Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Není HP 550, jako HP 550, o čemž jsem se přesvědčil, když se mi na tomto notebooku nepodařilo zprovoznit bluetooth, ačkoliv podle mnoha dokumentů, které jsem našel různě po webu, měl fungovat bezproblémově out-of-the-box. Ukázalo se, že kromě dražší varianty s intel-based wifi a bluetooth (to je ta rovnou fungující), existuje levnější broadcom-based varianta, což je můj případ. Teď jsem ve fází, kdy wifi po určitém úsilí funguje, bluetooth stále jako by tam ani nebyl.
Posledně jsem psal o updatu firmware vypalovačky Teac DV-W516E přes Wine. Media značky Emgeton stále nezvládala, tak jsem zkusil osvědčenější Verbatim (DVD+R 16x), načež vypalování stále končilo na různých SCSI chybách a obzvláště iritující bylo, že mechanika ničila media i při pokusech o simulaci vypalování (v -dummy
módu), což jsem předtím považoval za nemožné. Zakoupil jsem proto externí mechaniku LG GSA-E60L, abych byl následně velmi nepříjemně překvapen zjištěním, že i na ní dochází při pokusu o vypálení DVD v programu wodim k přerušení procesu kvůli SCSI chybě a zničení media.
Moje DVD vypalovačka (Teac DV-W516E) bez problémů vypalovala jen CD media a z DVD medií dělala podtácky (nepříliš použitelné podtácky, protože nesají tekutinu), vyplivujíce jakousi chybu (většinou logical block address out of range nebo logical unit communication crc error). Dokonce bylo třeba vypnout DMA, jinak vypalovací program úplně zatuhl (zatížil CPU na 100% a bylo třeba ho zabít). Dělo se tak v programu wodim
(dříve cdrecord
) a jeho grafických nadstavbách i v linuxovém Neru. Přetrvalo to několik upgradů kernelu. Pravda, nezkoušel jsem jiná media, než Emgeton DVD+R. Leží mi jich doma dost velká hromada a nechtěl jsem je nevyužít, rozhodl jsem proto pro mnohými intenzivně doporučovaný upgrade firmware.
Každý člověk, kterého znám a který umí v potřebné míře zacházet s počítačem, má účet na ICQ. (Pravda, neznám moc lidí, ale zase ne extrémně málo.) Naproti tomu, ani jeden z nich (včetně těch počítačově gramotnějších, než jsem já), nemá účet na Jabberu, a nejsou nijak nevzdělaní nebo ignorantští. (Lidi s účtem na Jabberu vídám výhradně na tomto a podobně specializovaných portálech.)
Zdravím. Nene, nebudu tohle psát do diskuse, šup s tím do blogu; je tu moc škaredých (non-free) slovíček. Inu, octil jsem se v situaci, kdy potřebuju v prostředí GNU/Linuxu (na AMD64, aby to bylo zajímavější) číst a tisknout z několika poměrně bohatě strukturovaných a formátovaných dokumentů WordPerfectu 5.1 pro DOS. Samozřejmě jsem vyzkoušel několik možných řešení, ale výsledky ani jednoho z nich nebyly ideální.
Inu, pořídil jsem si první notebook v životě, jedná se o repasovaný IBM ThinkPad 600E (CPU PII 400 MHz, 128 MB RAM, 10 GB HDD, grafika NeoMagic :)) se zárukou prodlouženou na 12 měsíců a s repasovanou baterií, což jsou, pokud jsem to dobře pochopil, nové články v použitém pouzdře (krabičce, co já vím, jak se to jmenuje); výdrž má jako nová. Vzhledem k přítomnosti DVD-ROM jsem instaloval z DVD testing (frozen) Debian Etch (distribuční kernel 2.6.17-2-686). V tomto zápisku se hodlám rozhovořit o průběhu a výsledcích této činnosti.
Před časem jsem v podstatě jen tak z legrace vyzkoušel Fvwm a zatím u něj setrvávám, vynikající je zejména velká virtuální plocha, sestávající (ve výchozím nastavení) z 3x3 stránek. Vyhovuje mi zcela minimální konfigurace, nepřidával jsem si nikam žádné moduly, na ploše v současné době nic jako hodiny nebo pruh úloh nechci a nepotřebuji.
Dnes jsem provedl další z těžce nepravidelných (a proto ne vždy zcela bezproblémových) aktualizací své instalace Debianu Sid Amd64 pomocí tradičního apt-get update
, apt-get install apt apt-utils
, apt-get upgrade
a nakonec apt-get dist-upgrade
. Důsledkem posledního z kroků byla "záměna" Firefoxu za Iceweasel.
Odjakživa, tedy od přechodu na GNU/Linux, jsem se přihlašoval do textové konzole, ovšem poslední dobou jsem zřejmě jaksi zpohodlněl. Uvědomil jsem si, že nemá cenu, abych téměř vždy hned po přihlášení psal do shellu startx
, a rozhodl jsem se přejít ke grafickým správcům přihlášení. Po krátké úvaze a shlédnutí této a této diskuse jsem se rozhodl, že když používám Fluxbox a nepotřebuju v přihlašovacím okně tlačítka na volbu správce oken ani vypnutí, či dokonce restart počítače, je logické, abych měl XDM. Mnoho uživatelů prý používá KDM nebo GDM jen kvůli estetice, nepotřebují žádná tlačítka, jde jim jen o to, že výchozí přihlašovací okno XDM je hnusné a je obtížné na tom něco vylepšit.
Myslíte, že by měl ISP přistupovat neutrálně k jednotlivým protokolům i poté, co uživatel překročí FUP? (Ale jak se ukáže na konci, zlé věci jsou někdy k něčemu dobré.)
Zdravím všechny čtenáře. Původně jsem měl v úmyslu přispět s touto otázkou do diskusního fóra, ale je to vlastně několik podotázek a nechtěl jsem fórum zahlcovat.