Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
aptitude update && aptitude safe-upgrade
bo yum update
. Když to je čistě moje záležitost, tak podle potřeb, nejvíce paludis -s && paludis -i everything
.
To lze teď, vyšel nový stable. Ale jak to vyřešit v momentě, kdy vydání Stable už bylo dávno a kernel nepodporuje HW?
to lze v případe Openoffice, né v případě, že kernel ani nenabootuje
Pouzit Stable a prelozit si vlastni jadro.
Pulverze.
Bezpecnejsi jsou pochopitelne (z hlediska zabezpeceni serveru ne z pohledu dostupnosti sluzeb) rolling updates.Fakt jo? Na to kolega přišel jak? Asi nikdy neslyšel o backportu oprav, co?
... za předpokladu že chceme mít aspoň trochu aktuální SW ...
Přesně tak. Na serveru požaduju hlavně bezpečnostní záplaty. Do velkých upgrade SW bych se naopak na produkční mašině moc nehrnul. Jsou případy, že např. po nadšeném upgrade PHP (nebo i jiného kousku software) přestala pracovat webová apliakce na tomto serveru běžící. Po následném downgradu zase vše v pořádku. Nejsem zastánce např. násílného míchání balíčků. Pokud mi k provozu stačí to, co je v distribuci, tak nevidím žádný rozumný důvod.
Tiskni
Sdílej: