Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Dnes jsem provedl další z těžce nepravidelných (a proto ne vždy zcela bezproblémových) aktualizací své instalace Debianu Sid Amd64 pomocí tradičního apt-get update
, apt-get install apt apt-utils
, apt-get upgrade
a nakonec apt-get dist-upgrade
. Důsledkem posledního z kroků byla "záměna" Firefoxu za Iceweasel.
Musím konstatovat, že se to obešlo zcela bez problémů, pouze jsem přišel o uloženou session ze sessionsaveru, což nijak nesouvisí s IceWeaselem; je to důsledkem toho, že funkcionalita sessionsaveru je v nové verzi Firefoxu/Iceweaselu integrována do aplikace a nový sessionsaver (zatím) není. Podobně další změny, jako ta jaksi hezčí tlačítka či konrola pravopisu ve formulářích (strašně otravná věc), jsou důsledkem nové verze programu, nikoliv jeho přejmenování na Iceweasel.
Odlišného titulku okna bych si skoro ani nevšiml (vlastně jednoho slova v něm, většinu titulku okna prohlížeče většinou tvoří titulek zobrazené stránky, že), ikona ve windowlistu při přepínání oken nebyla mozillí už ani dlouho předtím, tedy je stejná jako dřív, a v systému zůstal symbolický odkaz se jménem firefox, takže je stále možné volat tento příkaz, není třeba měnit konfigurační soubory klávesových zkratek, uživatelských menu, ikon na ploše atd.
Shrnul bych to tak, že pravdu nejspíše měli ti, co tvrdili, že si změny v praxi nikdo skoro ani nevšimne. Moje uživatelská zkušenost rozhodně nedává za pravdu škarohlídům.
Update: IceWeasel se identifikuje ("useragent") takto: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US; rv:1.8.1) Gecko/20061024 Iceweasel/2.0 (Debian-2.0+dfsg-1)
Tiskni
Sdílej: