Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Minule sem skončil s kompilací a instalací pomocného systému. Po několika dnech, při pokusu pokračovat v načaté práci, mne lfs dovedlo do temnot které zatím neprosvětlily paprsky mého poznání. Pravděpodobně budu muset zvolnit a cosi trošku nastudovat. Ale popořádku.
Pokud se nemůžete dočkat novinek o postupu s LFS, tak pomocný systém jsem zkompiloval bez jediného problému na jeden zátah včera večer. K další práci na LFS se ale asi dostanu až po víkendu.
Tiše nicméně pevně doufám, že další postup v instalaci pomocného systému bude nudný, takže vás s ní dopodrobna budu obtěžovat jen pokud se vyskytne nějaký zajímavý problém. Shrnu pouze co to obnáší.
Po úvodní instalaci „toolchainu“ binutils-gcc-glibc a pomocných součástí (kernel headers, test tools) se pomocí nového gcc znovu zkompilují gcc a binutils, abychom se zbavili všech závislostí na host systému. Pak se zkompilují a instalují Gawk, Coreutils, Bzip2, Gzip, Diffutils, Findutils, Make, Grep, Sed, Gettext, Ncurses, Patch, Tar, Texinfo, Bash-, M4, Bison, Flex, Util-linux, Perl a Udev. Tím je hotova instalace pomocného systému, chrootnem na mnt/lfs, kde se tyto legrace odehrávaly (všechny binárky sou v /mnt/lfs/tools/) a můžeme začít stavět nový systém hezky od základu bez jakýchkoliv rušivých vlivů okolí.V mezidobí vás oblažím nějakými obecnými plky o linuxu, technoanarchii, kořenech LFS pokusu a šťastném dětství s kompjůtry.
Kompilace binutils a gcc zaplavila konzoli spoustou pismenek. Jinak se nic zvlastniho nestalo, jen v adresari /tools se zabydleli sluzebnicci, ktere budou panove conf make a inst prohanet pri nasledujicich orgiich. Ted tu sumi kompilace glibc a asi jeste chvilku chroupat bude.
Co je ovsem zajimavejsi je moje naivita.Jaksi sem nepocital s podstatou liveCD distribuce, ktera s tuposti read only mediu vlastni zapomina vse co sem ji minule naucil.