V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiskni
Sdílej:
S programováním teprve začínámNo, muj kod taky neni dokonaly, ale je to trochu videt.
require '/home/nagyova/mzda/konstanty.rb'Vážně?
MALE = 0 FEMALE = 1 puts "Pohlavie: %s" % if gender == MALE then "mužské" else "ženské" end
Dik funguje...
Len mi to vyhodilo: "Pohlavie: mu??sk??"
Ruby nepodporuje unicode?
require File.join(File.dirname(__FILE__), 'konstanty.rb')
, od Ruby 1.9 je navíc k dispozici require_relative
. Ruby 2.0 přidává i __dir__ (podobně jako již zavedené __FILE__ a __LINE__) vhodné pro takové ty File.open a YAML.load.
--
43.times {print '*'} putsUrčitě než volat print v cyklu bych raději použil
puts '*'*43
--
... puts STR2 odpoved = gets test_vstupu_an(odpoved) if odpoved =~ /a/i sleva_na_dani += DRZITEL_ZTP end ...Není mi úplně jasné, proč používáš ty konstanty STR1 až STR4. Stejně tam máš v kódu napevno zadrátované to, čeho se která týká (sleva_na_dani). Nevím jestli nečekáš, že ty otázky se budou nějak výrazně často měnit a proto je chceš mít někde bokem, ale IMHO to nestojí za to snížení čitelnosti hlavni.rb. -- Jak už bylo řečeno výše, tak to rozdělení do souborů není úplně ideální. Hlavně je ale Ruby objektivně orientovaný jazyk a tak je škoda to úplně ignorovat.
class PlatovaKalkulacka SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNAVATEL = 9.0 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNAVATEL = 25.0 SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNANEC = 4.5 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNANEC = 6.5 SAZBA_DANE_Z_PRIJMU = 15.0 POPLATNIK = 2070 DRZITEL_ZTP = 1345 STUDENT = 335 DITE = 1117 attr_reader :hruba_mzda, :podepsane_prohlaseni, :ztp, :student, :pocet_deti def initialize(opts={}) @hruba_mzda = opts[:hruba_mzda] @podepsane_prohlaseni = opts[:podepsane_prohlaseni] || false @ztp = opts[:ztp] || false @student = opts[:student] || false @pocet_deti = opts[:pocet_deti] || 0 end def sleva_na_dani return 0 unless podepsane_prohlaseni val = POPLATNIK val += DRZITEL_ZTP if ztp val += STUDENT if student val end def super_hruba_mzda hruba_mzda + zdravotni_zamestnavatel + socialni_zamestnavatel end ... endNemáš potom ty konstanty a metody v globálním namespace, ale hezky u třídy, které se to týká. Navíc máš pak metody jako PlatebniKalkulacka#super_hruba_mzda, ve kterých je jen samotný výpočet dané hodnoty, nemáš to smíchané s kódem pro vstup/výstup. Se soubory jako metody.rb bych byl opatrný. Mám zkušenost, že takový soubor rychle bobtná (vyvojáři projektu si tam přihodí nějakou funkci, kterou zrovna rychle potřebují), dochází k duplikaci kódu a víceméně všechny ostatní součásti aplikace na tom závisí. Odstraňovat je to potom peklo, to se už raději v začátku snaž mít objektový návrh a ty metody si dávat rovnou tam, kam patří.
# encoding: utf-8 a = "vstup\n123" abort "chybný vstup" if a !~ /^[0-9]+$/ puts a.to_i()^ a $ označují začátek a konec řádku, ale ne začátek a konec řetězce. Pokud chceš kontrolu toho, že řetězec opravdu obsahuje jenom čísla, je potřeba
/\A[0-9]+\Z/
.