Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V nedávno publikovaném rozhovoru s RMS padla i otázka, zda by porušení GPL mělo být odsouzeno jako neetické, nebo i právně postihováno. RMS odpověděl odkazem na svoji esej Pragmatic Idealism. Chápu, že cílem reakce na porušení GPL je dosáhnout jejího dodatečného dodržení a to i třeba pod pohružkou soudního sporu. Strana, která GPL porušila, potom svůj software buď stáhne nebo zveřejní pod GPL, aby se podřídila jejím podmínkám.
Ale co když se z nějakého důvodu ten, kdo GPL porušuje, rozhodne v tom pokračovat i přes upozornění, že by to neměl dělat, a svůj software ani nezveřejní pod GPL ani ho nepřestane šířit? Mělo by se za porušení GPL jít do vězení?
Ve většině států má autor díla právo přesně určit pravidla, na jejichž základě se s jeho dílem smí nakládat, at už se jedná o literaturu, hudbu, film, výtvarné umění nebo software. Může třeba říct, že smíte jeho film vidět jen dvakrát, jen na tom a tom počítači, v takovou a takovou dobu, pod podmínkou zaplacení tolika a tolika peněz. Zamyslel jsem se nad tím, zda má k tomu autor kromě práva zákonného i právo morální, zda je oprávněné a etické takto šíření svého díla omezovat.