Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dnes jsem provedl další z těžce nepravidelných (a proto ne vždy zcela bezproblémových) aktualizací své instalace Debianu Sid Amd64 pomocí tradičního apt-get update
, apt-get install apt apt-utils
, apt-get upgrade
a nakonec apt-get dist-upgrade
. Důsledkem posledního z kroků byla "záměna" Firefoxu za Iceweasel.
Musím konstatovat, že se to obešlo zcela bez problémů, pouze jsem přišel o uloženou session ze sessionsaveru, což nijak nesouvisí s IceWeaselem; je to důsledkem toho, že funkcionalita sessionsaveru je v nové verzi Firefoxu/Iceweaselu integrována do aplikace a nový sessionsaver (zatím) není. Podobně další změny, jako ta jaksi hezčí tlačítka či konrola pravopisu ve formulářích (strašně otravná věc), jsou důsledkem nové verze programu, nikoliv jeho přejmenování na Iceweasel.
Odlišného titulku okna bych si skoro ani nevšiml (vlastně jednoho slova v něm, většinu titulku okna prohlížeče většinou tvoří titulek zobrazené stránky, že), ikona ve windowlistu při přepínání oken nebyla mozillí už ani dlouho předtím, tedy je stejná jako dřív, a v systému zůstal symbolický odkaz se jménem firefox, takže je stále možné volat tento příkaz, není třeba měnit konfigurační soubory klávesových zkratek, uživatelských menu, ikon na ploše atd.
Shrnul bych to tak, že pravdu nejspíše měli ti, co tvrdili, že si změny v praxi nikdo skoro ani nevšimne. Moje uživatelská zkušenost rozhodně nedává za pravdu škarohlídům.
Update: IceWeasel se identifikuje ("useragent") takto: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US; rv:1.8.1) Gecko/20061024 Iceweasel/2.0 (Debian-2.0+dfsg-1)
Tiskni
Sdílej: