Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Myslíte, že by měl ISP přistupovat neutrálně k jednotlivým protokolům i poté, co uživatel překročí FUP? (Ale jak se ukáže na konci, zlé věci jsou někdy k něčemu dobré.)
Minulý měsíc jsem někdy během jeho posledního týdne vyčerpal datový limit 30 GB, po němž se mi drasticky sníží rychlost připojení z 4096/512kbps na 64/64kbps. Můj ISP je benevolentní a opatření nezavede, pokud používám jen "klasické" protokoly jako HTTP a FTP. Přes ně klidně můžu stáhnout dalších 5 GB dat a limit tím významně přetáhnout, přesto se FUP nezavede. Ovšem, jakmile pustím p2p, stačí na pár minut, zavede se FUP okamžitě. Přijde mi to jako porušení principu síťové neutrality znevýhodněním p2p oproti FTP a HTTP. Nicméně stěžovat si mohu leda na lampárně, neboť ISP mi může vždycky říct, že už to bylo po překročení limitu, takže bylo už čistě na něm, v jaký okamžik FUP zavede, a mám být ještě rád, že to neudělal hned. No jo, škoda. Myslíte, že s tím jde něco dělat? Nebo je to takhle v pořádku?
Abych se uklidnil, rozhodl jsem se, že si uklidím na desktopu a po zhruba dvou letech od přechodu z Windowmakeru na Fluxbox si ještě ulehčím útěkem k vynikajícímu evilwm. Je to přesně to, co jsem potřeboval. V porovnání s Fluxboxem sice nemá takové možnosti nastavení klávesových zkratek (jedině ve zdrojáku), ale když si věci, které potřebujete při startu GUI (co já vím, třeba uxterm -e centericq-utf8
), napíšete už do .xinitrc
a když si dvakrát, třikrát přečtete manuálovou stránku, popisující výchozí klávesové zkratky, celý koncept vám náhle připadne skoro geniální. Chyběla mi jedna věc: hodiny.;) (Asi si přidám jedny někam do Firefoxu a jedny do shellu; 99% času stejně nejsem jinde, než ve Firefoxu nebo v shellu. A propos, nějaká doporučení?)
To je asi tak vše. Jsem rád, že naštvání z FUP mě nakoplo k něčemu konstruktivnímu. Můj desktop je teď o něco efektivnější, než předtím. Určitě bych doporučil evilwm k vyzkoušení všem příznivcům *boxů a dalších minimalistických správců oken.
Tiskni
Sdílej:
ping
u z distribuce, případně vlastnímu přeloženému.
evilwm mi vyhovuje najviac - žiadne zbytočné rámiky/panely/lišty, len miesto na _užitočné_ veci a hlavne terminál po ruke.
Osobne už nepoužívam ani startx, urobil som si skript _x
. Ako hodinky do Firefoxu používam Statusbar clock a skript _x
mi spúšťa aj xclock -geometry 64x64-64-64
.