Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Posledný týždeň som zistil, že aj keď som viac-menej Linuxák, je potrebné vedieť aj niečo o protipóloch, teda o Microsoft produktoch. Čo ma k tomu doviedlo?
Pred týždňom aj niečo som začal pracovať v jednej nemenovanej firme, ktorá sa zaoberá spravovaním množstva serverov. Windows serverov, aby som bol presný. No čo, aj také skúsenosti sa mi zídu, peniaze potrebujem a v práci sa zatiaľ cítim dobre. Tento týždeň som skončil aj jeden kurz, Managing and Mantaining Windows 2003 Servers a musím sa priznať, že je dobré vedieť aj o takýchto veciach. Jednak to potrebujem pre svoju prácu a jednak mám sprostredkovaný osobný pohľad aj na túto problematiku. Uvedomil som si, že Microsoft produkty nie sú až také hrozné, ako som si niekedy predstavoval. Teraz už viem, že Win 2k3 server sa dá použiť aj na production záležitosti a v niektorých veciach aj jednoduchšie ako *nix riešenia.
Odporúčam aj ostatným Linuxákom, aby aspoň nakukli do problematiky Win serverov, získajú tak o serverových OS širší obzor a môžu si upraviť svoj názor. Ja som získal nové poznatky, ale aj tak sa budem držať Linuxu, prirástol mi k srdcu ;)
Tiskni
Sdílej:
I to je cesta, jak neusnout na vavřínech.
Mno, všetko má svoje pre a proti, aj win2k3, aj Linux. Výhodou Win2k3 je jeho user/admin friendly prostredie (aj tak to je vec vkusu) a celkom logické ovládanie. Stabilita je diskutabilná. I keď v prvý deň školenia, 10 minút po začatí začal lektorovi notebook s PDC a dvoma virtual PC kus blbnúť a bolo treba reštart, počas celého týždňa sa pracovalo bez sebemenších problémov. V robote musíme skoro každé ráno reštartovať jednu službu, ktorá spôsobuje pomalé odozvy jednej webcommerce aplikície a podobné veci, ale také veci sa niekedy stanú aj v iných OS. Každopádne, je na samotnom adminovi, čomu dá prednosť. Reálne nasadenie odhalí dobré a zlé stránky každého systému...
Reálne nasadenie odhalí dobré a zlé stránky každého systému...
Souhlasím. Přece jen ale se mi zdá linux transparentnější, víc mu jde nahlédnout do "střev", čili i lépe lze dohledat nějaké chyby.