Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to asi o osobní preferenci. Mně se trafopáječkou pájí blbě.Jde o to se to naučit. Když to člověk neumí, tak se to skutečně dělá blbě. Možná zním kousavě, ale nemyslím to tak - v životě jsem viděl lidi, co se to nikdy nenaučili a taky preferovali všemožné alternativní páječky, od plynových po pájecí stanice. Přitom to celé bylo o impulzním PWM, kterým jsi schopný když to umíš dost precizně dávkovat patřičný výkon. Samozřejmě to ještě komplikuje délka očka, která má na výkon docela brutální vliv.
Další věc je, že AFAIK spousta trafopáječek není ošetřená proti napěťovým spičkám při vypínání, tj. může ti to zrakvit CMOSy.To je pravda. Osobně jsem to řešil většinou instalací patice, protože stejně jsem často čipy kanibalizoval na další projekty a cena patice je asi korunu padesát.
Koupil jsem před časem tuhle páječku a přide mi zcela ok (ale nejsem náročnej, pájím celkem málokdy).Já můžu doporučit ERS 50. Vyrábí se to už někdy od dob komunismu prakticky beze změny a na aukru se dá sehnat okolo pětistovky. Patří k těm věcem, které potom můžeš odkázat ještě vnoučatům a výkonově je na tom dobře.
Jde o to se to naučit. Když to člověk neumí, tak se to skutečně dělá blbě. Možná zním kousavě, ale nemyslím to tak - v životě jsem viděl lidi, co se to nikdy nenaučili a taky preferovali všemožné alternativní páječky, od plynových po pájecí stanice. Přitom to celé bylo o impulzním PWM, kterým jsi schopný když to umíš dost precizně dávkovat patřičný výkon.Jo já věřim, že to jde, a jsem schopen pracovat i s trafopáječkou, akorát to nepreferuju... Připomíná mi to naši debatu o code completion na ircu, akorát tentokrát obráceně
Já můžu doporučit ERS 50.Jo, ty jsme měli v radioklubu, když jsem tam ještě chodil kdysi dávno... Ty byly fajn. Pak tak byly nějaký novější co se prodávaly jako stavebnice a taky byly dobrý.
To samozřejmě umím a dělám. Řeč byla o výměně -- jak to mikropájkou odstranit?No, tak v zásadě jde to tak, že prohřeješ jednu nebo několik málo nožiček a pinzetou ji/je vychýlíš trošku nahoru. Samozřejmě ale pak je celkem velká pravděpodobnost, že se nějaká nožička ulomí, takže se to moc nedá doporučit...
Nikoliv zaostalou ostrovní hatmatilku existující v řadě natolik odlišných dialektů, že si její rodilí mluvčí neporozumí ani mezi sebou, natož s ostatními.Podle posledník testů IETLS mám AJ na úrovni rodilého mluvčího (band 8,5), setkal jsem se snad se všemi rodilými mluvčími angličtiny ze všech koútů světa a fakt jsem všem rozuměl, z různých částí US, různých částí UK, Austrálie i spousty 3. zemí, které nemají AJ jako primární jazyk. Zato porozumět slovákům, nebo polákům je docela problém a hlavně v případě slováků mě to i neskutečně irituje; poláci se alespoň netváří divně, když přejdeš na AJ. A mimochodem, AJ jsem se nikdy nijak zvlášť neučil, to co probíhalo ve škole a dá se považovat za učení byla spíše parodie. Stačí konzumovat obsah v tom jazyce, komunikovat a není problém.
A podle tvého měřítka je ještě mnohem víc lidský jazyk arabštinaMyslíš že je na světě více lidí, kteří umí Arabsky, než Anglicky?
Stačí konzumovat obsah v těch jazycíchA oni nějaký kvalitní obsah vhodný konzumace mají?
Arabsky se dorozumíš ve značné části světa, například v severní a západní Evropě. A třeba ve Francii rozhodně lépe než anglickyMyslím, že jsem v těch zemích strávil víc času než ty, a AJ nebyla problém ani s komunitou imigrantů.![]()
Doporučuji používat věčný hrot. Jednou jsem ho koupil a od té doby se mi ho nepodařilo upálit.Tipol by som si, že tak vznikol jeho názov
Here is a question for the crowd. When there is a post written in English on a Czech website visited almost exclusively by people who understand Czech, are we supposed to have the followup discussion in English anyway?Ich denke что да ...
When there is a post written in English on a Czech website visited almost exclusively by people who understand Czech, are we supposed to have the followup discussion in English anyway?I don't think so. My take on this is that I'll eventually have to host my blog elsewhere and once that happens, I'll lose most of the Czech readers. All that'd be left to gain any relevant feedback or promote some of my thoughts would be to post it to mostly English-speaking communities. At the same time, most of the people here understand English at least to some degree. I get a much larger potential audience for a little bit of extra effort (and practice my English doing it). Discussing in English only makes sense if we want people who don't speak Czech understand it too. I don't see it particularly important here (even the buttons to reply to a comment are labeled in Czech), so use whatever language you want.
One thing that strikes me as a possible problem is the voltage drop as the AA batteries discharge. This could seriously limit the usable capacity of the batteries that can be used to actually charge the phone.That's a good point and one that worries me too. I'll see how bad it gets and try to figure out a solution if necessary.
Co takhle psát jazykem, který autor ovládá?
Užívám asi půl roku:
GP Charge AnyWayKoupil jsem přímo z čínského e-hopu. Bylo levnější a bral jsem i jiná udělátka. Já mám v nich aku GP ReCyko+ 2050mAh AlwaysReady. Ale mám i samostané tužkové AAA GP ReCyko+ Pro a není problém. Možná bude k sehnání i bez aku a užívat něco od Panasonic Eneloop.
Další odkazy, ale ceny střílí od boku. Co mám já přímo z čínského e-shopu, tak loni vyšlo asi na 300 Kč.
Jinak tyto krabičky v čínských e-shopech vyjdou na pár korun. A lze je použít jako svítidlo.
Nedalo mi, ale jinak je mi šum a fuk:
O oxidaci slyším poprvé. Cínu vadí mráz, ale až po desetiletích.
Kdysi jsem pracoval ve firmě, kde na cínové vlně pájeli osazené tišťáky. Kalafunu neužívali, jen 'smáčecí olej', dokonce docela normální olej na smažení (tehdy se olejem zabraňuje za vysokých teplot povrchové oxidace roztaveného cínu). Na konci vše důkladně očistili kartáčováním v perchlorové lázni. Čili kalafuna má upletnění jen ve chvíli vysokých teplot v momentě pájení.
Tehdá ještě cín obsahoval olovo.
Ono mně teda popravdě přijde, že na tom pájení dělám blbě úplně všechno od začátku do konce a když se mi většinou tak na ten druhý nebo třetí pokus povede udělat spoj, který drží, tak to na mě působí spíš jako náhoda.Jak nanášíš pájku? Občas začátečníci dělaj to, že přikládají pájku současně s páječkou, tj. když ještě není spoj pořádně prohřátej. Případně dokonce občas někdo nejdříve nanáší pájku na páječku a následně hrot omlatlaný v pájce přikládá na spoj pod dojmem, že páječkou se má nanášet pájka.
Jenže horký cín po chvíli oxiduje a drolí se!Při správném pájení trafačkou se ti tohle nestane, protože ji zapneš přesně tak jak potřebuješ a proto se horký cín nijak zbytečně nevyskytuje.
Případně dokonce občas někdo nejdříve nanáší pájku na páječku a následně hrot omlatlaný v pájce přikládá na spoj pod dojmem, že páječkou se má nanášet pájka.Tak přesně tenhle postup se mi osvědčil úplně nejvíc. Navíc jsem ještě vždycky horké očko s pájkou strčil do kalafuny. I když jsem v tomhle víceméně samouk, tak mám takový matný pocit, že mi tohle dokonce kdysi někdo poradil.
Případně dokonce občas někdo nejdříve nanáší pájku na páječku a následně hrot omlatlaný v pájce přikládá na spoj pod dojmem, že páječkou se má nanášet pájka.Dělám to přesně tak. Přiložím páječku k cínu, nahřeju jí tak, aby se k ní ten cín přichytl, chvíli počkám, přiložím ke spoji, zahřeju, pustím. Abych mohl pájku přikládat ke spoji, potřeboval bych třetí ruku (nebo aspoň něco jako svěrák). Je to hodně špatně?
Zásadní problém asi je, že jsem pak přidal zbytečně moc cínu, pročež tam vznikla ta hrudka, kterou zmiňoval Jenda.Odsávačka je dobrá věc. Případně můžeš tu věc nahřát, a když je ta bakule cínu dostatečně nahřátá, jebnout s tím o stůl.
Kdyz jsme u tech AA baterii, tak by se nekomu mohl hodit jejich test: nejlepsi-baterie.cz
Chvalim za text v anglictine a na kritiky typu "kdyz to poradne neumis tak nepis" se vykasli!K tomu by pomohlo mít i polohovatelný/vysoký stůl, aby na to člověk koukal spíš zboku než shora. Používáte to někdo nebo jste nad pájením shrbení nad normálním stolem?
To druhé patro je dobrý nápad, dík. Stůl mám věčně plný, tak by to vyřešilo rovnou dva problémy – stačí, když na něm bude místo na ty nožičky :-)
Používám, ale ne na pájení.K tomu by pomohlo mít i polohovatelný/vysoký stůl, aby na to člověk koukal spíš zboku než shora. Používáte to někdo nebo jste nad pájením shrbení nad normálním stolem?
Tiskni
Sdílej: