Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Práva na soubory a adresáře, aneb co je tvoje je i moje a co je moje do toho ti nic není.
Zobrazení práv na soubory a adresáře:
Použijte příkaz ls -la. Výsledek:
ls -la ... drwxr-xr-x 2 root other 512 pro 25 00:28 .sshtzn: d = je to adresář, vlastníkem je root, skupina other. První skupina písmen rwx jsou práva pro vlastníka, druhá skupina písmen r-x jsou práva pro skupinu a třetí jsou práva pro zbytek světa. Výsledkem je, že root smí číst, zapisovat a procházet, a skupina se zbytkem světa jen číst a procházet.
Změna vlastníka:
chown user soubor chown -R user adresar-R znamená rekurzivně, tj. i pro obsah, lze použít i bez -R.
Změna vlastníka a skupiny současně:
chown user:skupina soubor chown -R user1:skupina1 adresar
Změna práv bez změny skupiny nebo vlastníka:
Pokud Vám nastavení vlastníka a skupiny vyhovuje, ale potřebujete změnit práva tak použijte příkaz chmod. Prováděné změny lze vyjadřovat písemě a číselně.
Čísla jsou z rozsahu 0 až 7 a když si to celé představíte binárně, tak to dává smysl. Pořadí rwx je dané. Takže tam kde jsou jedničky, tam je i písmenko. A když si binárně zapsaná čísla převedete do desítkové soustavy, vyjdou vám čísla, pomocí kterých změníte práva.
dec práva binárně 0 --- 000 1 --x 001 2 -w- 010 3 -wx 011 4 r-- 100 5 r-x 101 6 rw- 110 7 rwx 111vlastně se nejedna o nic složitého :)
rwx rwx rwx vlastníka skupinu ostatnítj. příkaz chmod 775 nastaví souboru práva rwxrwxr-x, chmod 500 nastaví r-x------. Mno snad to pochopil každý. Tak to byla číselná změna. Ještě je možné měnit práva pomocí písmenek. u = vlastník g = skupina o = ostatní takže chmod u+rw,g-rw,o-rwx nastaví vlastníkovi práva pro čtení a zápis, skupině odere tato práva a pro ostatní nastaví práva ---. Jednotlivé skupiny se oddělují čárkou.
Speciální práva - setuid, setgid, sticky bit
Setuid - pokud je nastaveno na spustitelný soubor, tak výsledný proces, který z programu bude po jeho spuštění běží s právy vlastníka souboru místo toho aby běžel s právy uživatele, který ho spustil. Například:
ls -la /usr/bin/su -r-sr-xr-x 1 root sys 21960 May 11 2004 /usr/bin/sus místo x znamená setuid bit. To znamená, že pokud jako user zavolám program su, tak se ve skutečnosti spustí pod rootem. viz toto: spustil jsem jako user a výsledek:
user@demo-249 # ps -ef | grep su root 3020 3003 0 19:46:33 pts/1 0:00 su - user 3021 3006 0 19:46:37 pts/2 0:00 grep sunastavení suid bitu: chmod 4700 spustitelny_soubor vyhledání všech souborů na disku s suid bitem: find / -perm 4000 setgid - analogicky stejné jako setuid, akorát je závislé na skupině.
ls -la /usr/bin/mail -r-x--s--x 1 root mail 61416 Oct 21 2004 /usr/bin/mailTo znamená, že program bude spuštěn s právy skupiny mail. Nastavení guid bitu: chmod 2555 spustitelny_soubor setgid bit může mít ještě jedno zajímavé použití a to pokud je nastaven na adresář, tak všechny nové objekty, které jsou v tomto adresáři vytvořené mají místo skupiny uživatele skupinu nadřazeného adresáře. nastavení chmod g+s adresar Sticky bit se používá v adresářích, do kterých může zapisovat každý, ale není žádoucí aby zde každý mohl mazat i soubory, které mu nepatří. Smazat takový soubor může root, nebo vlastník.
ls -la /tmp/ drwxrwxrwt 7 root sys 559 Feb 21 21:18 .Sticky bit je zde označen písmenem t. nastavení chmod 1755 adresar. Jak vidíte, nastavení práv je poměrně hrubé. Pro jemnější rozlišení lze použít ACLs - Access Control Lists. O tom zas někdy potom...
Tiskni
Sdílej:
Kandidát do faq.
vlastně se nejedna o nic složitého :) a tato práva se 3x opakují pro: rwx rwx rwx skupinu vlastníka ostatníNemělo by to být spíše :
rwx rwx rwx vlastníka skupinu ostatníZdar Max
Dyť ve faq se dá opravovat, čili to už by se dodělalo.
find . -type d -exec chmod ug+s '{}' \;