Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Každý člověk, kterého znám a který umí v potřebné míře zacházet s počítačem, má účet na ICQ. (Pravda, neznám moc lidí, ale zase ne extrémně málo.) Naproti tomu, ani jeden z nich (včetně těch počítačově gramotnějších, než jsem já), nemá účet na Jabberu, a nejsou nijak nevzdělaní nebo ignorantští. (Lidi s účtem na Jabberu vídám výhradně na tomto a podobně specializovaných portálech.)
Proto mne napadá: máte někdo představu, kolik zhruba lidí v ČR používá Jabber ve srovnání s tím, kolik lidí používá ICQ? A to ne v řadách linuxáků, což není zrovna reprezentativní vzorek, nýbrž v řadách široké uživatelské veřejností? Nemyslím to jako provokaci nebo kritiku, jen by mě to opravdu zajímalo, protože má empirická zkušenost je skutečně extrémně polarizována v neprospěch Jabberu.
Tiskni
Sdílej:
Google Talk má pro mne jednu podstatnou nevýhodu: není pro linux!
Proč je to pro mne překážka šířit ho dál? Příklad:
W (windows user): proč ti nemůžu zavolat přes ICQ? Proč mi s tebou blbne posílání souborů přes ICQ?
J (já, linux user): protože ICQ je uzavřený protokol a je zcela závislý na jedné firmě. Ta neudělala klienta pro Linux, tedy ho nemohu používat a používám jeho náhrady. Ty nemohou umět totéž co originál, protože nemají přístup k orognální dokumentaci. Měl bys používat SW komunikující na nějakém otevřeném protokolu....
W: dobře, dobře, já tomu nerozumím. Co si mám nainstalovat?
J: nějakého Jabber klienta, třeba XXX.
W: ok, mám. Jak ti mohu zavolat?
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...
W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě. ICQ umí všechno. Windows Messenger (nevím jestli se tak jmenuje, ale prostě to od Microsoftu) umí také vše a navíc video. Řekni mi jeden program, který si nainstaluju a bude se mi kvůli tobě spouštět.
J: OK, třeba Google Talk.
W: jéé, ten je pěknej. A umí i hlas! Mmt, já ti teď zavolám?
J: ?
A co mám teď říct? že Jingle funguje a nefunguje? Protože se na tom ještě pracuje?
Jabber je super, ale řeší jen textové zprávy. Jingle zatím blbne.
A nakonec až bude, stejně bude takový klient zaostávat proti WM o video.
Když je problém s ICQ, řeším to vysvětlením, ale zatím nemůžu doporučit náhradu, protože Jabber klient pro takového usera nepřináší žádnou výhodu. A GoogleTalk, který by ho mohl zaujmout, by mne jako linuxáka zase jen ztrapnil. Bohužel
Stejně tak nemohu říci Skype, protože bych zase musel přiznat, že linuxová verze neumí video.
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...Na to můžeš zakroutit očima a říct: „Jakej program? Vzbuď se! Stačí telefon a můžeme si zadarmo volat i bez počítače.“W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě.
GTalk na Jabbim momentálně nemá. Rozhodně ne pro českého uživatele.Zrejme jste nepochopil, o co u GTalku jde. Jde o provazanost s Gmailem a dalsimi sluzbami od Googlu. Pokud je muj primarni e-mail na Gmailu, tak opravdu nevim, co mi chcete s Jabbimem nabidnout vice nez GTalk? (veskere logy chatu i maily dostupne kdekoliv chci v ramci jednoho IMHO velice produktivniho rozhrani, sdileni kontaktu mailu a GTalku, perfektni flashova online verze GTalku, diky ktere muzu plnohodnotne komunikovat kdekoliv potrebuju a take VoIP -- bohuzel jen na Windows, ale verim, ze to se zmeni. Kde na Jabbim najdu VoIP?) Nadavate na Google, ze nedodrzuje standard Jingle, ale pokud jsem se dobre dival na web XMPP, tak Jingle je uz 2 roky experimentalni specifikace. Myslite si, ze Google nejak pali, ze komunita ho neuznava? Co ma jako Google delat, kdyz komunita neni schopna dotahnout ani specifikaci do konce, natoz se prezentovat s nejakou kvalitni Jabber VoIP sluzbou. Vy si vazne myslite, ze Google bude sedet na zadku a cekat, az se nekdo milostive rozhodne, ze specifikaci dokonci a privede k zivotu?
perfektni flashova online verze GTalkuNení to flash, je to AJAX.
Spis mi prijde, ze jabber neni uplne tak "easy" tak se o nej zajima jenom jista skupina lidi napric spektrem populace