plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Myslíte, že by měl ISP přistupovat neutrálně k jednotlivým protokolům i poté, co uživatel překročí FUP? (Ale jak se ukáže na konci, zlé věci jsou někdy k něčemu dobré.)
Minulý měsíc jsem někdy během jeho posledního týdne vyčerpal datový limit 30 GB, po němž se mi drasticky sníží rychlost připojení z 4096/512kbps na 64/64kbps. Můj ISP je benevolentní a opatření nezavede, pokud používám jen "klasické" protokoly jako HTTP a FTP. Přes ně klidně můžu stáhnout dalších 5 GB dat a limit tím významně přetáhnout, přesto se FUP nezavede. Ovšem, jakmile pustím p2p, stačí na pár minut, zavede se FUP okamžitě. Přijde mi to jako porušení principu síťové neutrality znevýhodněním p2p oproti FTP a HTTP. Nicméně stěžovat si mohu leda na lampárně, neboť ISP mi může vždycky říct, že už to bylo po překročení limitu, takže bylo už čistě na něm, v jaký okamžik FUP zavede, a mám být ještě rád, že to neudělal hned. No jo, škoda. Myslíte, že s tím jde něco dělat? Nebo je to takhle v pořádku?
Abych se uklidnil, rozhodl jsem se, že si uklidím na desktopu a po zhruba dvou letech od přechodu z Windowmakeru na Fluxbox si ještě ulehčím útěkem k vynikajícímu evilwm. Je to přesně to, co jsem potřeboval. V porovnání s Fluxboxem sice nemá takové možnosti nastavení klávesových zkratek (jedině ve zdrojáku), ale když si věci, které potřebujete při startu GUI (co já vím, třeba uxterm -e centericq-utf8
), napíšete už do .xinitrc
a když si dvakrát, třikrát přečtete manuálovou stránku, popisující výchozí klávesové zkratky, celý koncept vám náhle připadne skoro geniální. Chyběla mi jedna věc: hodiny.;) (Asi si přidám jedny někam do Firefoxu a jedny do shellu; 99% času stejně nejsem jinde, než ve Firefoxu nebo v shellu. A propos, nějaká doporučení?)
To je asi tak vše. Jsem rád, že naštvání z FUP mě nakoplo k něčemu konstruktivnímu. Můj desktop je teď o něco efektivnější, než předtím. Určitě bych doporučil evilwm k vyzkoušení všem příznivcům *boxů a dalších minimalistických správců oken.
Tiskni
Sdílej:
ping
u z distribuce, případně vlastnímu přeloženému.
evilwm mi vyhovuje najviac - žiadne zbytočné rámiky/panely/lišty, len miesto na _užitočné_ veci a hlavne terminál po ruke.
Osobne už nepoužívam ani startx, urobil som si skript _x
. Ako hodinky do Firefoxu používam Statusbar clock a skript _x
mi spúšťa aj xclock -geometry 64x64-64-64
.