Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
ACL práva nastupují na scénu pokud potřebujete vyřešit práva, ale standardní metody pomocí vlastníka, skupiny a ostatních už na to nestačí. ACLka fungují téměř napříč politickým spektrem, takže jejich podpora je skoro ve všech (né-li ve všech) UNIXech resp. filesystémech.
Pomocí ACL práv se ke standardním právům přidají práva pro další uživatele nebo skupiny a také maska. Maska určuje maximální možná práva, která může dostat uživatel nebo skupina definovaná v ACL. Maska se nevztahuje na vlastníka. Změnou masky souboru můžete naráz všem definovaným ALC uživatelům a skupinám zatrhnout všechny přístupy.
Pomocí getfacl soubor vypíšete práva na soubor. Jak můžete vidět na příkladu, soubor jsem vytvořil pod uživatelem root, ostatní mají možnost pouze číst.
root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- group::r-- #effective:r-- mask:r-- other:r--Teď nastavím uživateli uzivatel práva pro čtení a zápis.
root@demo-141 # setfacl -m user:uzivatel:6 soubor root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- user:uzivatel:rw- #effective:r-- group::r-- #effective:r-- mask:r-- other:r--Nastavení proběhlo, ale efektivní práva jsou stále jen pro čtení a to z důvodu nastavené masky. Ponastavíme tedy masku na rw-.
root@demo-141 # setfacl -m m:6 soubor root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- user:uzivatel:rw- #effective:rw- group::r-- #effective:r-- mask:rw- other:r--Tak a teď je vidět, že efektivní práva jsou rw-, tj. je možný i zápis, a to vše bez toho, aby uzivatel soubor vlastnil, nebo měl přes svou skupinu práva na zápis.
Jak poznám, že je na souboru použito ACL?
Z dlouhé výpisu tj. příkaz ls -l.
root@demo-141 # ls -l -rw-r--r--+ 1 root other 19 Feb 23 20:34 souborKoncové + značí použití ACL práv.
Jak smazat nastavené ACL?
Použitím příkazu setfacl -d ACL_zaznam soubor
root@demo-141 # getfacl soubor ..... user:uzivatel:rw- #effective:rw- user:user:rw- #effective:rw- .....Takže uživatel s loginem user má aktuálně přidělená práva čtení a zápisu. Příkazem setfacl -d u:user soubor mu všechna přidělená práva odstraním a uživatel přestane existovat v ACL záznamu.
Nastavení všech práv najednou.
Pokud chcete nastavit práva souboru pomocí jednoho příkazu, je to možné...
root@demo-141 # setfacl -s user::r--,group::---,other:---,mask:rw-,user:uzivatel:rw- fileJe to trochu tasemnice, ale celkem jasná. Pozor na zdvojené dvojtečky. Výsledek:
root@demo-141 # getfacl file # file: file # owner: root # group: other user::r-- user:uzivatel:rw- #effective:rw- group::--- #effective:--- mask:rw- other:---Ke stejnému výsledku můžeme také dojít číselným nastavením práv.
setfacl -s user::4,group::0,other:0,mask:6,user:uzivatel:6 file
Přenesení práv z jednoho souboru na druhý:
Přečtená práva přes | přeneseme na vstup setfacl a nastavíme na soubor s názvem file.
root@demo-141 # getfacl soubor | setfacl -f - filePokud chcete práva nejdříve uložit do souboru a pak tento soubor zvolit jako zdroj, není problém. Nejdříve přesměrujeme do souboru nastavená práva:
getfacl soubor > soubor_pravA tyto pak aplikujeme na vybrané soubory:
root@demo-141 # setfacl -f soubor_prav soubor soubor1 soubor2
Závěr:
Na Solarisu plně funkční, u jiných systémů je možné, že bude nutné zapnout podporu ACL při mountování filesystemu. Pokud to neuděláte, soubory budou mít pouze práva, která mají standardně a také se tak budou chovat...
Tiskni
Sdílej:
Pokud ale pouzivate LFS ........tak je to taky naprosto v pohodě, protože jde o snadnou kompilaci, jako je každá druhá.
setfacl
přepínač -x
. Přepínač -d
se používá, pokud chcete u adresáře pracovat s default ACL místo normálního.
-x
není, ale u mého Debianu je...
star
ano.
ACL jsou buď uloženy přímo ve struktuře filesystému který s nimi počítá, nebo v "extended attributes" (to je případ většiny filesystémů na linuxu 2.6). Přesun v rámci filesystému není problém (to je koneckonců jen volání jádra). Kopírování problém je, pokud patřičný kopírovací program neumí s ACL pracovat (pro cp
existuje patch, už to v diskusi padlo).
Pokud se filesystém namountuje pod systémem který je nepodporuje (pokud to tedy vůbec jde, tedy vesměs o ext2/ext3/reiser), tak se při manipulaci se soubory (mv, cp) mohou ACL ztratit.