Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Kompilace binutils a gcc zaplavila konzoli spoustou pismenek. Jinak se nic zvlastniho nestalo, jen v adresari /tools se zabydleli sluzebnicci, ktere budou panove conf make a inst prohanet pri nasledujicich orgiich. Ted tu sumi kompilace glibc a asi jeste chvilku chroupat bude.
Co je ovsem zajimavejsi je moje naivita.Jaksi sem nepocital s podstatou liveCD distribuce, ktera s tuposti read only mediu vlastni zapomina vse co sem ji minule naucil.
Ponekud kostrbate sem to "poresil" zkriplenim skriptu pro konfiguraci site natvrdo na me podminky a pridanim par dalsich prikazu pro nastaveni prostredi, takze po bootu rucne pripojim partisnu a pustim skript co jakz takz dodela zbytek. Ne ze by se mi to libilo, ale narychlo sem nic lepsiho nevymyslel.
Patranim po LFS livecd sem nasel cosi co se jmenuje nALFS - interactive, ncurses-based application used for parsing the ALFS profiles (simple instructions in XML) and doing various things, coz by udajne pomohlo - vytvorit profil, ten ulozit na disketu a pak nacitat. Bohuzel to vypada prilis robustne na to abych se to ted chtel ucit a stejne nemam a uz nikdy nebudu mit disketovou mechaniku. Vy ji jeste montujete do novych pc? Proc? Nejak sem se posledni 3 roky obesel bez ni, a kvuli nejakymu nalfovi si ji porizovat nebudu. To nejde nejak ulozit ten ramdisk ci kam si to zapisuje na disk a pak ten obraz nacist pri dalsim startu? Ted dosla odpoved z mailling listu livecd, Tak prej nALFS nebo ~ reset the enviroment each time. hmm.
aaa glibc dokompilovano, durazne doporucuji udelat test, tedy make check a chroustame dal. Pristi session muzu zahajit stylove s #include
Tiskni
Sdílej:
SPECFILE=`gcc --print-file specs` && sed 's@ /lib/ld-linux.so.2@ /tools/lib/ld-linux.so.2@g' \ $SPECFILE > tempspecfile && mv -f tempspecfile $SPECFILE && unset SPECFILEJe to po kompilaci Glibc.
v tento okamih uz mame "svoje gcc" a skript podstrkuje jinou cestu do specs souboru naseho gcc v /mnt/lfs/tools/lib/gcc ... a ne v /usr/lib/gcc .... livecd
autori to fakt s polopatismem neprehanej a jaksi nechavaji na ctenem ctenari aby se zorientoval a spravnym houstim adresaru se propletl. v noci se k tomu dostanu, tak uvidim jak pochodim.