V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Každý člověk, kterého znám a který umí v potřebné míře zacházet s počítačem, má účet na ICQ. (Pravda, neznám moc lidí, ale zase ne extrémně málo.) Naproti tomu, ani jeden z nich (včetně těch počítačově gramotnějších, než jsem já), nemá účet na Jabberu, a nejsou nijak nevzdělaní nebo ignorantští. (Lidi s účtem na Jabberu vídám výhradně na tomto a podobně specializovaných portálech.)
Proto mne napadá: máte někdo představu, kolik zhruba lidí v ČR používá Jabber ve srovnání s tím, kolik lidí používá ICQ? A to ne v řadách linuxáků, což není zrovna reprezentativní vzorek, nýbrž v řadách široké uživatelské veřejností? Nemyslím to jako provokaci nebo kritiku, jen by mě to opravdu zajímalo, protože má empirická zkušenost je skutečně extrémně polarizována v neprospěch Jabberu.
Tiskni
Sdílej:
Google Talk má pro mne jednu podstatnou nevýhodu: není pro linux!
Proč je to pro mne překážka šířit ho dál? Příklad:
W (windows user): proč ti nemůžu zavolat přes ICQ? Proč mi s tebou blbne posílání souborů přes ICQ?
J (já, linux user): protože ICQ je uzavřený protokol a je zcela závislý na jedné firmě. Ta neudělala klienta pro Linux, tedy ho nemohu používat a používám jeho náhrady. Ty nemohou umět totéž co originál, protože nemají přístup k orognální dokumentaci. Měl bys používat SW komunikující na nějakém otevřeném protokolu....
W: dobře, dobře, já tomu nerozumím. Co si mám nainstalovat?
J: nějakého Jabber klienta, třeba XXX.
W: ok, mám. Jak ti mohu zavolat?
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...
W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě. ICQ umí všechno. Windows Messenger (nevím jestli se tak jmenuje, ale prostě to od Microsoftu) umí také vše a navíc video. Řekni mi jeden program, který si nainstaluju a bude se mi kvůli tobě spouštět.
J: OK, třeba Google Talk.
W: jéé, ten je pěknej. A umí i hlas! Mmt, já ti teď zavolám?
J: ?
A co mám teď říct? že Jingle funguje a nefunguje? Protože se na tom ještě pracuje?
Jabber je super, ale řeší jen textové zprávy. Jingle zatím blbne.
A nakonec až bude, stejně bude takový klient zaostávat proti WM o video.
Když je problém s ICQ, řeším to vysvětlením, ale zatím nemůžu doporučit náhradu, protože Jabber klient pro takového usera nepřináší žádnou výhodu. A GoogleTalk, který by ho mohl zaujmout, by mne jako linuxáka zase jen ztrapnil. Bohužel
Stejně tak nemohu říci Skype, protože bych zase musel přiznat, že linuxová verze neumí video.
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...Na to můžeš zakroutit očima a říct: „Jakej program? Vzbuď se! Stačí telefon a můžeme si zadarmo volat i bez počítače.“W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě.
GTalk na Jabbim momentálně nemá. Rozhodně ne pro českého uživatele.Zrejme jste nepochopil, o co u GTalku jde. Jde o provazanost s Gmailem a dalsimi sluzbami od Googlu. Pokud je muj primarni e-mail na Gmailu, tak opravdu nevim, co mi chcete s Jabbimem nabidnout vice nez GTalk? (veskere logy chatu i maily dostupne kdekoliv chci v ramci jednoho IMHO velice produktivniho rozhrani, sdileni kontaktu mailu a GTalku, perfektni flashova online verze GTalku, diky ktere muzu plnohodnotne komunikovat kdekoliv potrebuju a take VoIP -- bohuzel jen na Windows, ale verim, ze to se zmeni. Kde na Jabbim najdu VoIP?) Nadavate na Google, ze nedodrzuje standard Jingle, ale pokud jsem se dobre dival na web XMPP, tak Jingle je uz 2 roky experimentalni specifikace. Myslite si, ze Google nejak pali, ze komunita ho neuznava? Co ma jako Google delat, kdyz komunita neni schopna dotahnout ani specifikaci do konce, natoz se prezentovat s nejakou kvalitni Jabber VoIP sluzbou. Vy si vazne myslite, ze Google bude sedet na zadku a cekat, az se nekdo milostive rozhodne, ze specifikaci dokonci a privede k zivotu?
perfektni flashova online verze GTalkuNení to flash, je to AJAX.
Spis mi prijde, ze jabber neni uplne tak "easy" tak se o nej zajima jenom jista skupina lidi napric spektrem populace