Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Prostě bychom se dostali pod vliv Ruska a to není o co stát.Neříkám, že být pod vlivem Ruska, je něco dobrého, ale tou jsou ti Amíci opravdu lepší? Je to úplně stejnej dobytek.
Neříkám, že být pod vlivem Ruska, je něco dobrého, ale tou jsou ti Amíci opravdu lepší?Jo.
Je to úplně stejnej dobytek.Tohle relativizovani je podle me velke zlo. Silni se snazi ovlivnovat slabsi, na tom se nic nezmeni, ale jsou velke rozdily jak moc a jakymi metodami. Krom toho zapad neni tak unipolarni, treba na Cesko ma pravdepodobne vetsi vliv Nemecko nez USA (jak v cem teda) a IMHO byt pod vlivem Nemecka mne prijde jako radove lepsi moznost nez byt pod vlivem Ruska.
Kdyby Amíci nerozesrali Střední východ, tak celá tahle situace nenastala. Pokud nejsou Amíci schopni během měsíce zlikvidovat několik desítek tisíc ISL radikálů, tak jsou buď neschopní, nebo nechtějí.Smutné. Kdyby opravdu chtěli, tak to tak trochu udělají. Ne jednoduše, ne zcela úspěšně, protože první reakce těch, kteří stojí v pozadí bojujících bláznů, bude se stáhnout, organizovat v pozadí bojůvek (paradoxem je, že za ISIL stojí podle různých zdrojů bezvěrci ze Saddámových struktur). Ale zlikvidují "stát". Jenže co se stane pak? Lidé jako vy budou řvát, že zase Amíci rozesírají Blízký východ, že se angažují, kde nemají. A hlavně, místní státní struktury neexistují, není tam teď žádná reálná síla, která by to zvládla. Takže kolonie? Tu měli Amíci teď v Afghanistánu a Iráku, pochybuji, že mají chuť dál lidsky, morálně a finančně krvácet, když není ohrožena bezpečnost jejich nebo jejich spojenců. Turecko i Izrael to zatím zvládají sami si krýt uzemí. Turci z miliónu uprchlíků tak nešílí jako my s pár tisíc.
+1 BTW, minimálnš Sýrii nerozesrali Amíci. Tam určitě hodně velkou roli hraje to, že Asada drží u moci Rusáci, bez toho by tam už možná došlo k nějakému klidnění té občanské války. To, že je tam ISIL bylo umožněno tím naprostým chaosem, který vyvořila 3 roky trvající válka. Přitom USA tam už i chtělo zasáhnout po tom, co poslal na obvytale plyn, ale kdo to tehdy "urovnal"? Rusáci.Neříkám, že být pod vlivem Ruska, je něco dobrého, ale tou jsou ti Amíci opravdu lepší?Jo.
*) Ono se to až tak moc neprezentuje, pro politiky je ČR montovna, ovšem Češi jsou úplně všude ve vědeckých institucích. Fermilab, CERN, ESA, ESO, Galileo, JINR (Dubňa), na většině nevojenských sovětských družicích měli Čechoslováci svoje přístroje, dneska máme přístroje na kdečem evropském a americkém. Češi jsou na světové špičce v hromadě oborů (když na to přijde, tak i v DB a tvorbě OS). (Může tohle o sobě říct každé 10M město na světě?) Jen pro politiky je mnohem lepší bojovat za 1500 míst pro skladníky z východních zemí (nic proti nim), než za lepší podmínky pro vědce a školy u nás.Obávám se že tohle není nic jiného než nějaká iluze.
Kdo mohl ten zdrhl a nezměnil si jméno a národnost, protože to nejde.Proč by to nešlo? Popravdě řečeno, jediný důvod, proč jsem nepožádal o změnu jména (štve mě, že mi komolí příjmení), je, že by se mi kvůli debilnímu zákonu (nebo mé debilní interpretaci) hůř žádalo o občanství.
a stali bychom se suverénní zemí, hájící své zájmy.Jakože zloději zlodějům? A z čeho by se potom rozkrádalo? Snad ne z vlastního.
Evropa jako celek (resp. EU) se proti takovemu kroku muze vzeprit, ma nastroje jak proti tomu neco delat.Konkretne ?
tak CR s tim neudela ani ň a v zime vsichni zmrzneme.To je hodně přehnané.
