Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Kompilace binutils a gcc zaplavila konzoli spoustou pismenek. Jinak se nic zvlastniho nestalo, jen v adresari /tools se zabydleli sluzebnicci, ktere budou panove conf make a inst prohanet pri nasledujicich orgiich. Ted tu sumi kompilace glibc a asi jeste chvilku chroupat bude.
Co je ovsem zajimavejsi je moje naivita.Jaksi sem nepocital s podstatou liveCD distribuce, ktera s tuposti read only mediu vlastni zapomina vse co sem ji minule naucil.
Ponekud kostrbate sem to "poresil" zkriplenim skriptu pro konfiguraci site natvrdo na me podminky a pridanim par dalsich prikazu pro nastaveni prostredi, takze po bootu rucne pripojim partisnu a pustim skript co jakz takz dodela zbytek. Ne ze by se mi to libilo, ale narychlo sem nic lepsiho nevymyslel.
Patranim po LFS livecd sem nasel cosi co se jmenuje nALFS - interactive, ncurses-based application used for parsing the ALFS profiles (simple instructions in XML) and doing various things, coz by udajne pomohlo - vytvorit profil, ten ulozit na disketu a pak nacitat. Bohuzel to vypada prilis robustne na to abych se to ted chtel ucit a stejne nemam a uz nikdy nebudu mit disketovou mechaniku. Vy ji jeste montujete do novych pc? Proc? Nejak sem se posledni 3 roky obesel bez ni, a kvuli nejakymu nalfovi si ji porizovat nebudu. To nejde nejak ulozit ten ramdisk ci kam si to zapisuje na disk a pak ten obraz nacist pri dalsim startu? Ted dosla odpoved z mailling listu livecd, Tak prej nALFS nebo ~ reset the enviroment each time. hmm.
aaa glibc dokompilovano, durazne doporucuji udelat test, tedy make check a chroustame dal. Pristi session muzu zahajit stylove s #include
Tiskni
Sdílej:
SPECFILE=`gcc --print-file specs` && sed 's@ /lib/ld-linux.so.2@ /tools/lib/ld-linux.so.2@g' \ $SPECFILE > tempspecfile && mv -f tempspecfile $SPECFILE && unset SPECFILEJe to po kompilaci Glibc.
v tento okamih uz mame "svoje gcc" a skript podstrkuje jinou cestu do specs souboru naseho gcc v /mnt/lfs/tools/lib/gcc ... a ne v /usr/lib/gcc .... livecd
autori to fakt s polopatismem neprehanej a jaksi nechavaji na ctenem ctenari aby se zorientoval a spravnym houstim adresaru se propletl. v noci se k tomu dostanu, tak uvidim jak pochodim.