Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
chtel bych vam predstavit novou feature v Gentoo Linuxu, je to super vec
pouzivam klasicke gentoo-sources - tedy distribucni jaderko. potom dam
make oldconfig make menuconfig #podivam se co je noveho make all && make modules_install && make install
po zadani make install, mi to vypise seznam balicku, ktere musim reemergnout, protoze instaluji urcite veci do jadra, a s novym jadrem by nefungovali
pekna feature, zejo, akorad ze zadna takova neni a ja bych ji tak vyuzil...
posledni dobou mi zacal padat Xserver (pri odhlasovani), nemel sem absolutne cas neco resit a az dneska sem kouknul do logu - no samozrejme - nemohl nacist modul fglrx. zajimave je, ze nastartuje bez problemu, restart (odhlaseni) mu dela problemy. po odhlaseni stale bezi kdm (XDCMP), ale xserver ne.
... ja hlava zapometliva
Pereme se o pocitac 2 a uz me to nebavi. Chtel bych druhy, ale je to moc drahe. Tak me napadlo - kdyz uz je ten linux tak super - ze by na 1 pocitaci pracovali dva lidi.
Predstavuji si pripojit k pocitaci druhy crt monitor (pres kovertor z dvi) a dalsi usb mys a usb klavesnici. Na tom "terminalu" chci provozovat jenom Xka - zdnou konzoli tam nepotrebuju - a samozrejmne bude prihlasen jiny uzivatel nez na "hlavnim" monitoru.
A ted to hlavni... bude tohle fungovat??? nebo je potreba nejak opatchovat kernel, nebo neco jineho... Me se zda ze by melo, proste v konfiguraku Xek uvedu pro druhy display jine zarizeni klavesnice a mysaka.
a jeste se tedy ptam - je tohle realizovatelne (pocitac ma urcite dostatecny vykon na to aby utahnul 2 lidi)