Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Minule sem skončil s kompilací a instalací pomocného systému. Po několika dnech, při pokusu pokračovat v načaté práci, mne lfs dovedlo do temnot které zatím neprosvětlily paprsky mého poznání. Pravděpodobně budu muset zvolnit a cosi trošku nastudovat. Ale popořádku.
Minule jsem skončil s diskovým oddílem, kam jsem do adresáře tools zkompiloval několik nástrojů, pomocí kterých chci vybudovat funkční linuxový systém. Jde samozřejmě o gcc, assembler, linker, základní knihovny, hlavičky kernelu a pár dalších věcí.
Napřed je třeba vybrat si vlastní peklo a zvolit úroveň na které se bude pokračovat. Standard (hurt me plenty), využití všech možných optimalizačních nastavení flagů a přepínačů (hardcore) a kompilace a instalace systému nikoliv jako root ale specialní user install, kvůli lepší kontrole nad instalovanými věcmi (nightmare). Poslední dvě volby vedou dle autorů knihy k hlubšímu poznání systému za cenu "náhodných záhadných chyb, které často objevíte až dlouho po kompilaci příslušného tarballu." ) Děkuji, někdy příště, stačí mi hurt me plenty.
Protože cílem budování pomocného minisystému bylo odstínění od hostitelské distribuce (v mém případě LFS liveCD), přichází okamžik kdy ze stávajícího adersáře /lfs s nástroji a zdrojáky uděláte root svého nového systému, postavíte adresářovou strukturu a do ní začnete kompilovat finální systém.
A narazil jsem poprvé. před a po chrootu je třeba korektně nastavit a přimontovat filesystémy a zařízení. Používá se udev a spousta vychytávek okolo dev/pts, /dev/shm, ramfs a věci z proc a sys. Jeden kámen úrazu byl v tom, že vím prd jak to přesně funguje a druhý, že liveCD používá filesystémy dílem rozhozené po cd a dílem načtené do RAM. A po chrootu už sem nebyl schopen zjitit jak se dostanu k některým adresářům hostitelské distribuce původně někde v ramfs a samozřejmě přestaly v chrootnutém prostředí fungovat věci instalované zatím pouze na hostovi, tedy třeba vim. Což by ani tak nevadilo, protože pokud jsem se držel návodu, šlo všechno dobře. Po rebootu ale (bylo třeba zaplatit složenky a na livecd neni java nutná pro netbanking) už sem si nebyl jist, co všechno je třeba udělat znovu (přimountovaní virtual kernel filesystems, obecně operace kolem /dev) a co ne.
I udělal jsem to podle svého nejlepšího vědomí a schopností, tvářilo se to ok, zkompiloval sem glibc (skoro hodina), ale test suite skončila s chybou (neexistující cosi v /dev/xxx/). Instalace sice tvrdila, že moje nové glibc seems to be ok, ale test před kompilací dalších balíků (gcc a binutils) řekl že "my system has no more ptys", což je údajně špatně a autoři tvrdí že must be solved before continue a prej track back a correct Chyba ukazuje buď někam k /dev/pts a tty a nebo právě glibc (pt_chown). Amatérské pokusy o nápravu nevedly nikam, navíc sem si vrtáním do věcí okolo glibc rozhodil linker, kterej teď neukazuje do kam by měl ale někam do pryč, takže už configure skripty řvou jak pominutý.
Protože byla pokročilá noc, nechal sem toho. Buď začnu znovu od kompilace glibc, nebo do toho budu ještě chvilku šťourat. Nevíte někdo kde bych sehnal zajímavé čtivo k tématu, které jsem popatlal?
Tiskni
Sdílej:
mount -o bind /dev /mnt/new-root/dev
... Ale možná že si to už pamatuju blbě mount -t proc none /mnt/new-root/proc
proc on /proc type proc devpts on /dev/pts type devpts
mount --bind /proc/ /mnt/hda3/gentoo/krivanek/proc/ mount --bind /dev/ /mnt/hda3/gentoo/krivanek/dev/ mount --bind /tmp/krivanek/ /mnt/hda3/gentoo/krivanek/tmp/ mount --bind /usr/portage/ /mnt/hda3/gentoo/krivanek/usr/portage/ mount --bind /mnt/hda3/gentoo/distfiles/ /mnt/hda3/gentoo/krivanek/usr/portage/distfiles/