Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Predchvíľou som zažil mierne stresovú situáciu, za ktorú sa ani náhodou nehanbím, lebo sa môže stať kľudne hocikomu :)
Kolegyňa sa vydávala a ako to už býva zvykom, zmena mena bola nevyhnutná. Z toho vyplýva aj zmena mailovej schránky a podobne. Hneď som sa teda s chuťou pustil do vytvárania nového konta, presúvania súborov v /home medzi kontami, až kým som neprišiel k zmene vlastníckych práv. Jedna hviezdička hore-dole a dokáže to narobiť peknú paseku v podobe celého /home adresára, ktorý vlastní jedna osoba (a nie je to root ). Päť sekúnd po tomto osudovom momente sa rozzvonil telefón a ja som jednou rukou vysvetľoval ľuďom cez telefón, že maily nepôjdu asi 10 minút a druhou rukou som už písal perlovský skript, ktorý to všetko opraví.
#!/usr/bin/perl -w use strict; my $subor; my $prikaz; opendir(DIR,"/home"); while (defined($subor = readdir(DIR))) { $prikaz="chown -R ".$subor.":".$subor." /home/".$subor."/\n"; system($prikaz); }
Čo z toho vypláva? Dvakrát meraj a raz rež a nikdy nechoď do práce s chuťou, lebo sa ti to vypomstí. A nehanbím sa za to, že som urobil chybu, učím sa aj na vlastných chybách. Chyba bola tak či tak vyriešená za 10 minút.
Tiskni
Sdílej:
$ cd /home; for i in *; do chown -R $i.$i $i; done
xargs
?