Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Myslíte, že by měl ISP přistupovat neutrálně k jednotlivým protokolům i poté, co uživatel překročí FUP? (Ale jak se ukáže na konci, zlé věci jsou někdy k něčemu dobré.)
Minulý měsíc jsem někdy během jeho posledního týdne vyčerpal datový limit 30 GB, po němž se mi drasticky sníží rychlost připojení z 4096/512kbps na 64/64kbps. Můj ISP je benevolentní a opatření nezavede, pokud používám jen "klasické" protokoly jako HTTP a FTP. Přes ně klidně můžu stáhnout dalších 5 GB dat a limit tím významně přetáhnout, přesto se FUP nezavede. Ovšem, jakmile pustím p2p, stačí na pár minut, zavede se FUP okamžitě. Přijde mi to jako porušení principu síťové neutrality znevýhodněním p2p oproti FTP a HTTP. Nicméně stěžovat si mohu leda na lampárně, neboť ISP mi může vždycky říct, že už to bylo po překročení limitu, takže bylo už čistě na něm, v jaký okamžik FUP zavede, a mám být ještě rád, že to neudělal hned. No jo, škoda. Myslíte, že s tím jde něco dělat? Nebo je to takhle v pořádku?
Abych se uklidnil, rozhodl jsem se, že si uklidím na desktopu a po zhruba dvou letech od přechodu z Windowmakeru na Fluxbox si ještě ulehčím útěkem k vynikajícímu evilwm. Je to přesně to, co jsem potřeboval. V porovnání s Fluxboxem sice nemá takové možnosti nastavení klávesových zkratek (jedině ve zdrojáku), ale když si věci, které potřebujete při startu GUI (co já vím, třeba uxterm -e centericq-utf8
), napíšete už do .xinitrc
a když si dvakrát, třikrát přečtete manuálovou stránku, popisující výchozí klávesové zkratky, celý koncept vám náhle připadne skoro geniální. Chyběla mi jedna věc: hodiny.;) (Asi si přidám jedny někam do Firefoxu a jedny do shellu; 99% času stejně nejsem jinde, než ve Firefoxu nebo v shellu. A propos, nějaká doporučení?)
To je asi tak vše. Jsem rád, že naštvání z FUP mě nakoplo k něčemu konstruktivnímu. Můj desktop je teď o něco efektivnější, než předtím. Určitě bych doporučil evilwm k vyzkoušení všem příznivcům *boxů a dalších minimalistických správců oken.
Tiskni
Sdílej:
ping
u z distribuce, případně vlastnímu přeloženému.
evilwm mi vyhovuje najviac - žiadne zbytočné rámiky/panely/lišty, len miesto na _užitočné_ veci a hlavne terminál po ruke.
Osobne už nepoužívam ani startx, urobil som si skript _x
. Ako hodinky do Firefoxu používam Statusbar clock a skript _x
mi spúšťa aj xclock -geometry 64x64-64-64
.