáš ty konstanty STR1 až STR4. Stejně tam máš v kódu napevno zadrátované to, čeho se která týká (sleva_na_dani). Nevím jestli nečekáš, že ty otázky se budou nějak výrazně často měnit a proto je chceš mít někde bokem, ale IMHO to nestojí za to snížení čitelnosti hlavni.rb. -- Jak už bylo řečeno výše, tak to rozdělení do souborů není úplně ideální. Hlavně je ale Ruby objektivně orientovaný jazyk a tak je škoda to úplně ignorovat.
class PlatovaKalkulacka SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNAVATEL = 9.0 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNAVATEL = 25.0 SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNANEC = 4.5 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNANEC = 6.5 SAZBA_DANE_Z_PRIJMU = 15.0 POPLATNIK = 2070 DRZITEL_ZTP = 1345 STUDENT = 335 DITE = 1117 attr_reader :hruba_mzda, :podepsane_prohlaseni, :ztp, :student, :pocet_deti def initialize(opts={}) @hruba_mzda = opts[:hruba_mzda] @podepsane_prohlaseni = opts[:podepsane_prohlaseni] || false @ztp = opts[:ztp] || false @student = opts[:student] || false @pocet_deti = opts[:pocet_deti] || 0 end def sleva_na_dani return 0 unless podepsane_prohlaseni val = POPLATNIK val += DRZITEL_ZTP if ztp val += STUDENT if student val end def super_hruba_mzda hruba_mzda + zdravotni_zamestnavatel + socialni_zamestnavatel end ... endNemáš potom ty konstanty a metody v globálním namespace, ale hezky u třídy, které se to týká. Navíc máš pak metody jako PlatebniKalkulacka#super_hruba_mzda, ve kterých je jen samotný výpočet dané hodnoty, nemáš to smíchané s kódem pro vstup/výstup. Se soubory jako metody.rb bych byl opatrný. Mám zkušenost, že takový soubor rychle bobtná (vyvojáři projektu si tam přihodí nějakou funkci, kterou zrovna rychle potřebují), dochází k duplikaci kódu a víceméně všechny ostatní součásti aplikace na tom závisí. Odstraňovat je to potom peklo, to se už raději v začátku snaž mít objektový návrh a ty metody si dávat rovnou tam, kam patří.
# encoding: utf-8 a = "vstup\n123" abort "chybný vstup" if a !~ /^[0-9]+$/ puts a.to_i()^ a $ označují začátek a konec řádku, ale ne začátek a konec řetězce. Pokud chceš kontrolu toho, že řetězec opravdu obsahuje jenom čísla, je potřeba
/\A[0-9]+\Z/
.