Daleko zavaznejsi nez nejake bandy muslimskych vytrzniku je fakt, ze nam Eurosojuz vyhrozuje. Uz i otevrene.
Martin Schultz, prodavac bez maturity, toho casu nemecky predseda Evropskeho Parlamentu a druha nejmocnejsi figura celeho eurosojuzu nam vzkazuje, ze nebudeme-li plnit jeho prani dost rychle a nadsene, zasahne proti nam silou! vyhrozuje bojem! Dokud eurosoudruzi vymysleli jen picoviny jako genderove kvoty, zakazy zarovek, pomazankova masla, igelitky a ohnutost bananu, sla ta sprosta arogance prehlednout. Ted nas nuti posilat penize rekum a pachat sebevrazdu importem milionu agresivnich ilegalu.
Prisel cas rict ne!
Takže jsou dvě možnosti, kvóty odmítat a hledat řešení, nebo kvóty přijmout, dělat jakoby nic aby se ouřada nažral a čekat až to nějak vyšumí.Se obávám, že politici budou kvóty odmítat, ale žádné řešení nevygenerují :-/.
Kdyz nekdo prileti na ruzyni a rekne ze je v ohrozeni zivota a zada o politicky azyl v cesku, pak samosebou zvazit a podle okolnosti udelit.Tenhle scenar neni moc realny vzhledem k tomu, ze na cestu z problemovych zemi je typicky treba vizum, coz si aerolinky pohlidaji. A u nekoho v ohrozeni zivota nelze cekat, ze bude ve valecne zone jezdit na ambasadu vyrizovat papiry.
no ony ty kvóty na lidi jsou hlavně dost nesmysl. V tom musím dát za pravdu našim politikům, ikdyž jinak plácají blbosti.Tito politici placaji blbosti i v otazce kvot. Kvoty nemaji resit tu cast uprchliku, ktera utika do Nemecka, ale tu cast uprchliku, ktera setrvava v precpanych uprlickych taborech v Recku a Italii. A i tu cast uprchliku, ktera utika do Nemecka, jde rozdelit na dve podskupiny - ti, kteri chteji v Nemecku zazadat o azyl, ziskat legalni pobyt a casem treba i trvaly pobyt, a ti, kterym staci tam byt ilegalne. Proti prvni podskupine by take kvoty (ci obecne jednotny evropsky azylovy rezim) pomohly - pokud by po zazadani do azyl byly prideleny dle kvot do nejake cilove zeme, tak uz by tezko mohly znova zadat v Nemecku. Soucasny azylovy system totiz akorat vede k tomu, ze optimalni chovani z hlediska uprchlika je vybrat si cilovou zemi a snazit se do ni vplizit tak, aniz by ho kdekoliv chytli po ceste, pak v cilove zemi zazadat o azyl. Pokud by zadosti o azyl v libovolne zemi EU mely srovnatelny dopad (napr. ten, ze by se uprchlici rozdelili dle kvot a dalsich kriterii do cilovych zemi, ktere by pak byly zodpovedne za vyrizeni jejich azylovych zadosti), pak tato strategie nefungovala.
Predstavte si, ze politici vubec nemuseji do obchodovani zasahovat. Myslim, ze si to predstavit nedovedete. Mate hlavu tak dokonale vymytou eurosocialismem, ze statni intervence do trhu povazujete za prirozenou nutnost.Tady máš docela problém k kauzalitou, protože zásahy politiků a státní intervence do trhu se běžně vyskytují již několik tisíc let, tedy od dob kdy žádný eurosocialismus (a ani jakýkoliv jiný) prokazatelně neexistoval. Naopak hypotéza, že se nejedná o "přirozenou nutnost" je poměrně nová.
jedna se o daleko mensi zlo nez statem regulovany hybridni trh.Co? Oligopol?
šetrnost k přírodě je možná součástí PR keců ale kdyby nebylo regulací, všichni by na to kašlali.Jenom poznámka: ony i ty "PR kecy" jsou regulované docela dost. V naší kultuře se totiž lhaní do očí považuje za nepřijatelné chování. Což je poměrně zajímavé v dnešní atmosféře kdy se najednou vyrojilo tolik jejích obránců.
Tiskni
Sdílej: