Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Google Talk má pro mne jednu podstatnou nevýhodu: není pro linux!
Proč je to pro mne překážka šířit ho dál? Příklad:
W (windows user): proč ti nemůžu zavolat přes ICQ? Proč mi s tebou blbne posílání souborů přes ICQ?
J (já, linux user): protože ICQ je uzavřený protokol a je zcela závislý na jedné firmě. Ta neudělala klienta pro Linux, tedy ho nemohu používat a používám jeho náhrady. Ty nemohou umět totéž co originál, protože nemají přístup k orognální dokumentaci. Měl bys používat SW komunikující na nějakém otevřeném protokolu....
W: dobře, dobře, já tomu nerozumím. Co si mám nainstalovat?
J: nějakého Jabber klienta, třeba XXX.
W: ok, mám. Jak ti mohu zavolat?
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...
W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě. ICQ umí všechno. Windows Messenger (nevím jestli se tak jmenuje, ale prostě to od Microsoftu) umí také vše a navíc video. Řekni mi jeden program, který si nainstaluju a bude se mi kvůli tobě spouštět.
J: OK, třeba Google Talk.
W: jéé, ten je pěknej. A umí i hlas! Mmt, já ti teď zavolám?
J: ?
A co mám teď říct? že Jingle funguje a nefunguje? Protože se na tom ještě pracuje?
Jabber je super, ale řeší jen textové zprávy. Jingle zatím blbne.
A nakonec až bude, stejně bude takový klient zaostávat proti WM o video.
Když je problém s ICQ, řeším to vysvětlením, ale zatím nemůžu doporučit náhradu, protože Jabber klient pro takového usera nepřináší žádnou výhodu. A GoogleTalk, který by ho mohl zaujmout, by mne jako linuxáka zase jen ztrapnil. Bohužel
Stejně tak nemohu říci Skype, protože bych zase musel přiznat, že linuxová verze neumí video.
J: to nejde, volat mu můžeš přes SIP. To je standard ...Na to můžeš zakroutit očima a říct: „Jakej program? Vzbuď se! Stačí telefon a můžeme si zadarmo volat i bez počítače.“W: ach jo, přece nebudu mít padesát programů jen kvůli tobě.
GTalk na Jabbim momentálně nemá. Rozhodně ne pro českého uživatele.Zrejme jste nepochopil, o co u GTalku jde. Jde o provazanost s Gmailem a dalsimi sluzbami od Googlu. Pokud je muj primarni e-mail na Gmailu, tak opravdu nevim, co mi chcete s Jabbimem nabidnout vice nez GTalk? (veskere logy chatu i maily dostupne kdekoliv chci v ramci jednoho IMHO velice produktivniho rozhrani, sdileni kontaktu mailu a GTalku, perfektni flashova online verze GTalku, diky ktere muzu plnohodnotne komunikovat kdekoliv potrebuju a take VoIP -- bohuzel jen na Windows, ale verim, ze to se zmeni. Kde na Jabbim najdu VoIP?) Nadavate na Google, ze nedodrzuje standard Jingle, ale pokud jsem se dobre dival na web XMPP, tak Jingle je uz 2 roky experimentalni specifikace. Myslite si, ze Google nejak pali, ze komunita ho neuznava? Co ma jako Google delat, kdyz komunita neni schopna dotahnout ani specifikaci do konce, natoz se prezentovat s nejakou kvalitni Jabber VoIP sluzbou. Vy si vazne myslite, ze Google bude sedet na zadku a cekat, az se nekdo milostive rozhodne, ze specifikaci dokonci a privede k zivotu?
perfektni flashova online verze GTalkuNení to flash, je to AJAX.
Spis mi prijde, ze jabber neni uplne tak "easy" tak se o nej zajima jenom jista skupina lidi napric spektrem populace
Tiskni
Sdílej: