Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Práva na soubory a adresáře, aneb co je tvoje je i moje a co je moje do toho ti nic není.
Zobrazení práv na soubory a adresáře:
Použijte příkaz ls -la. Výsledek:
ls -la ... drwxr-xr-x 2 root other 512 pro 25 00:28 .sshtzn: d = je to adresář, vlastníkem je root, skupina other. První skupina písmen rwx jsou práva pro vlastníka, druhá skupina písmen r-x jsou práva pro skupinu a třetí jsou práva pro zbytek světa. Výsledkem je, že root smí číst, zapisovat a procházet, a skupina se zbytkem světa jen číst a procházet.
Změna vlastníka:
chown user soubor chown -R user adresar-R znamená rekurzivně, tj. i pro obsah, lze použít i bez -R.
Změna vlastníka a skupiny současně:
chown user:skupina soubor chown -R user1:skupina1 adresar
Změna práv bez změny skupiny nebo vlastníka:
Pokud Vám nastavení vlastníka a skupiny vyhovuje, ale potřebujete změnit práva tak použijte příkaz chmod. Prováděné změny lze vyjadřovat písemě a číselně.
Čísla jsou z rozsahu 0 až 7 a když si to celé představíte binárně, tak to dává smysl. Pořadí rwx je dané. Takže tam kde jsou jedničky, tam je i písmenko. A když si binárně zapsaná čísla převedete do desítkové soustavy, vyjdou vám čísla, pomocí kterých změníte práva.
dec práva binárně 0 --- 000 1 --x 001 2 -w- 010 3 -wx 011 4 r-- 100 5 r-x 101 6 rw- 110 7 rwx 111vlastně se nejedna o nic složitého :)
rwx rwx rwx vlastníka skupinu ostatnítj. příkaz chmod 775 nastaví souboru práva rwxrwxr-x, chmod 500 nastaví r-x------. Mno snad to pochopil každý. Tak to byla číselná změna. Ještě je možné měnit práva pomocí písmenek. u = vlastník g = skupina o = ostatní takže chmod u+rw,g-rw,o-rwx nastaví vlastníkovi práva pro čtení a zápis, skupině odere tato práva a pro ostatní nastaví práva ---. Jednotlivé skupiny se oddělují čárkou.
Speciální práva - setuid, setgid, sticky bit
Setuid - pokud je nastaveno na spustitelný soubor, tak výsledný proces, který z programu bude po jeho spuštění běží s právy vlastníka souboru místo toho aby běžel s právy uživatele, který ho spustil. Například:
ls -la /usr/bin/su -r-sr-xr-x 1 root sys 21960 May 11 2004 /usr/bin/sus místo x znamená setuid bit. To znamená, že pokud jako user zavolám program su, tak se ve skutečnosti spustí pod rootem. viz toto: spustil jsem jako user a výsledek:
user@demo-249 # ps -ef | grep su root 3020 3003 0 19:46:33 pts/1 0:00 su - user 3021 3006 0 19:46:37 pts/2 0:00 grep sunastavení suid bitu: chmod 4700 spustitelny_soubor vyhledání všech souborů na disku s suid bitem: find / -perm 4000 setgid - analogicky stejné jako setuid, akorát je závislé na skupině.
ls -la /usr/bin/mail -r-x--s--x 1 root mail 61416 Oct 21 2004 /usr/bin/mailTo znamená, že program bude spuštěn s právy skupiny mail. Nastavení guid bitu: chmod 2555 spustitelny_soubor setgid bit může mít ještě jedno zajímavé použití a to pokud je nastaven na adresář, tak všechny nové objekty, které jsou v tomto adresáři vytvořené mají místo skupiny uživatele skupinu nadřazeného adresáře. nastavení chmod g+s adresar Sticky bit se používá v adresářích, do kterých může zapisovat každý, ale není žádoucí aby zde každý mohl mazat i soubory, které mu nepatří. Smazat takový soubor může root, nebo vlastník.
ls -la /tmp/ drwxrwxrwt 7 root sys 559 Feb 21 21:18 .Sticky bit je zde označen písmenem t. nastavení chmod 1755 adresar. Jak vidíte, nastavení práv je poměrně hrubé. Pro jemnější rozlišení lze použít ACLs - Access Control Lists. O tom zas někdy potom...
Tiskni
Sdílej:
Kandidát do faq.
vlastně se nejedna o nic složitého :) a tato práva se 3x opakují pro: rwx rwx rwx skupinu vlastníka ostatníNemělo by to být spíše :
rwx rwx rwx vlastníka skupinu ostatníZdar Max
Dyť ve faq se dá opravovat, čili to už by se dodělalo.
find . -type d -exec chmod ug+s '{}' \;