Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Posledný týždeň som zistil, že aj keď som viac-menej Linuxák, je potrebné vedieť aj niečo o protipóloch, teda o Microsoft produktoch. Čo ma k tomu doviedlo?
Pred týždňom aj niečo som začal pracovať v jednej nemenovanej firme, ktorá sa zaoberá spravovaním množstva serverov. Windows serverov, aby som bol presný. No čo, aj také skúsenosti sa mi zídu, peniaze potrebujem a v práci sa zatiaľ cítim dobre. Tento týždeň som skončil aj jeden kurz, Managing and Mantaining Windows 2003 Servers a musím sa priznať, že je dobré vedieť aj o takýchto veciach. Jednak to potrebujem pre svoju prácu a jednak mám sprostredkovaný osobný pohľad aj na túto problematiku. Uvedomil som si, že Microsoft produkty nie sú až také hrozné, ako som si niekedy predstavoval. Teraz už viem, že Win 2k3 server sa dá použiť aj na production záležitosti a v niektorých veciach aj jednoduchšie ako *nix riešenia.
Odporúčam aj ostatným Linuxákom, aby aspoň nakukli do problematiky Win serverov, získajú tak o serverových OS širší obzor a môžu si upraviť svoj názor. Ja som získal nové poznatky, ale aj tak sa budem držať Linuxu, prirástol mi k srdcu ;)
Tiskni
Sdílej:
I to je cesta, jak neusnout na vavřínech.
Mno, všetko má svoje pre a proti, aj win2k3, aj Linux. Výhodou Win2k3 je jeho user/admin friendly prostredie (aj tak to je vec vkusu) a celkom logické ovládanie. Stabilita je diskutabilná. I keď v prvý deň školenia, 10 minút po začatí začal lektorovi notebook s PDC a dvoma virtual PC kus blbnúť a bolo treba reštart, počas celého týždňa sa pracovalo bez sebemenších problémov. V robote musíme skoro každé ráno reštartovať jednu službu, ktorá spôsobuje pomalé odozvy jednej webcommerce aplikície a podobné veci, ale také veci sa niekedy stanú aj v iných OS. Každopádne, je na samotnom adminovi, čomu dá prednosť. Reálne nasadenie odhalí dobré a zlé stránky každého systému...
Reálne nasadenie odhalí dobré a zlé stránky každého systému...
Souhlasím. Přece jen ale se mi zdá linux transparentnější, víc mu jde nahlédnout do "střev", čili i lépe lze dohledat nějaké chyby.